Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: POLITIKA

2011-03-25 18:07:58
Neradujeme se, ale užíváme si to :) (beztak by ti asi prodali, ale ten skalp namachrovaných Chrudimáků je opravdové zadostiučinění)
2011-03-25 18:09:04
Možná, že zatím to není tak vidět, ale podobné zákazy jako jsou ve Francii se budou množit kvůli zachování původní kultury a muslimům se to určitě líbit nebude ...
2011-03-25 19:33:29
Pochopím lidi co tohle podporují, protože jsou v tom sami namočení, ale proč to dělá někdo, kdo z toho očividně nic nemá ? Proč podporuje takovou nezodpovědnou a asociální vládní politiku, korupci a mafiánské praktiky ? To jsou lidi vážně tak naivní ? Začalo to už za Klause rozkrádáním státu ve velkém, myšlenkou že neexistují špinavé peníze a utopickým názorem, že trh vše vyřeší.

To máš tak. Když je člověk mladý a plný ideálů, že se dá udělat svět, kde se všichni budou mít dobře, tak je pro něj těžké pochopit, že tohle někdo nechce a podporuje ty asociální pravicové myšlenky.

Pak dotyčný vystuduje vysokou školu a začne pracovat. Najednou zjišťuje, že má daleko menší výplatu, než jeho vrstevníci zedníci. Tak si sežene nájem za nějakých 8k měsíčně, aby nebydlel u rodičů, přičemž pak zjistí, že tak vysoký nájem platí mimo jiné proto, že zbytek domu má regulovaný nájem a v bytě s dvojnásobnou výměrou bydlí třeba za 2,5k.

Když se po pár letech směšného platu dopracuje někam, kde mu dají aspoň takové peníze, že vůbec může začít uvažovat o koupi vlastního bydlení a založení rodiny, tak si všimne, že ti co nepracují a mají 4 a více dětí mají od státu za nic víc peněz než si vydělá on, který stráví v práci a cestou do/z ní denně 12 i více hodin.

No a pak přijde volební kampaň. Na jedné straně máme někoho, kdo hřímá: "zvýšíme daně bohatým, kteří si svůj majetek beztak nakradli, abyste se vy, obyčejní lidé a sociálně potřební (rozuměj ti přemnožení flákači), měli lépe". Na straně druhé je někdo, kdo říká: "snížíme daňovou zátěž, podpoříme podnikání, zjednodušíme státní správu". Na straně třetí je někdo, kdo říká: "vůbec nevím, co vlastně chceme, ale zvolte nás, protože jsme neokoukané ksichty".

Člověk má jeden hlas a říká si: "tak co, komu já ten hlas dám? Chtěl bych, abych ze svých daní platil co nejmíň a platil chlast co nejméně příživníkům. Kdo z těch, co kandidují mi to aspoň přibližně slibuje?"

Politicky se angažovat? To je schůdné buď pro někoho, kdo má peníze nebo komu nebylo 25 let (obvykle nemá děti) nebo bylo 45 (dětem už se nemusí věnovat tolik, protože když budou doma nějakou dobu samy, tak nehrozí, že něco vyhodí do povětří).
2011-03-26 00:35:45
V jedný věci máš pravdu - Evropa volila převážně pravici kvůli současnému stavu, ať už objektivnímu či mediálně utvořenému. Nemůžu ale souhlasit že pravice hájí úzkou skupinu lidí, to trošku souvisí s tím že levice se obsahově vyprázdnila. Levice totiž byla v historii vždy spojená s progresivním myšlením, přinášela obsah lidských práv, zrovnoprávnění žen, odstranění aristokratických výsad, omezení pracovní doby, rasismu atd. V současnosti však v tomto ohledu nemá co nabídnout, program pravice a levice už se v tomto ohledu nijak neliší. Zbývají ji už jenom témata jako je ochrana imigrantů, multikulturalismus atd., což právě u většiny voličů nejsou témata moc populární.

Zbývá tedy otázka ekonomická, kde však objektivně vzato jde taky těžko rozlišit která cesta je pro koho lepší. Například kdo by měl mít větší zájem o ekonomický růst než podnikatelé, ti právě chtějí bohatou společnost s kupní silou kde bude velký zájem o jejich výrobky a služby. A naopak je všeobecně uznáváné že za ekonomickým růstem stojí akumulace kapitálu a vědeckotechnologický rozvoj, to dneska učí na každé základce. Kromě pár komančů málokdo věří něčemu jinému. Od doby kdy socialismus ukázal svůj "úspěch" ve východní evropě a jinde moderní levice víceméně hraje podle pravidel počítajících s kapitálem jako východiskem.

Výsledkem snahy levice je sociální stát se svým přerozdělováním. Sociální důchody a přídavky se politicky snadno zavádějí ale mnohem obtížněji odstraňují, tady můžeme vidět tedy ty partikulární zájmy kde si politici nechtějí znepřátelit jistou skupinu obyvatel, a tak radši nedělaj nic a sociální moloch tak boutná. Nebudu hodnotit jestli jdou peníze příživníkům nebo opravdu potřebným, fakt je ten že na západě už se minimálně dvacet let a u nás tak deset mezi ekonomy ví že se to utáhnout nedá. Vinu nenesou zlý media nebo zlá střední třída, ale obyčejná demografie, populace obecně stárne a tak ekonomicky aktivní populace je v poměru pořád nižší a nižší a podíl mandatorních výdajů pořád roste a roste.

Pravice tak chce reformu a zboření sociálního státu - to ona je teď tedy viděna jako progresivní síla co přináší nutné reformy. Levice v těchto podmínkách stojí na zachování toho co bylo a tak krasně fungovalo - sociálního státu. Takový postoj o němennost navzdory situaci není sice racionální ale věřím že aspoň zčásti je především kvůli politice samotný. Na základě politického cyklu pravděpodobně po polovičatých reformách daných snaze o kompromis a sociální smír přijde k moci zase levice, ovšem nepočítám s tím že by všechno vrátila - taky má nějaké ekonomy a lidi s dobrou vůli. Vsadím se že budou pokračovat v rétorice proti pravici ale budou strašně rádi že za ně tu černou práci udělali někdo jiný a nějaký demonstrativní zrušení části reforem bude někdy těsně před dalšími volbami:)

Nedělám si iluzi že by voliči tyhle aspekty viděli. Ovšem každý asi chápe že neustále v dluhu se žít nedá. Absolutní většina lidí byla tak myslím přesvědčena o tom že je nutná důchodová, zdravotní či školská reforma stejně jako vysazení některých přídavků a důchodů a volili pravici abyto udělala. Samozřejmě toto všeobecné přesvědčení je v duchu "jsou nutné úspory ale ne abych byl postihnut já, ať plati ostatní". Když vidí že takhle to nepůjde tak nazývají vládu drakonickou a sociálně necitlivou a budou volit příště levici...no a tam bohužel teď číhá Sobotka místo rozumnýho Haška, ale věřím že není tak výrazná osobnost jako Paroubek aby si se státem dělal co chce:)

Já volím vždycky "nezkažené idealisty", ať už jsou z pravice nebo levice. V komunální politice většinou osobnosti, ve státní obvykle tu stranu která je v parlamentu čtyři roky.
(edited)
2011-03-26 09:26:59
Nedělám si iluzi že by voliči tyhle aspekty viděli. Ovšem každý asi chápe že neustále v dluhu se žít nedá. Absolutní většina lidí byla tak myslím přesvědčena o tom že je nutná důchodová, zdravotní či školská reforma stejně jako vysazení některých přídavků a důchodů a volili pravici abyto udělala. Samozřejmě toto všeobecné přesvědčení je v duchu "jsou nutné úspory ale ne abych byl postihnut já, ať plati ostatní". Když vidí že takhle to nepůjde tak nazývají vládu drakonickou a sociálně necitlivou a budou volit příště levici...

Toto jsem přesně myslel :)
2011-03-26 10:43:54
Mám tu tu takovou nezávislopu statistiku česého dluho 1993-1996 Vláda pravice +23 000 000
1996-2006 (nejsme si jistej)Vláda Levice cca -1 000 000 000
SOrry lae připadá mě to dost krutý , nejsem ani to ani to ale tkahle statistika která byla v OVM a i na statistickym uřade je dost zajimava
2011-03-28 22:03:52
Nikolaji, já netvrdím ani náhodou, že pravicové myšlenky jsou asociální, v mnohém jsou mi bližší než levicové, já mluvím o současné vládní politice.

Snažím se sledovat co skutečně která strana dělá, kdo předkládá jaké návrhy, jaké budou mít následky a jaké jsou jeho motivy. Protože tohle se od předvolebních slibů obvykle na míle liší. Ano, téma sociálních dávek mě pálí taky, v dlouhodobém horizontu však citlivěji vnímám minimální transparentnost veřejné správy, korupci, praní špinavých peněz, tunely, daňové úniky, centralizaci a monopolizaci moci, rozkrádání státního majetku (i v podobě privatizace), nulovou odpovědnost politiků, vytváření zákonů na zakázku či otázku přímé demokracie, přímé volby prezidenta, starostů a hejtmanů, možnost vyvolat celostátní referendum a možnost odvolat politiky. Přímá demokracie je v součastosti nejlepší možný systém a já doufám, že se k ní jednou dopracujeme, ikdyž změnu optimistickým pohledem vidím spíše v horizontu několika desítek let.

Mohl by mě prosím někdo poučit co tady kdy ODS (a teď i TOP a VV) udělala pro přímou demokracii a proti těm neřestem, které jsem vyjmenoval ?

Když si vezmu vládu během současného volebního období. Volbám v Praze předcházelo protiústavní rozdělení volebních obvodů (mimochodem o kterém bude ÚS rozhodovat zítra). Následně protiústavní vydávání balíku zákonů ve stavu legislativní nouze. Porušení předvolebního slibu, že se nebudou zvyšovat daně (nepřipomíná vám to něco ?). Zamítla návrh Ústavního zákona o celostátním referendu ( zde). Zamítla zrušení anonymních akcií na doručitele (které slouží jako obří pračka špinavých peněž) Zamítla návrh, který by umožňoval prokázat nelegálně nabytý majetek (návrh na přiznání k registrovánému majetku). Vytváří důchodovou reformu založenou na soukromém fondu, která jestli projde, tak se bude historie opakovat (časovaná bomba v podobě jednoho obřího tunelu). Nemluvil tady někdo o boji proti korupci ? Vůbec nic se nezměnilo, kauzy se zametají pod koberec, když už se někdo stáhne, tak dostane od strany za odměnu trafiku. Protikorupční manuál - to jako vážně ? Zrovna dnes jsem četl o cyklistické stezce v Praze, která bude stát stejně jako stejně dlouhý úsek dálnice. A takových a dalších podobných případů jsou stovky a stovky.


No a při tom všem ( a je toho opravdu daleko více), se nejenže nepřestal okrádat stát, ale začali se okrádat i občané. Namlouvá se jim, jak jsou reformy strašně důležité a že jestli nebudou přijaté do několika příštích měsíců, tak ČR asi zbankrotuje. Reformy se dělají na rychlo, jsou nedodělané, obsahují spoustu legislativních chyb a jejich hospodářský dopad je nepromyšlený. Platy ve státní správě se snižují o 30%, zdaňují se zaměstnanecké benefity, zvyšuje se spotřební daň, zdraží se prakticky všechno základní zboží, energie, doprava .. Spousta renomovaných a nezávislých odborníků varuje, že ty změny budou mít jasně negativní dopad na ekonomiku a člověk ani nemusí být žádný ekonom, aby mu to došlo. Stejně jako nesmyslné tvrzení, že o 3% nižší náklady práce vyváží znatelně nižší poptávku a vyšší zdanění a že se tím zvýší zaměstnanost


Když o tom tak přemýšlím, nevím, kde pravice, resp. jejich voliči, vzali tu jistotu, že za státní dluh a krizi může jen levice. Dokáže vůbec někdo spočítat jaké škody byly nadělány privatizací státního majetku a Klausovou liberální ekonomikou a jaké budou mít následky do budoucna ? (když už teda pominu všechno ostatní)


btw zajímavej článek, ikdyž uznávám, že pan Černík to asi vidí možná trochu moc černě, ale k zamyšlení to rozhodně je
(edited)
2011-03-29 17:10:13
Ústavní soud zamítl stížnost na volby v Praze

tohle mě ani nepřekvapuje, podle mých předpokladů byli proti této stížnosti stejní lidé, kteří podpořili protiústavní regulační poplatky i protiústavní zneužití stavu legislativní nouze. A pokaždé stejná výmluva, že nemůžou zasahovat do politických rozhodnutí. To se hned pozná který soudce je nezávislý a který ne, všechna čest před Eliškou Wagnerovou, Rychetským, Musilem, Güttlerem a Duchoňem
(edited)
2011-03-29 19:21:41
S tím, co píšeš celkem souhlasím. Asi by bylo úplně fér počkat až na konec volebního období a pak říkat co splnili a co ne, ale je fakt, že ke splnění předvolebních slibů rozhodně nesměřují. Neříkám, že státní dluh je výlučně záležitostí levice, ale to rekordní zadlužení při hospodářském růstu je neoddiskutovatelný fakt.

Ano, téma sociálních dávek mě pálí taky, v dlouhodobém horizontu však citlivěji vnímám minimální transparentnost veřejné správy, korupci, praní špinavých peněz, tunely, daňové úniky, centralizaci a monopolizaci moci, rozkrádání státního majetku (i v podobě privatizace), nulovou odpovědnost politiků, vytváření zákonů na zakázku či otázku přímé demokracie, přímé volby prezidenta, starostů a hejtmanů, možnost vyvolat celostátní referendum a možnost odvolat politiky.

Jenže dokud cokoliv staršího než 1970 nevymře nebo nějakým zázrakem nezačne opravdu nezávisle a poctivě fungovat policie a státní zastupitelství, tak se z toho prostě nevyhrabeme...

Zamítla návrh Ústavního zákona o celostátním referendu ( zde).

máš tam blbý odkaz, nějak si nic z poslední doby nevybavuju. to myslíš ten pokus z roku tuším 2004 nebo 2005 kdy bylo pro asi 10 senátorů, protože ten zákon byl blbě napsaný?

Platy ve státní správě se snižují o 30%, zdaňují se zaměstnanecké benefity, zvyšuje se spotřební daň, zdraží se prakticky všechno základní zboží, energie, doprava ..

Ve státním sektoru je OBROVSKÁ přezaměstnanost. Ty si to asi nedovedeš představit, já ano, já tam nějaký pátek dělal. S tím se může udělat a) propustit 60-70% úředníků b) snížit jim platy. V tuhle chvíli mi připadá to snížení platů jako "sociálnější krok", já bych to opravdu vyházel a tomu schopnějšímu zbytku klidně nějakou tu kačku přidal. Mluvím o úřednících, ne o policajtech a hasičích. Stálou armádu bych taky zrušil, beztak je nám k ničemu, protože je v takovém stavu, že by nás obsadili Mongolové na koních a s luky...

To se hned pozná který soudce je nezávislý a který ne, všechna čest před Eliškou Wagnerovou, Rychetským, Musilem, Güttlerem a Duchoňem

No tak zrovna Rychetského bych si mezi nezávislé soudce zařadit netroufl :)
2011-03-29 22:50:52
Porušení předvolebního slibu, že se nebudou zvyšovat daně

Ony se daně nezvýšily, pouze sjednotily

A teď vážně, jediný co by výrazně mohlo pomoci současnému stavu politiky by byl většinový volební systém. Zvláštní referendové a protikorupční zákony vnímám jako populismus. Legislativa týkající se korupce je vyhovující, problém je u jejího naplňování. Referenda jsou technicky těžko uskutečnitelné (nízká participace a zájem občanů hlasovat, natož věnovat adekvátní čas shánění potřebných informací, vysoké náklady na organizaci referenda a potřebné propagace,...) a lehce zneužitelné(zavádející otázka, nerovné financování propagace informací pro a proti...). U nás žádná organizace kde jsou řádově aspoň tisícovky členů na základě přímé demokracie nefunguje.
(edited)
2011-04-01 13:08:55
ten návrh je tady a tady je stanovisko vlády k němu.
Tam prostě není žádná vůle, jinak by nebyl problém ten návrh prosadit (třeba i v pozměněné podobě). Ten poslední odstavec ve vládním stanovisku je vážně parodie. Centrální úřad práce je ode dneška otevřenej, i přesto, že zákon byl vyhlášen teprv před týdnem - za 5 a půl měsíců od podání návrhu vládě i přesto, že byl vrácen senátem i prezidentem a výběrové řízení na jeho ředitele bylo zahájeno měsíc před tím, než byl zákon schválen. Naproti tomu, pro posílení prvků přímé demokracie, jak "plánuje" vláda, se neudělalo vůbec nic

Jenže když chceš začít šetřit ve veřejné správě, tak by si měl jednat systémově a v prvé řadě pozavírat zbytečné úřady, které nás stojí stovky milionů a přitom, kdyby se zrušily, tak by se prakticky nic nestalo. O tom, o kolik přijdou zaměstnanci nebo kolik jich bude propuštěno slyšíme furt, ale o tom, že by se rušil nějaký úřad, vůbec. Ještě naopak se budou zavádět další nesmyslné molochy, aby měla vláda větší ekonomickou moc (viz CUP)


bral na zřetel ochranu ústavních hodnot a nikoliv politickou vůli. Ty řeči o třetí komoře parlamentu a nezasahování do politického rozhodování jsou jen obhajováním protiústavních kroků. V případě, že se bude (kýmkoliv) viditelně porušovat ústava, tak by měl ÚS, který tady je od toho, aby chránil ústavní hodnoty, zasáhnout.
(edited)
2011-04-08 12:45:23
Veci verejné vám išli o politiky a tuším vlády s tým, že novinári a čestní ľudia, že boj proti korupcii a tak.... a teraz čítam,že je tam dáky škandál, že ich navrhujú rozpustiť, že je to dáka skorumpovaná mafia či čo..

tak ako to je, nech sme aj my na slovensku v obraze :-)
2011-04-08 12:45:41
2011-04-08 14:55:29
neříkám že Bárta je úplně čistý, ale tady očividně šlápl někomu na kuří oko. A není se ani čemu divit. Ono taky kdo by stál o ministra, který chce ukončit rozkrádání ŘSD, ČD, SŽDC a došlápnout si na stavební firmy napojené na kmotry ODS... Už rezignoval na post ministra dopravy, teď už můžem jenom čekat, až si tam dosadí ODS dalšího Řebíčka, který sice byl jeden z řady těch, kteří připravili stát o desítky miliard, ale nikdy kolem toho nebyl takový humbuk, natož aby sám odstoupil .. navrátí staré pořádky a budem všichni spokojeni. Na MV už nedočkavě čeká Íčko a o ministerstvo školství už se hlásí politický recyklát TOP09, k ministerstvu financí, práce a sociálních věcí a zdravotnictví .. by teď přibylo i školství, kde by šla udělat spousta dalších deforem, to by bylo terno.

Ono nejde jenom o VV, je to propojené i s ostatními stranami a pravděpodobně i s předchozími kauzami (které to má zakrýt). Hodně věcí mi tam nehraje, ve výpovědích obou stran, a potvrzujete to i že Kočí (která je absolventkou CEVRA a poslední měsíc se scházela s Drobilem a Langerem) je jednou nohou v ODS a stejně tak i extrémista Škárka (který už v ODS dříve působil), ikdyž teď tvrdí něco jiného. A že jsou lidi s takovými názory v parlamentu jen potvrzuje můj názor, že komunisti jsou jenom uměle vyvolanou hrozbou a bát bychom se měli spíš extrémní pravice. Spousta lidí, jejichž životní podmínky se zhoršují, si vylévá vztek a frustraci na těch so pobírají sociální dávky, na nemocných, zdravotně postižených, na důchodcích a domnívají se, že za to, že se oni sami mají špatně, můžou právě tyto skupiny lidí. Vytrácí se sociální cítění a jakákoliv mezigenerační solidarita a lidi, kteří si dovolí kritizovat současný stav jsou označování za komunisty, socky, flákače a lemply.

Jenom bych dodal, že tady vidím jasnou asociaci třeba s případem Libereckého primátora Korytáře a pokusem o jeho odstranění
(edited)
2011-04-08 18:43:18
takže všetci jak jedno... len ten marketing pred volbami bol krajší :-)
2011-04-08 21:20:21
Pro mě je VV protofašistická strana odzačátku, jako mi bylo jasný že se tam nabalí pár pár naivních lidí. Co se týče kauzy těžko říct.