Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Myynti-ilmoitukset

  • 1
2009-10-06 14:06:38
baikonur to All
Enemmistö on selkeästi sitä mieltä, että managerin tulisi tarvittaessa todistaa pelaajansa taidot myynti-ilmoituksella maajoukkuetta varten. Tämä tulos tuskin oli kenellekään yllättävä. Nyt pitäisi kuitenkin saada selkeä linjaus siitä, miten myynti-ilmoitusten kanssa tulisi toimia. Vaihtoehtoja on varmasti useampia, mutta kyselyssä esitetyt kaksi linjausta ovat ne, jotka tähän mennessä ovat selkeimmin tulleet esille.

Itse kannatan vaihtoehtoa kaksi, eli vain epäilyttävissä tapauksissa manageriltä vaaditaan myynti-ilmoitusta. Mikäli hän ei ole halukas yhteistyöhön, niin pelaaja poistetaan maajoukkueesta. Pelaajan ilmoitetut taidot täytyy olla tiedossa, että niitä voidaan ylipäänsä epäillä, joten nämä tapaukset jäisivät maajoukkuevalmentajan ja scouttien päätettäväksi. Hyvänä puolena tässä olisi se, että aikaa ei kuluisi tuhottomasti pelaajien seuraamiseen. Miinuksena olisi puolestaan se, että joitakin tapauksia voisi jäädä huomaamatta.

Ykkösvaihtoehdossa puolestaan jokaiselta pelaajalta vaadittaisiin myynti-ilmoitus. Hyvänä puolena olisi tarkka kartoitus, jolloin huijaukset paljastuisivat herkemmin. Miinuksena puolestaan olisi työmäärä (joka tosin riippuu siitä kuinka usein myynti-ilmoituksia vaaditaan) ja toiminta tähtipelaajien, joiden taitoja ei suostuta näyttämään, kohdalla.

Suurin kysymys koko tilannetta ajatellen on: kuinka paljon huijareita todellisuudessa on? On käytännössä mahdotonta todistaa että heitä on vähän tai ei ollenkaan, koska silloin jokaisen managerin kohdalla pitäisi erikseen saada varmuus siitä, että hän ei valehtele pelaajiensa taitoja. Myös heidän suurta määrää ei tähän mennessä ole todistettu. Case-Väärälä/Mourujärvi taitaa olla ainoa paljastunut tapaus moneen kauteen. Ainakaan muista tapauksista ei ole minulla tietoa.

Vaikka pienikin taitojen valehtelu on tuomittavaa, niin kannattaa muistaa että räikeimmät huijaukset paljastuvat heti. Jos joku esim. väittää 3x maagista hyökkääjää 3x jumalaiseksi, niin arvon perusteella tämä väite osoittautuu perättömäksi heti kättelyssä. Mikäli taitojen valehtelu ylipäinsä on oletettua yleisempää, niin kaunistelu on ollut pientä. Kokeneempi manageri pystyy melko hyvin päättelemään arvosta, arvosanoista ja pelaajan esityksistä niidenkin pelaajien taidot, jotka eivät etukäteen ole edes tiedossa. Väärälän tapauksessa korkeat kaksi taitoa tekivät arvioinnista vaikeampaa, koska erinomainen ja loistava/uskomaton hyökkääjä ovat todella lähellä samaa arvoa, jos nopeus ja tekniikka ovat jumalaisia.

Toivottavasti tästä saadaan asiallista keskustelua aikaan. Itseäni kiinnostaa miten ykkösvaihtoehdossa pitäisi toimia niitä managereja kohtaan, jotka eivät halua näyttää tähtipelaajiensa taitoja (olettaen että pelaajat ovat joka tapauksessa ehdotonta eliittiä), sekä onko joukossa halukkaita lähtemään tuohon toimintaan mukaan. Pienellä organisaatiolla se vie paljon aikaa. Eiköhän jollakin ole myöskin kritiikkiä kakkosvaihtoehtoa kohtaan. Ja luultavasti muutama kompromissiehdotuskin mahtuu mukaan. Avausviesti on melko suppea, sillä kaiken sanotun kopioiminen tähän puuhun loisi paketin, jota tuskin kukaan jaksaisi lukea. Vaikka minulla onkin jo valmiina oma kantani tähän tilanteeseen, niin pyrin kuitenkin käsittelemään aihetta mahdollisimman objektiivisesti.

@westbrom
A-ja U21-maajoukkueet ovat erillisiä organisaatioita, joten tämän kyselyn ei ole tarkoitus sitoa sinua mihinkään, mihin et halua ryhtyä.

p.s. Vaikka tämä liittyykin vain hyvin löyhästi asiaan, niin A-maajoukkueelta puuttuu edelleen hyökkääjäscoutti. Mikäli halukkaita tuolle paikalle on, niin minulle voi ilmoittaa postilla.
2009-10-06 14:26:08
Minun ääneni meni ekaan kohtaan. Tosin huippupelureiden omistajat saattavat taktikoida ja olla julkaisematta myynti-ilmoitusta. Toivovat näin ollen pelaajan pysyvän sivussa maajoukkuueesta. huippupelureiden omistajien pitäisikin saada kunnon korvaus mj-peleistä. Ainakin jonkinäköinen loukkaantumis vakuutus.

Eihän noita myynti-ilmoituksia tarvitse vaatia kuin maksimissaan kerran kaudessa. Vaikka joka kauden alussa. Sitten vaan normisti päivittelevät tietoja.
2009-10-06 14:32:29
Kannatan löyhästi molempia vaihtoehtoja. Mielestäni harkinta on kuitenkin viimekädessä aina päävalmentajalla, jonka näkemyksillä tulisi olla luottamus suomalaisten sokkeristien keskuudessa, koska maajoukkuevaalit ovat melko demokraattiset. Näinollen jos päävalmentaja näkee tietyssä tapauksessa aiheelliseksi tarkistaa tietyn pelaajan taidot voi hän sitä luonnollisesti vaatia. Jos taitoja ei syystä tai toisesta valmentajalle näytetä, voi hän mielensä mukaan päättää peluutetaanko pelaajaa vai ei.

Itse en pitäisi järkevänä kaikkien pelaajien systemaattista tarkastamista sillä se on ensinnäkin hyvin vaivalloista, toiseksi jotain puolalaista pääsarjalaista ei välttämättä kiinnosta tipan tippaa rueta kikkailemaan myynti-ilmoitusten kanssa maaotteluiden tähden ja pahimmassa tapauksessa parhaat pelaajat jää joukkueesta täysin turhaan pois. Useista pelaajista taidokkailla skouteillamme kuitenkin on varsin hyvä käry edellisten siirtojen ja peliesitysten ym. pohjalta.

Kuitenkin näkisin päävalmentajan mielipiteet tärkeämpänä kuin äänekkäimpien forumistien. Suljetut vaalit ovat kuitenkin ne, missä myös ne hiljaisemmat sokkeristit pääsevät vaikuttamaan valinnallaan ja sitä tulisi kunnioittaa. Ja jos nyt tehdyt ratkaisut eivät miellytä tai tuota toivottua tulosta, seuraavissa vaaleissa kaikki pääsevät taas vaikuttamaan.
2009-10-06 15:10:54
Ensimmäisessä vaihtoehdossa tuo huono puoli tosiaan on se, että joitan managereita ei voisi vähempää kiinnostaa pelaako heidän pelaajansa maajoukkueessa vai ei, mutta luulen että nuita pelaajia peluutettaisiin kuitenkin, jos he ovat selkeitä tähtiä. Eikä se työmäärä nyt niin huomattavasti lisäänny, kun sen voisi tehdä vaikka kerran kaudessa, niin kuin jkukonle ehdotti.

Toisessa vaihtoehdossa taas kohdistetaan epäilys konkreettisesti jota kuta manageria kohtaan. Tästä syystä olen alusta asti ajanut ensimmäistä vaihtoehtoa. Eli ei osoiteltaisi syyttävällä/epäilevällä sormella ketään yksittäistä manageria, että "näytäppä nyt ne pelaajiesi taidot, senkin huijari". Eihän sen tarkoitus toki tämä ole, mutta kyllä se nyt varmasti tuntuu siltä, kun yksittäiseltä managerilta aletaan pelaajien taitoja vaatimaan sillä uhalla, että ne eivät muuten pelaa.

Mielestäni on väärin kohdistaa epäilystä yksittäiseen manageriin. Siinä tilanteessa ymmärrän, jos esim joku 10-vuotias (ja miksei vanhempikin) rehellinen manageri saattaisikin pahoittaa mielensä joutuessaan tämän epäilevän sormen alle, että ne ei luota muhun.
(edited)
2009-10-06 15:29:23
Olen jonkun muun ratkaisun kannalla eli pitäis saada päävalmentajille oikeudet nähdä pelaajan taidot.
2009-10-06 16:05:34
Tuossa toisessa vaihtoehdossa tosiaan on tuo ongelma, että silloin epäilys kohdistuu yksittäisiin managereihin. Sen takia epäilyjen pitäisi olla aiheellisia, eli tapauksen pitäisi selvästi näyttää epäilyttävältä ja managerille tulisi selvittää erikseen miksi hänen pitäisi näyttää pelaajansa taidot. Mikäli taidot täsmäävät ilmoitettujen kanssa, niin silloin on tietenkin anteeksipyynnön paikka. Sen lisäksi näitä epäilyjä ei tulisi koskaan käydä läpi julkisesti, jolloin manageri ei tulisi leimautumaan yhteisön silmissä aiheetta.

Kerran kaudessa taitojen pyytäminen ei välttämättä lisää kovin paljon työtaakkaa. Riippuu tosin siitä miten laajasti taitoja kysellään. Maajoukkueen parhaimmisto koostuu noin 30 pelaajasta, eli heidän kohdallaan työtä ei tulisi paljon. Sen sijaan ikäluokkiensa kärkipelaajat, potentiaaliset tähdet ja muut maajoukkuepaikkaa lähellä olevat nostaisivat luvun nopeasti sinne 150-200 paikkeille. Siinä olisi jo työnsarkaa kautta kohden. Ensimmäinenkin vaihtoehto olisi osaltaan toimiva ratkaisu mutta olen sitä mieltä, että kattavaan kartoitukseen tarvitaan lisää henkilökuntaa.

Lyhyesti näihin muihin kommentteihin:

huippupelureiden omistajien pitäisikin saada kunnon korvaus mj-peleistä. Ainakin jonkinäköinen loukkaantumis vakuutus.

Maajoukkuepelaajien omistajille on käytännössä hyvin vaikeaa antaa korvausta. En edes oikein tiedä mitä tämä käytännössä tarkoittaisi. Eräänlainen "loukkaantumisvakuutus" on Turpiaisen kohdalla tehty. Hänen managerinsa pyynnöstä en peluuta häntä tällä kaudella muuta kuin tärkeimmissä peleissä. Jokaisen maajoukkuepelaajan kanssa pyrin kompromissiin, mikäli hänen omistajansa sitä erikseen pyytää. Kuitenkin toivon ettei tämä ilmiö yleisty liikaa, vaan managerit hyväksyisivät mahdolliset loukkaantumisriskit jo ostaessaan pelaajan, joka on maajoukkueessa tai tulee sinne pääsemään. Muutaman kerran on itseäni korvennut kun maajoukkuepelaajani on lauantaina saanut 20 päivää saikkua, mutta jo pelaajiani ostaessa tiedän tämän mahdollisuuden olemassaolosta.

Kuitenkin näkisin päävalmentajan mielipiteet tärkeämpänä kuin äänekkäimpien forumistien. Suljetut vaalit ovat kuitenkin ne, missä myös ne hiljaisemmat sokkeristit pääsevät vaikuttamaan valinnallaan ja sitä tulisi kunnioittaa. Ja jos nyt tehdyt ratkaisut eivät miellytä tai tuota toivottua tulosta, seuraavissa vaaleissa kaikki pääsevät taas vaikuttamaan.

Itse pyrin maajoukkuevalmentajana tekemään viime kädessä itse päätökset, mutta tässä tapauksessa parhaaseen ratkaisuun päädytään rakentavan keskustelun kautta. Monilla muilla on sellaisia näkemyksiä, mitä itse en ole edes ajatellut ja jonkinlainen kompromissi lienee tässä paikallaan, mikäli vain mahdollista. Tämä kysymys ei vaalien aikaan ollut ollenkaan esillä, joten mielipiteilläni (mikäli niitä silloin edes oli) myynti-ilmoituksiin ei ollut minkäänlaista vaikutusta äänestykseen. Jos tästä asiasta oltaisiin nyt hiljaa, niin ongelma siirtyisi seuraavalle valmentajalle. Mielestäni toimiva ratkaisu pitäisi saada aikaan mahdollisimman nopeasti.

pitäis saada päävalmentajille oikeudet nähdä pelaajan taidot.

Tästä olen samaa mieltä. Missään vaiheessa maajoukkuevalmentajalle ei kuitenkaan greg:n mukaan ole tulossa täyttä oikeutta nähdä kaikkien pelaajien taitoja. Toinen vaihtoehto on vapaaehtoinen nappi, jolla manageri voi päättää näyttääkö pelaajansa taidot mj-valmentajalle vai ei. Tällä hetkellä ylläpitäjillä on kuulemma tärkeimpiä asioita hoidettavana, joten muutosta ei ainakaan vielä muutamaan kauteen ole tulossa.
2009-10-06 16:28:51
huippupelureiden omistajien pitäisikin saada kunnon korvaus mj-peleistä. Ainakin jonkinäköinen loukkaantumis vakuutus.

Tarkoitin tällä peli sisäisien sääntöjen muokkaamista. En päävalmentajien toimintaa. Mitä nyt mj-pelaajan omistaja saa? Jonkun mitättömän bonuksen kotipeleihin ja 33% treenin. Vois olla porukoilla enemmän intoa mj-pelaajia kohtaan, jos he saisivat täyden treenin peliminuuttien mukaan ja peliviikon palkan maksais palloliitto. Jos loukkaantuminen tulee mj-pelissä, niin palkanmaksu jatkuu kunnes on pelikunnossa.
2009-10-06 17:59:31
Joku parempi korvaus voisi olla paikallaan, mutta ei kuitenkaan ylimääräistä treeniä sillä se antaisi mm. minulle liian hyvän aseman, kun omistan n.10 maajoukkuepelaajaa.

Tosin minulle kelpaa nykyinenkin asetelma, sillä se on jo itsessään kunnia kun näkee omia pelaajia maajoukkueissa.
2009-10-07 19:11:30
Olen ehdottomasti ensimmäisen vaihtoehdon kannalla ja sen varmaan tiesitkin :) Magnum kertoikin perustelut, joten en lähde niitä toistamaan.

Eiköhän tämä tästä :) Kiitos kun kuuntelet enemmistön mielipidettä ja olet aloittanut sitä toteuttamaan.
  • 1