Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Valmentaja

2009-01-13 16:45:21
Vain Antti Muurinen on ainoa jumalainen valmentaja
2009-01-22 08:40:45
Minulla ei ole kokemusta näistä "paremmista" valmentajista joten kaipaisin hieman apua. Ajattelin uuden kauden kunniaksi vähän lotota ja sain toisella yrittämällä tuollaisen. Omasta mielestä näyttää aika hyvältä mutta mitä raati on mieltä? Tulisi päävalmentajaksi aluksi nopeus ja myöhemmin pakkitreeniin.

Samuel Vainionperä, ikä: 33

palkka: 28 225 €
joukkue: Lorn Finland, maa: Suomi
uskomaton valmentaja
Harjoituksen tehokkuus:
uskomaton kestävyys tuhoisa maalivahti
utopinen nopeus utopinen puolustus
mahtava tekniikka utopinen pelinrakennus
käsittämätön syöttö utopinen hyökkäys
2009-01-22 08:46:26
No kyllä tuo minusta pakki treeniin on hyvä valmentaja, palkka ei ole kova, mutta taidot kuitenkin korkeat ja utopiset osunut ihan hyvin. Varsinkin jos ei ole hirveästi rahaa laittaa viikottaisiin palkkoihin nii, tuo on varma valinta.
2009-01-22 17:48:01
Haha, nyt vain kovennetaan konkurssikierrettä, kun kaksi maagista hommattiin apuvalmentajiksi.

Nyt:

utopinen: päävalmentaja

apuvalmentajat
maaginen
maaginen
maaginen

junnuvalmentaja: uskomaton

Nyt sit reenataan täydellä teholla kenttäpelaajia, ja jossain vaiheessa myös myydään.
2009-01-22 20:48:58
joo o... kohta myyt pois samallalailla kun fasti tehnyt.. ei kyllä kolmosessa tee tuollasilla valkuilla yhtään mitään.
2009-01-22 20:56:27
jaa, no mulla 1x utop. 4x maag.

tuolloin vain vaihdoin halvempiin;)
2009-01-23 07:17:39
No tuhlaamista se turha vaihtaminenkin on.
2009-01-23 12:37:53
Tää valmentaja homma on jo vähän "korkeampaa" matematiikka, että mikä kannattaa ja mikä ei :P ja mistä kannattaa maksaa mistä ei ja yms. ihan vaan heitin tämän tähän :) mut tarkemmin en tätä julkisesti pui ;)
2009-01-23 18:22:57
Siis kyllähän se kannattaa palkata niin hyvät kuin vain talous antaa myöten, mutta se onkin sitten toinen juttu miten itse kukanenkin sen tulkitsee mihin on varaa. Mutta niin tai näin, jos kerran jotkut valmentajat laittaa niin on hyvä laskea onko niihin varaa ettei turhaan tarvi niitä enää halvempiin vaihdella, koska silloin siihen vaihtamiseenkin palaa pätäkkää ja se on ihan turhaa tuhlausta.

Mulla ois varmasti "varaa" kovempiinkin valmentajiin, mutta olen "tyytynyt" neljään maagiseen ja yhteen brillianttiin. Näkisin valmentajien palkkaamisen näillä viimeisillä tasoilla (maagisista --> utopisiin) niin, että sitten kun rahaa ei mene enää stadioniin ja joukkuekkin on jo siinä jamassa että sillä pystyy voittamaan mestaruuden mestaruuden perään, niin sitten niitä säästöjä voi syytää niihin utopisiin valmentajiin, mutta niin että ei tarvitse myöhemmin vaihtaa enää takaisin maagisiin.
(edited)
2009-02-12 20:02:28
Täällä olen lukenut, että jotkut on parilla haulla onnistuneet utopisen valmentajan haussa...


Päätin, sitten lähteä junnuvalmentajaksi sitä hakemaan...


Menot muut: 2 133 000 € (6 * 31 500 € + 54 * 36 000 € )

Kallista oli... :(


Kokonaista 60 hakua joutui tekemään....

Kaikille muille oli annettava kenkää... Pari maagista tuli, mutta taidot oli jakautuneet niin huonosti tuon korkean maalivahti taidon takia, että tämä utopinen maksoi tosiaan sen 2 133 000 €:


Teppo Härkälä, ikä: 33

palkka: 57 750 €
joukkue: Stars FC, maa: Suomi
utopinen valmentaja

Harjoituksen tehokkuus:
utopinen kestävyys utopinen maalivahti
utopinen nopeus käsittämätön puolustus
utopinen tekniikka utopinen pelinrakennus
utopinen syöttö utopinen hyökkäys


Puolustus jäi vielä vajaaksi, joten taitaa vielä olla matala utopinen... :(
2009-02-12 20:07:40
Kallishan tuo oli, mutta taitaa nykyhinnoilla olla kuitenkin halvempi, kun jos listoilta olisit hankkinut. Toivottavasti apuvalmentajasi on jo huipputasoa. Muuten tuosta ei kovin paljon hyötyä saa irti.
2009-02-12 20:09:23
Tuohan tuli junnuvalkuksi.
2009-02-12 20:12:35
Siltikkin, kun huippujunnu jota on kalliilla junnuvalmentajalla treenailtu tulee treeniin, niin olisi suotavaa että se saa yhtä tehokasta treeniä myös joukkueessa. Menee muuten vähän harakoille. Onhan siinä aina se hyöty jos myy huippujunnut pois parempaan treeniin.
2009-02-12 20:12:59
Niin tietenkin. Hyvä että joku on siellä taustalla huutelemassa :)
2009-02-12 20:16:08
Junnuvalkuksi tuota tosiaan aioin, mutta täytyy laittaa harkintaan tuo päävalmentajaksi laitto, kun nykyinen junnuvalmentaja olisi lähes saama tasoa... Maaginen ja palkka vain 2k halvempi...
Etenkin, kun junnuja on koulussa tällä hetkellä varsin vähän, kun niitä on nyt 5 kpl.
2009-02-13 07:34:27
Älä hyvä mies maksa maagisesta tuommoisia hintoja, kun haarukan pitäisi olla 34-41K