Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Fotbollsgalan 2008-Winners

2008-11-22 18:23:32
And who will? Elm?
2008-11-22 23:43:04
Slatan är överskattad.
2008-11-23 12:53:53
Verkligen inte, Zlatan är sveriges bästa spelare genom tiderna!
2008-11-23 14:07:05
jasså ? Hur är han bättre än exempelvis

Gunnar Nordahl
200 mål på 250 matcher i Milan

Nisse Liedholm 350 matcher i Milan

Hasse Jeppsson uttagen i Napolis allstar lag med Maradona...

Där ligger han en bra bit bakom.

Nädu det lyser igenom att du inte har så mkt koll utan antgaligen mest tycker så för att zlatan är en uppkäftig invandrare.
2008-11-23 14:25:07
Ja, precis det att han inte är svensk som gör honom så jävla bra och så jävla underbar att titta på, hade han varit svensk så hade hanhaft blont hår och var klen som fan, men han är stor stark blattenäsa och svart hår ;)

Du verkar vara emot invandrare har jag märkt flertal gånger stämme det?
2008-11-23 14:40:04
Min favoritspelare är Henke Larsson, född på CAPE VERDE ÖARNA(det ligger inte i sverige)


Räcker det som svar ?
2008-11-23 14:42:36
Ligger det inte i sverige? Det menar du fan inte?

nej det var inte svaret till min fråga ..
2008-11-23 15:00:27
Tyckte det var ett bra svar....

Gillar Bojan Djordic också...
2008-11-23 16:07:01
Zlatan producerar/levererar inte i landslaget. Tycker också han är överskattad. Han får fan börja löpa lite i blågult också.
2008-11-23 16:14:38
Lättare att vara bra i inter jämfört med landslaget.
2008-11-23 16:21:59
Ja, speciellt som han springer mer i klubblaget.
2008-11-23 16:36:34
tycker att han levererade bra under EM trots hans knäskada. Trots att han hade torka innan. Men det måste finnas en anledning att han gör bättre ifrån sig i klubblaget, där finns det fler spelare med högre klass, spelare som levererar bollarna han vill ha.
(edited)
2008-11-23 16:38:24
Stämmer, men det har aldrig hindrat t.ex. Henke Larsson från att leverera på alla nivåer.
2008-11-23 16:51:41
Och glöm inte att Allbäck alltid var bra i landslaget, trots att han var långt ifrån samma "superspelare" som Zlatan.

Verkar faktiskt som om anfallare har svårt att lyckas i landslaget. Rosenberg, Zlatan (vissa bra matcher dock), Berg m.fl.

Elmander har varit okej, men även han har blandat bra insatser med usla.

Samtidigt har vi Henke, Allbäck och även Jonsson som alla lyckats. Jonsson och Allbäck har nog många sett ner på då vi haft stora mäktiga Zlatan och även legendariska Henke, men de två har alltid presterat även om de kanske inte besitter samma egenskaper som t.ex. Zlatan.
Kasta in Jonsson när det behövs mer energi och plötsligt spelar laget dubbelt så bra och lyckas inte så sällan pressa in ett mål när det behövs och så har vi Allbäck som, om jag inte minns fel, har ett av de bättre målsnitten bland svenska landslagsanfallare. Om vi behöver ett mål så kastar man in Allbäck för nog tusan klämmer han in ett.

Kanske är det så att anfallare har svårare att lyckas i svenska landslaget och kanske behöver längre tid på sig att anpassa sig och lyckas?
Så vid VM 2010 eller EM 2012 så kanske Zlatan kan vara den superspelare som vi behöver? Och kanske kan Rosenberg och Berg göra lika många mål som de brukar göra i klubblagen?
2008-11-23 18:07:40
Man kan diskutera spelarnas betydelse i evigheter.. men det finns andra nackdelar som spelar stor roll.

Men landslaget är i behov av nytt blod, lagerbäck måste bort, så trött på honom. Jag arrangerar en stor fest hos mig den dagen han försvinner..gratis alkohol till alla.. fyfan.
(edited)
2008-11-23 18:31:59
Jag tycker att Lagerbäck är en bra tränare, men visst, det vore kul med lite nytt.

Samtidigt så är det väl bara att inse att Lasse inte ofta vågar släppa fram unga spelare. Å andra sidan så kan man väl påpeka att varje gång han väl gör det så brukar de inte prestera så bra.

Känns också lite som om vad Lagerbäck än gör så anser alla att det är fel, så det är då kanske bättre att ta in en ny förbundskapten som har mer stöd, för det behöver landslaget.

Dock bör man kanske påpeka att svenska "supportrarna" kanske ska ta och sänka sina egon lite och inse att de inte vet bäst, samt att de kanske måste visa lite mer tillit till Lagerbäck och spelarna.
Hittills har ju Lasse visat att han vet mer än de flesta vad gäller landslaget.
Synd bara att de flesta i Sverige är så envisa med att de vet mest om taktik och landslagsfotboll fastän de uppenbarligen har noll koll.