Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Mobil snak

  • 1
  • 2
2010-05-20 16:02:15
Fandt denne anmeldelse

http://mobilsiden.dk/?aId=11129

nu må jeg næsten have den hehe
2010-05-20 22:13:57
Det er jo enormt subjektivt, og kommer an på hvad man kommer fra. Sms-delen virker aldeles fint, synes jeg, men det er selvfølgelig langt fra en gammel Nokias. Vigtigste del er nok at den kæder alle sms'er fra samme person sammen, så man har hele samtalen i en tråd. Og er man utilfreds, kan man hente sms-apps ned. den mest roste hedder handcent tror jeg, men har ikke prøvet den. Nå ja, så skriver man jo pludselig på et lille tastatur og det kræver jo tilvænning, men mon ikke man er en haj til det efter et stykke tid;-)

Den understøtter ikke flash mener jeg, hvilket gør at den ikke kan afspille visse medier.

Internettet virker fantastisk! Surfer masser af sider og den tilpasser sig siden du er på, uanset lodret eller vandret læsning. Især på mobilsider. Altså websider tilpasset en mobil.

Med goggles styresystem på får du i købet bla maps og street view ganske gratis som download.
2010-05-20 22:15:23
Jo tak, den side læste jeg også igennem, og den var da med til at gøre udfaldet:-)
2010-05-21 02:16:32
Gammelt er godt. Jeg har en Nokia telefon fra 2001, hvor den kostede 3-400 kr. Den fungerer stadigvæk fint, og jeg kunne ikke drømme om at skifte den ud :-)
2010-05-21 08:51:30
Den understøtter flash, hvis det stadig er Legend vi snakker om :) og hvis man bliver træt af qwerty tastatur, skulle det også være muligt at skifte til t9
2010-05-21 10:49:57
Med en Android-tlf har du mulighed for at tweake og tilpasse, så du får en tlf/computer/etc., der passer til dine behov (og sikkert også skaber en masse nye behov). Det er helt nødvendigt at have en rimelig dataplan hos sit telefonselskab, da telefoner af denne type konstant suger båndbredde. Hver kontakt på telefonen kan fx knyttes til deres facebook-profil, og så henter tlf statusopdateringer, billeder mm. fra denne persons facebookprofil - så kan det hurtigt blive dyrt!

Android-market er bare smukt. 1000vis af apps, der allesammen er gratis, så det er bare med at gå i gang.

Senere kommer der bilnavigation med Google Maps, hvilket også er gratis. Æd den Tom Tom / Garmin...
2010-05-21 15:46:49
Det er det, og tak for rettelsen.

Og ja, den kan nemlig tilpasses helt vildt og det koster ingen kroner;-)
2010-05-21 17:06:07
Efter at have set for mange kunder med for lidt inkluderet data i deres abb til en smartphone gentager jeg lige formaningen.

Sørg for at have MINDST 1 gb data hvis du forventer at bruge mere end mails og bold.dks mobilportal!

Ellers er Legend ret vild, det er ligefør den kunne få min til at skifte, men så længe den ikke er 4G klar gider jeg ikke smide pengene.
2010-05-26 18:34:09
bruger stortset aldrig min mobil, kan være fordi jeg bor på bøh-landet :o
2010-06-14 22:36:32
eller noget helt andet... :)
  • 1
  • 2