Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: POLITIKA

2011-08-28 18:01:23
Message deleted

2011-08-28 21:42:01
Jsem si to omylem smázl, tak ještě jednou. Stránky poslanecké sněmovny pro jistotu nejedou ..

Je tam návrh vlády o oddálení vstoupení v účinnost služebního zákona o další 3 roky (2015). Má se to projednávat v úterý a je to dělané tak, že novela může být schválena už během prvního čtení (z důvodu časové tísně). V té důvodové zprávě je to mj. vysvětleno tím, že se připravuje zákon o úřednících a zaměstnancích veřejné zprávy.


Tady je pěkně shrnuto všechno důležité o tomto zákoně včetně historie jeho přijetí a neustálého oddalování účinnosti
______________________
Zákon je psán velmi kvalitně a hlavně jako komplexní systém, který zajišťuje možnost postupu kvalitních úředníků (především části II., III. a IV.) a na druhou stranu i eliminaci těch kteří nefungují jak by měli (část V.). Co je však důležité, je to nástroj odpolitizování a dlouhodobé úspory v podobě profesionální, efektivní a postupně se zeštíhlující státní správy! Samotný zákon je psán velmi přehledně a najdete jej například zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/sluzebni/

Zatím sice neznáme podobu zákona o úřednících, kterým chce vláda zákon o státní službě nahradit, ale podle toho co je v důvodové zprávě k odsunovací novele, bude tato norma stále zajišťovat přímý vliv stran na obsazování jednotlivých postů. Tedy to nejdůležitější ze zákona vypadne :!:

ČR je jedinou zemí z těch, které vstupovaly do EU , kde zákon není v platnosti. Naši "vyčůránci" jej sice přijali, ale zamezili tomu, aby zákon vstoupil v platnost. V dřívějších členských zemích EU obdobný zákon platil již dříve.

Úředníci sami by jej přivítali, protože by se jim neměnili šéfové a kolegové každé volební období a jejich zaměstnání by se stabilizovalo.

Na některém z odmítnutí se podílely prakticky všechny strany, které byly od roku 2002 v parlamentu.
_______________________________
2011-08-28 22:09:50
budu zvracet 1. z těch výmluv a 2. z konce služebního zákona. a taková dobrá večeře to byla :(
2011-08-28 22:11:03
já k tomu nemám slova, takže to ani nekomentuji..
2011-08-30 13:10:29

Politici popáté odkládají služební zákon... Ani o tom neví!
__________________

30. srpna, Praha. Poslanecká sněmovna má dnes hlasovat o vládním návrhu na odložení účinnosti služebního zákona. Služební zákon, který platí od roku 2002, měl omezit vliv politiků na obsazení úřadů, ale kvůli odkladům nikdy nenabyl účinnosti. Piráti zjišťovali názory poslanců, kteří mají o zákonu dnes hlasovat. Z jejich výpovědí vyplývá, že o předloženém návrhu neví prakticky nic.

Služební zákon (zákon č. 218/2002 Sb.) oddělil místa ministrů a náměstků, která jsou politická, od ostatních úředníků. Na vedoucí úřednická místa by museli pracovníci postoupit podle kariérního řádu. Zákon by nechal jen minimum místa pro netransparentní výběrová řízení a politické dosazování úředníků. Jednotlivé strany by účinností služebního zákona ztratily část vlivu na tok peněz na ministerstvech a to především v oblasti veřejných zakázek.

K nezbytnosti zavedení služebního zákona se vyjádřil i ústavní soud v nálezu č. 35/2002 Sb., kde konstatoval, že „dosud nebyl naplněn imperativ vtělený do čl. 79 odst. 2 Ústavy, podle něhož právní poměry státních zaměstnanců v ministerstvech a jiných správních úřadech upravuje zákon. Součástí českého právního řádu se dosud nestal zákon o státní službě.“

Na odkládání účinnosti služebního zákona se podíleli poslanci těchto politických stran:
2002 – Zákon schválen s účinností od 1.1.2004
2003 – Zákon odložen hlasy ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU na 1.1.2005
2004 – Zákon odložen hlasy ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU na 1.1.2007
2006 – Zákon odložen hlasy ČSSD, ODS, KSČM a některými poslanci KDU-ČSL na 1.1.2009
2008 – Zákon odložen hlasy ODS, KDU-ČSL, SZ a některých poslanců ČSSD na 1.1.2012 – předkládal tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas
2011 – Navrženo odložení na rok 2015

Hrozí páté odložení, které navíc vláda navrhla schválit již dnes v prvním čtení. Prostřednictvím Pirátských novin jsme proto zmobilizovali příznivce, aby konfrontovali poslance. Lidé z řad veřejnosti se poslanců ptali, proč by měl být platný služební zákon znovu odložen.

Jediný den před hlasováním o odložení zákona, který má 64 stran, nemá žádná politická strana jasno v tom, jak budou její poslanci hlasovat. Co je však horší, u řady stran se ani není možné dopátrat zodpovědné osoby, která danou problematiku řeší. Asistent poslance Gazdíka přiznal, že v klubu TOP 09 a STAN žádný vnitrostranický zpravodaj této normy neexistuje. Martin Vacek, který se zákonem údajně zabývá ve straně Věci veřejné odvětil, že si návrh musí nejprve nastudovat a sněmovní zpravodaj zákona Roman Sklenák (ČSSD) navzdory slibům svého asistenta nereagoval pro jistotu vůbec.

Členové výboru pro sociální politiku, který se má podle návrhu předsedkyně poslanecké sněmovny zákonem zabývat, například vůbec netuší, že se jedná o jejich pole působnosti. Členka výboru Lenka Kohoutová (ODS) například řekla, že v oblasti sociální politiky by odpověděla na cokoli, zde ovšem nemůže sloužit.

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, k této iniciativě říká: „Naši dobrovolníci byli střetem s praxí poslanců šokováni. Do většiny poslaneckých kanceláří s v pondělí mezi dvanáctou a čtvrtou hodinou odpolední vůbec nebylo možné dovolat. Pokud už se dovolali, předávali si je poslanečtí asistenti jako horký brambor a konkrétní odpovědi se nakonec dočkal jen zlomek volajících."

Z výsledků průzkumu cloud journalism („skupinové novinařiny“) vyplývá, že parlament nemá za stávajících podmínek vůbec žádný prostor pro kvalitní zákonodárství. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl: „Paradoxně se nám přihlásilo víc dobrovolníků, kteří chtěli podpořit zavedení služebního zákona, než bylo poslanců ve sněmovně, kteří by byli schopni kompetentně odpovědět na jejich dotazy."

Pirátská strana proto požaduje:
a) okamžité přerušení projednávání návrhu na odložení účinnosti služebního zákona,
b) standardní implementaci stávajícího služebního zákona včetně kariérního řádu, aby byla zaručena předvídatelnost rozhodování státních úřadů a jeho nezávislost na politicích, a
c) politickou reformu, která umožní tvořit zákony tak, aby byl prostor pro věcnou debatu a připomínky veřejnosti.

Odkazy

[1] Zákon o státní službě musí být zachován http://www.piratskastrana.cz/tiskove-zpravy/zakon-o-statni-sluzbe-musi-byt-zachovan
[2] Služební zákon http://business.center.cz/business/pravo/zakony/sluzebni/
[3] Návrh na odložení ve vládě http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=RACK8KDKXUT9
[4] Návrh na odložení ve sněmovně http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=457
[5] Věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy a o vzdělávání ve veřejné správě http://eklep.vlada.cz/eklep/getAttachment?id=ma_korn8jbk7eou.pdf
2011-08-30 13:28:49
Jen dodám, že ten text vládního návrhu není v PS ani 14dní a už dnes se má v prvním čtení rozhodnout o jeho schválení. Je na pořadu mimořádné schůze spolu s dalšími 4 desítkami bodů a většina poslanců, když už se je podařilo čirou náhodou kontaktovat, o něm skutečně nevěděla.

Jen pár z nich mělo vyhraněný názor, zbytek odpověděl, že s bude řídit rozhodnutím klubu. Vyloženě proti návrhu bylo několik lidí z řad ČSSD a KSČM. Ale kdoví co by říkali, kdyby byl poměr sil v PS obrácený. Pro návrh bylo několik ODSáků. TOPka a VV zas nevěděly která bije, ale dá se celkem předpokládat jak budou hlasovat. Tak KSČM se nakonec zdrží hlasování. V minulosti byli proti tomuto zákonu, ale nechtějí hlasovat s koalicí.
(edited)
2011-09-01 09:09:51
2011-09-01 11:20:21
http://blisty.cz/art/60042.html

kdoví co tam ještě všechno protlačili skrz tu mimořádnou schůzi, jo a mimochodem reforma státního zastupitelství se taky pozastavila :D
(edited)
2011-09-01 15:38:10
no ty vole .. tak to hnus co tam ti šašci předvádějí ..

50 poslanců z ČSSD podalo námitku proti zkrácenému projednávání již v prvním čtení

(3) Návrh podle odstavce 2 nelze projednat, vznesou-li proti němu před ukončením obecné rozpravy námitku nejméně 2 poslanecké kluby nebo 50 poslanců, anebo jde-li o návrh ústavního zákona, návrh zákona o státním rozpočtu nebo mezinárodní smlouvu podle čl. 10 Ústavy.


a Drábek první věc co přijde, tak tam začne říkat, že stejně navrhne zkrácení projednávání nakonci obecné rozpravy a když to neprojde, tak navrhe zkrácené projednávání znovu. Že tam není o čem diskutovat. A poté co se hlasuje o zkrácení projednávání na 10 dní -- návrh NENÍ PŘIJAT ! se přihlásí o slovo nějaká kravka z topky, že má na sjetině něco jinýho něz hlasovala, hlasuje se o přijetí námitky - PŘIJATA - hlasuje se znovu o zkrácení projednávání na 10 dní -- a tentokrát světě div se PŘIJATO

normální praxe u koalice
2011-09-01 16:30:36
prekvapuje me ze te takovy veci udivujou, nasi politici v tomhle maji obdivuhodnou praxi.
2011-09-01 16:37:48
2011-09-01 16:40:32
Drabek 2

A mě ty svině neuznali invalidku 2 měsice ve špitale,ted se davam dohromady a ještě to potrva a tam rozhazujou za karty a dělaj koryta pro kamoše...
2011-09-02 09:45:37
já bych spíš jen řekl že jsem se s tím narozdíl od spousty lidí nesmířil a neberu to jako něco nevyhnutelného, co prostě v politice vždycky bude a nejde s tím nic dělat.
2011-09-02 13:02:45
Hm,tak ty jejich plany zas nevyjdou,kolik si myslej že vyberou navic...lidi už nemaj co utracet,tak budou kupovat ještě min,tim padem hrozi dalši propouštěni,vic lidi na pracaku,socialnich davkach,na DPH nevyberou to co čekali a ve finale se to stejně rozkrade. Vychlastanej KALOUSEK je machr.

DPH

(edited)
2011-09-02 17:27:51
A to jsi ještě zapomněl na náklady spojené se zvýšením DPH

-----
Na zvýšení daně z přidané hodnoty stát zatím téměř nic nevydělá. Přinést má totiž 22 mld. Kč ale zhruba 9 mld. Kč podle ministerstev padne na výdaje spojené se změnou a dalších 11 mld. Kč spolknou úlevy, kterými politici reformu podmínili. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

http://www.mesec.cz/aktuality/na-dph-stat-zatim-skoro-nic-nevydela/
2011-09-04 13:38:19
Hlavně že nejsou penize...na todle se najde vždy...

skety