Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: »Suomen Cup

2013-09-01 11:04:06
Sama vika, botti tuli minullekkin vastaan ei niin paha kuin sinulle, mutta ei silti helpoimmasta päästä. Junnut saa joka tapauksessa treeniä joten voipi olla että cup:sta tulee noutaja.
2013-09-11 18:53:41
On se vaan kova tuo bottijoukkue Jalvaripiimä. Tiukille meni, kun kämmäsin vaihdot. Oli 70 minuutin kohdalle suunnitellut vaihdot, jos tilanne on tasan tai tappiolla. Junnut ois lähtenyt kentältä ja luottomiehet ois tullut tilalle. Mutta pahin skenaario toteutui. 1-0 johdin ja lopussa tuli tasoitus. Vaihdot ei enää astunut voimaan. Ois pitänyt olla uudestaan käskyt (90 min. jos tasan). Vielä tuli vastustajalle loukkaantuminen, niin sai jatkoajalle tuoreita jalkoja. Mutta rankkareihin päästiin, kiitos Siltasen. Rankkareissa onneksi asettui hyökkääjät ampumaan ja kaikki kolme teki maalin. Siltanen päästi ekan, mutta torjui kolme, niin kolmella oamlla laukojalla peli ratkes.

Hieno taistelu ja tiukille meni. Onneksi olin varautunut siihen, että tiukkaa tulee ja Siltanen oli maalissa nuoren puolalaisen tilalla. Pelasi voiton tänään meille ja Cup-pelit jatkuu vielä ainakin yhdellä pelillä. Pääpaino on liigassa, mutta kaikki menestys otetaan vastaan... ;-)
2013-09-11 19:03:57
Hieno juttu että botti putosi. Ei tarvitse enää pelätä että Jalvaripiimä voittaa cupin :)
2013-09-12 08:49:03
No johan nyt kävi flaksi, kun kohdataan toinen veikkausliigajoukkue hoocee jo tässä vaiheessa! :-)
2013-09-25 18:42:09
Joskus tuntuu ihan oikeesti, ettei lopputuloksessa ole oikein tolkkua: D
2013-09-25 19:20:56
Ei niin, mut aika heikot hyökit sulla ja maalivahti kans. Mullahan oli kentällä vaan mokke, hyökki ja yks pakki oikeella paikalla, mut riitti tänään :D

Pitäsköhän tuota koittaa cupissa pärjätäkki tällä kauella ku reenikkeillä päässy tänne asti? Aika turhia ukkoja nuo 17,18 ja 19v kaverit, joilla kestävyys max kehno :)
2013-09-25 20:00:55
Joo yksi hyökkihän siellä vaan oli, mutta tilanteita syntyi riittävästi. Toisaalta sun moke oli todella hyvä. Silti epäoikeuden mukainen tulos.
2013-09-25 20:09:56
On niitä pahempiaki nähty :D hyvä että ostman sentään joskus torjuu jotain
2013-09-25 21:18:56
Karhu-team löylytti FC Banaanipotkua 5-1. Hyvin pelas kakkosmoke maalissa ja puolustus piti maalipaikat vähissä. Hyökkääjät teki selvää jälkeä, vaikka vastassa oli viiden puolustajan linja. Cup-taival jatkuu kivasti ja taisipa tulla oma ennätys kierroksissa. :-) Pääpaino liigassa, ja Cupissa on aina tie noussut pystyn jossain vaiheessa. Mutta nautitaan nyt hetki Cup-menestyksestä ja katsotaan kuka sieltä seuraavalla kierroksella vastaan asettuu.
2013-09-26 07:16:11
Ratkaisijoita tippuu kärjestä pois, kun panokset on sekä liigassa että cupissa... no ei auta kuin taistella etiäpäin!
2013-09-26 08:56:38
Keskity nyt mieluummin liigaan ;)
2013-09-26 09:41:47
No vimpula sentään - sieltähän tuli cupiin pirhanan mielenkiintoinen vastus! ;)
2013-10-02 18:56:57
Jee, neljän parhaan joukkoon päästiin. Nyt ollaan sit ainoana 1-divarin joukkueena mukana, loput kolme on Veikkausliigasta. Taitaa vastassa olla seuraavaksi Cannonball tai Tykkimiehet? Ja jos noista sais valita niin Tykkimiehet... ;-)
2013-10-08 08:00:14
Suomen cupin välierät pelataan huomenna ja tasaisilta näyttävät otteluparit.

FC Hirvijoki - FC Cannonball

Veikkausliigan kolmonen vastaan nelonen. Reilu viikko sitten pelattiin 2-2 tasuri. Äärimmäisen tasainen ottelu luvassa.

Karhu-team - Tykkimiehet

Divariin pudonnut Karhu-team on ainut Veikkausliigan ulkopuolinen joukkue. Tykkimiesten peli on vime aikoina yskähdellyt, eikä joukkuetta helpota ykkösvahdin loukkaantuminen. Kotijoukkue suosikki finaalliin tästä otteluparista.
2013-10-08 16:58:42
Vai sundemo asettelee suosikin viittaa Karhu-teamin harteille... ;-) Eilen sen verran scouttasin tykkimiehiä, että siirtomarkkinoilla oli yli 3 millin tarjous sisällä maalivahdista (utopinen/ylijumalainen). Ei näköjään saanut, mutta varmasti vielä korvaajan hankkii ennen huomista peliä.

Eikä se meilläkään tuo maalivahtiosasto ihan tikissä ole. Siltanen vielä laastarilla, eikä takuita että huomenna ois terve. Kuntokin on tippunut ylijumalaisesta loistavaan loukkaantumisen aikana. Nuori puolalainen repsahti omalle tasolle sunnuntain liigapelissä. Tuohon asti esitti ihan huikeita otteita "vain" loistavalla maalivahtitaidolla... ;-)

Hyökkäys meillä on tikissä, mutta treenin takia pari hyökkääjää pelaa MID-käskyllä. Taitaa viedä vähän tehoja pois ja laukaukset kestävät vieläkin pitenpään kuin normaalisti. Taitaa tykkimiesten puolustuksella olla paljon aikaa napata pallo hyökin jalasta, varsinkin kun eivät omaa pelinrakennusta juuri lainkaan.

Mutta voittoa toki toivon, sillä olisihan se huikeata päästä haistelemaan Cupin-finaalin tunnelmia. Ei se kuitenkaan joka kautista herkkua ole ollut, eikä tule olemaan. Nyt olen lähempänä kuin koskaan, joten on sitä yritettävä. Sunnuntain liigapeli hieman kärsi peluutuksen takia, mutta parhaita oli tähän peliin säästettävä. Tiedä sit, kannattiko tai että riittääkö se voittoon, vaikka parhaat kentälle saankin... ;-)
2013-10-09 18:55:28
Uh, ihana voitto! :)

Ja mikä parasta Karhu-teamia vastaan finaali. Siinä on latausta! Jos pitäs veikata niin FC Cannonball voittaa kuten aina. Vai miten se meni? ;)