Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: POLITIKA

2011-07-25 06:40:05
My nemáme demokratický volby? Nebo jak by sis tu demokracii představoval? Pokud vím, tahle vláda má mandát 118 členů. Já je nevolil, ale demokratická většina rozhodla že je asi ve vládě chce.
2011-07-25 09:45:02
to asi nemyslí vážně, co ? :D Ale u nás by mě to nepřekvapilo :-)
(edited)
2011-07-25 09:47:11
:)
2011-07-25 09:48:09
přesně to jsem teďka četl :-)
Počkej až zpoplatní dýchání...
2011-07-25 12:21:17
když jsem viděl ten článek poprvý, tak jsem si říkal, že bych se tomu ani vůbec nedivil. kalousek je schopnej všeho ..


mike: jenže v tom Lotyšsku museli být taky zvoleni v řádných demokratických volbách, nemyslíš ? A stejně se stane, že rok poté má vláda 5% podporu voličů. Má v takovém případě stále mandát vycházející z vůle lidu ? Volby v roce 1946 taky byly demokratické, stejně tak by se dalo jmenovat mnoho dalších příkladů dokazujících, že legitimní procedura ještě nezaručuje legitimní obsah.
2011-07-25 12:37:03
Možnost referenda máme taky ne? Dokonce už sem ho u nás i párkrát viděl :) Ano ve 46. byly poslední demokratické volby, ale nevím co to má společnýho se současnou vládou. Tam šlo trochu o něco jinýho, nebo čekáš že koalice vytvoří totalitní stát?

Nemyslím že by 95 procent lidí bylo proti současné vládě, spíš bych to viděl tak pade na pade. Oni vždycky jdou slyšet ti co nejvíc křičí ale to nezmanená že je jich víc.
2011-07-25 17:23:54
Referenda máme jenom místní, celostátního se asi jentak nedočkáme (poslední pokus dopadl takto).

Naznačoval jsem jen to, že legitimní procedura (demokratické volby), je jen jedním (nikoliv jediným) z předpokladů legitimizace moci. Bez dostatečné kontroly mocenského obsahu či bez důvěry občanů dostává demokratičnost systému docela na frak.


Ve všech průzkumech důvěra občanů ve vládu vychází kolem 20%.
2011-07-26 01:15:46
docela zajímavé
---------------------

Komentář Dalibora Dědka ředitele firmy Jablotron

Možná už se vám to také stalo. Řemeslník se opatrně zeptá, zda na to chcete účet, anebo budete raději platit nižší cenu bez dokladu. V České republice se prostě přivírá oko nad tím, že část peněz v byznysu teče bez toho, že by se z nich odváděla daň.
Naše firma měla téměř 15 let pobočku na Tchaj-wanu. Díky tomu jsem měl možnost poznat o této zemi hodně zajímavého. Jedna z věcí, kterou jsem zpočátku nechápal, byla posedlost Tchajwanců sbírat v obchodech účty. Bez rozdílu, zda si kupují láhev vody, nebo ledničku, si účtenky pečlivě ukládají. Když jsem někde v obchodě nechal ležet účet u kasy, tak mi obvykle prodavač zapomenutou účtenku úslužně vnucoval. Pokud jsem nakupoval s přáteli, měli upřímnou radost, jestliže jsem jim své účty přenechal. Dlouho jsem to považoval za místní úchylku. Později jsem ale pochopil, že je to výsledek neuvěřitelně chytrého kroku, který tamní ministerstvo financí zavedlo už v roce 1951. Oficiálně se to jmenuje Uniform Invoice Lottery a jako téměř každá dokonalá věc je to naprosto jednoduché. Všichni podnikatelé na Tchajwanu musí používat registrační pokladny. Každý účet z registrační pokladny má unikátní osmiciferné číslo. No a 25. v každém lichém měsíci pořádá ministerstvo financí velkou státní loterii. Vylosují šest výherních čísel a vy si zkontroluProč všechny své účtenky za předchozí dva měsíce. Za účty, na nichž se shoduje poslední trojčíslí, vyhráváte 200 tchajwanských dolarů (114 korun). Za čtyřčíslí tisícovku, za pět čísel čtyři tisíce a tak postupně až dva miliony tchajwanských dolarů. Je přitom úplně jedno, zda byla vaše účtenka za deset korun, nebo za desetitisíce.
Tchajwanský berňák si tak vlastně z celého národa udělal kontrolní orgán, který žádnému obchodníkovi neodpustí vystavení daňového dokladu. Navíc vítězné účtenky, za něž si vyzvednete svou výhru, zadá finanční úřad do počítače a zkontroluje, zda se údaje shodují s tím, co přišlo z registračních pokladen od podnikatelů. Pokud ne, tak běda.
Vlastně je to ďábelsky jednoduché a neuvěřitelně účinné. Uvádí se, že zavedením této státní loterie se zvýšil na Tchaj-wanu výběr daní o 75 procent. Daňová loterie tam funguje déle než 50 let a všichni si díky ní zvykli, že je normální platit daně. Nikdy jsem se tam nepotkal s žádným pokusem obejít systém. Zřejmě díky tomu, že všichni řádně platí daně, je na Tchaj-wanu jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) jen 5 %.
Někdy tak přemýšlím, proč se naši politici nepoučí tam, kde to funguje. Když si ale večer pustím televizi, uvědomím si, že Tchajwan je daleko a lidem, kteří řídí náš stát, jsou patrně mnohem bližší žabomyší aféry a shánění špíny na ostatní...

***

Dalibor Dědek Zakladatel Jablotronu. Řídí holding firem, které patří mezi renomované světové výrobce zabezpečovací a komunikační techniky. Při psaní se snaží používat selský rozum.

Někdy tak přemýšlím, proč se naši politici nepoučí tam, kde to funguje.
2011-07-26 07:30:29
Referenda máme jenom místní, celostátního se asi jentak nedočkáme (poslední pokus dopadl takto).

Naznačoval jsem jen to, že legitimní procedura (demokratické volby), je jen jedním (nikoliv jediným) z předpokladů legitimizace moci. Bez dostatečné kontroly mocenského obsahu či bez důvěry občanů dostává demokratičnost systému docela na frak.


Ve všech průzkumech důvěra občanů ve vládu vychází kolem 20%.


No proč to ČSSD neprotlačila před volbama, to by tu většinu dali dohromady když jim to stačilo na svrhnutí vlády ;) Ne tohle jsou takový šaškárny pro lidi, kdyby to opravdu chtěli tak by to už bylo zavedený. Návrh sem celej nečetl, stačili mi první 2 odstavce abych věděl že by stejně k ničemu nebyl (nemožnost hlasovat o věcech týkajících se financí, mezinárodních smluv, odvolání jednotlivých členů vlády atd.). Navíc když už chceš měnit ústavní zákon, tak musí být opravdu neprůstřelnej a nenapadnutelnej, což podle posledních návrhů napříč politickým spektrem vidím jako solidní utopii.

20%? No žádnej průzkum na tohle téma jsem neviděl, ale známe to ne? :)


Ad Jablotron - to je sice fajn, ale lepší by bylo vytvořit takový podmínky, aby obcházení daní nemělo smysl ne? Vymýšlet nějakou loterii na kterou se zase nabalí spousta administrativy mi přijde trochu kontraproduktivní, aby nakonec vláda nevydělala 75 procent a utratila 80 :)

2011-07-27 16:52:12
Někdy tak přemýšlím, proč se naši politici nepoučí tam, kde to funguje.

Protože jejich záměrem je, aby to nefungovalo, pak se líp sype...

ad referenda - jak už jsem tu několikrát psal, kéž bychom se někdy aspoň přiblížili švýcarskému modelu veřejné správy...

2011-07-28 11:31:50
2011-07-28 11:48:31
Je to debil,ja se už dneska nasral nejmin 3krat,nejlepši to bude ignorovat,nebo začit něco dělat...
Nečas ma zas kolem 10 poradcu,zas kamaradi co maj aspon 50 tacu a nemusej makat.
Blbci raděj ještě větši trubce,pak to ma tady vypadat.

(edited)
2011-07-30 18:14:58
typická ODS - zlodějiny nazývat pracovitostí; přiznání k registrovanému majetku zase buzerací úspěšných; přístup k informacím o nakládání s veřejnými penězmi zapírat s odůvodněním možného zásahu do soukromí; zrušení anonymních akcií jako nepřiměřený zásah do soukromých práv osob; ten kdo ukáže na zloděje je označován za závistivce plného zášti a zloby .. atd :D
2011-08-05 17:29:14
Nemám Klause rád, ale tleskám!

Víc takových v politice a Evropa bude sice rozkradená, ale naše dcery budou moct na ulici v sukni a nikdo se nebude muset bát říct vlastní názor. Osobně preferuji svobodu před nerozkradeností... Nech zhynú všeci eko/gendero/affirmative teroristi (a ručníkářští taky, když už jsem v tom :))!
2011-08-09 18:02:00
já taky tleskám, volím totiž top09 a preferuji rozkrádání veřejných financí a netransparentní hospodaření s nimi
jeden krok vpřed a tři kroky vzad :)

viz přílepek k návrhu zákona o zdravotních službách (zdravotnická reforma)


ČÁST dvacátá ČTVRTÁ

Změna zákona o svobodném přístupu k informacím

Čl. XXIV

V § 8b zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění zákona č. 61/2006 Sb., odstavec 2 zní:

“(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotních služeb, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území.”.


to tučně zvýrazněný, je to co chtějí přidat


jo a ještě odstavec 1 a 3, ať to nevytrhávám z kontextu
(1) Povinný subjekt poskytne základní osobní údaje o osobě, které poskytl veřejné prostředky.
(3) Základní osobní údaje podle odstavce 1 se poskytnou pouze v tomto rozsahu: jméno, příjmení, rok narození, obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků.
(edited)
2011-08-09 19:36:47
V Londýne sú rebelie, v Prahe nič :) ?