Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Valen 2010 hur röstar ni?

2010-09-22 15:14:36
Ah, Mugabe-valvakan. Det är grejer det. Man måste ju säga att folket i alla fall slipper alla våndor med hur de ska rösta i alla fall. De behöver bara gå/släpas till vallokalen och väl där får man vet att "rösta Mugabe eller dö" och då har man allt klart för sig.

Tror inte att SD hade klarat sig bra där.
2010-09-22 16:45:28
HEhe nä det tror inte jag heller...vita killar som säger att alla mörka bör försvinna...hu,,,
2010-09-22 21:46:36
Dom har ju faktiskt ett val. Robban eller dö. Min idol Kim i Nordkorea har inte ens val...

Undrar om SD folket åker på semester utomlands ?
2010-09-22 22:52:23
He he he, SD folket utomlands, de gör de säkert, men de är antagligen jävligt noga med att inte bli sjuka och att tala perfekt på det inhemska tungomålet. Fast just det, nä, de är väl emot att blanda kulturer. De kanske åker på studiebesök till Norge.

Silvio räknar nog en del röster själv han med...
2010-09-22 22:54:09
...förresten så räcker det väl med att kolla på USA. Valet Busch/Gore var väl det sjukaste som Tv visat. Människor som sitter och stirrar på vallappar i en halv minut för att sedan ge lappen till en annan som ska stirra på den i en halv minut.
2010-09-27 21:51:58
Vi kan nog konstatera att svensk politiks största problem inte är sd.

http://gt.expressen.se/nyheter/1.2151047/knivattackerad-nu-lamnar-han-politiken
2010-10-06 22:33:30
Ha ha ha ha, Snyft snyft, SD lämnade Gudstjänsten för de kände sig mobbade. Usch, nu säger de dumma saker, nu går vi hem. Va fan, om de nu - som de promp hävdar - inte är rasister, då borde de väl bara nickat instämmande. Dagisnivå...men jag är INTE förvånad.
2010-10-06 22:37:12
2010-10-06 22:44:11
Om man får utstå skit från alla håll och kanter under en längre tid för att sedan få höra en biskop stå och hylla hur folk har behandlat SD så är det inte konstigt att de väljer att lämna.

Man trodde ju att kyrkan skulle kunna hålla sig från politiken och ha en normal predikan, men tydligen är det för mycket begärt.

Såsom folk har betett sig inför, under och efter valet får mig att skämmas över att vara svensk.
2010-10-06 22:45:22
Såg precis länken. Du blir bara mer och mer patetisk för var dag.
Det är trist att se.
2010-10-06 23:02:11
Ha ha, du är kul du. Har själv en klar uppfattning om vilka som är patetiska, men jag antar att det är en subjektiv uppfattning. Kanske skulle det behövas lite studier i hur omvärlden ser ut och VARFÖR människor kommer hit, samt en smula annat också...

Jag har inte gjort inslaget om du undrar, det är Sveriges radio, så de är väl de som är patetiska, eller?
2010-10-06 23:04:09
2010-10-07 01:31:01
Såg drygt en minut och gav sedan upp. Det första man får se är hur de frågar en utlänning om han är rädd för SD. Wow, vilken oerhört imponerande journalistik.
Kunskapen om SD är bristfällig hos många och med tanke på att det där klippet är nästan 2 år gammalt så får man väl påstå att den var sämre då. Jag skulle kunna få fram samma svar på frågan "är du rädd för MP". Frågar man bara rätt person så är det inga problem och med tanke på SDs agenda så är det väl inte konstigt att någon idiot till utlänning som inte vet bättre säger att han är rädd.

Därefter får man se en kvinna som tydligen skrivit en bok om SD och det första hon säger är att de i princip bara har en fråga - invandrarfrågan. Snacka om att förtroendet för den kvinnan störtdök.

Nej, det finns för många idioter i det här landet och tyvärr styr många av dem partier.
De nuvarande partiledarna skulle aldrig få min röst idag och mitt förtroendet för tidningar som Aftonbladet och Expressen är som bortblåst. Inga fler pengar läggs på den dyngan numera.
2010-10-07 01:52:13
Behövs det mer studier om varför folk kommer hit ?

Krig, svält och förföljelse. Tror inte jag missat nåt. Jag möjligen arbetskraft och anhöriginvandring. Den första är nog en liten del och den andra kan dom gärna få stoppa för min del.

Att aftonbladet suger har jag vetat sen mats wennerholm gjorde en plusranking av gretzky. lemieux och foppa. Man får va duktigt storsvensk för att få ihop en ekvationen.
2010-10-07 11:19:47
Angående att det finns en stor mängd idioter i vårt fagra land är vi rörande ense...

Förövrigt skiter jag i denna tråd fortsättningsvis. SD samt många av dess anhängare verkar inte kunna bemöta kritik och/eller ifrågasättande av den"politiken" som förs.

Om någon haft tilltro till kvällpressen blir jag förvånad...Hoppas inte någon köper tidningarna för den allmänt goda journalistiken.
2010-10-07 13:17:10
Ännu en som inte har något vettigt att säga och istället för att erkänna att man har fel så flyr man fältet. Klassiskt.