Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Freekick

2011-05-31 13:16:20
Toki siinä voi pari-kolme viikkoa säästää ja sen jälkeen panostaa täydet paukut kolme viikkoa, mutta siinä jo menee se 5-6 viikkoa, että saa sen yhden junnun nostettua. Ja sehän tekee sen muutaman hassun pelurin kaudessa. Eli hidasta touhua on.
2011-06-01 08:59:49
Toki se on hidasta, mutta itse en ainakaan saanut vanhalla junnusysteemillä kovinkaan kummosia pelaajia joukkueeseen, mutta uudella on tullut jo suht kovia lahjakkuudeltaan.
2011-06-01 11:16:58
Jos satsaat 3 viikkoa ja korkealla panoksella niin mahdollisuudet on seuraavat:

Erinomainen junnu 33%
Loistava 34%
Häikäisevä 33%

Järjestelmä on tasapainoitettu, eli jos saat vaivannäköäsi huonompilaatuisemman pelaajan, niin tulet saamaan paremman seuraavalla kerralla. Silloin tällöin kykyjenetsijäsi yllättää sinut tuomalla paremman pelaajan kuin alla oleva kaavio osoittaa.


Eli tuolla saat vähintään erinomaisen junnun mutta kyllä niillä voi taidot olla päin sitä hmm kuuluisaa paikkaa.
2011-06-01 13:44:37
Ahaa, pitäisi ilmeisesti lukea säännöt joskus niin tietäisi jotain näistä uudistuksista :D Eli upeita ei sitten kovin usein tule näköjään.
2011-06-02 12:05:32
jaahas, en itsekkään tiennyt että ärjestelmä menee noin : D tiesin vain että erinomainen oisi huonoin parhaalla satsauksella.
2011-06-04 15:58:26
Tuo nostettujen junnujen lahjakkuustasot on ainakin täällä toteutuneet korkeimmalla panostustasolla tähän mennessä täydellisesti juuri tuon jaon 6,7,8 mukaan... Tiedä sitten onnistuiko tuossa taktikoimaan, sitten että muuttaisi alhaisemman panostuksen niille kerroille, kun on tulossa alhaisemman lahjakkuuden omaava nosto ja muuttaisi tuon sitten korkeimmaksi, kun olisi tulossa se häikäisevän(8) lahjakkuuden omaava junnu. Ne teistä, jotka muuttele tuota panostusta, voisi kokeilla ajoittaa tuota noin, jos vaikka onnistuisi... ;-) Upean lahjakkuuden junnuja ei tosiaan taida nyt tulla nostettaessa juuri koskaan, mutta taso voi olla lähellä ja nousta pian noston jälkeen upeaksi.
2011-06-18 12:34:36
Olisikohan tästä junnusta maajoukkuekuvioihin ja mitä kaverille kannattaisi treenailla jos on?

Markus Hermanni Hakanen

Suomi
17 v, 6 kk, 12 pv
$391
Vasenjalkainen
Hurmaava
Päättäväinen
Tyytyväinen

Taito N P HP
MT 22 32
HS 48 66
PH 10 51 x 3.5
SY 65 85 x 5.5
PP 14 29
KE 41 54 3.5
TA 36 36
PS 33 62
Sija Luokitus Vah Hei KE
Lahjakkuus VK häi TA kel
Nykyinen VK hei SY PH kel
U21 VK hyv SY PH kel
2011-06-18 14:53:04
S30 2011-10-24 19y 7m 18d Allowed to play


Kauden 30 U21-kisoihin on melko varmasti vielä liian nuori, joten lähempänä 21v pelaajat vie paikat.

Tulevaisuudessa pelipaikka voi mielestäni olla vasemmalla laidalla jokin näistä: LWB,LM,LW.


Suomen maajoukkueeseen on todella vaikea mahtua, joten tässä vaiheessa hieman vaikea sanoa onko mahdollisuuksia edustusjoukkueeseen murtautua tulevaisuudessa.

Voit itse arvioida mahdollisuuksia siirtolistan haun avulla hakemalla vastaavia suomalaisia pelaajia, kun laitat hakurajoihin hae kaikista pelaajista (nekin jotka ei ole listalla) ja kansalaisuuden Suomi.


Itse todennäköisesti keskittyisin nyt treenaamaan taitoja HS,PH,SY, kun vahvuudet hyökkäävässä roolissa. Junnujoukkueessasi jos pelaa nousevana laitapakkina, niin HS ja PS on hyvä vaihtoehto.
2012-09-14 18:23:21
Jahas freekickissä isoja ongelmia nähtävästi. En kyllä muista et olis aikoihin tuolla ollut ongelmia mut nyt sit senkin edestä.

Why is FreeKick closed?
Server problems.

When was FreeKick closed?
2012-09-14 17:15:00

When will FreeKick be up again?
Uncertain. Not during this weekend.


http://www.facebook.com/freekick.org/posts/10151412183984951
(edited)
2012-09-14 21:21:29
Lisää infoa. Sinällään harmi kun junnuissa yli 40 voiton putki ja saatiin taisteltua viime lauantaina tasuri yhtä kovaa joukkuetta vastaan sekä voitettiin junnujen maailmanliigan peli tällä viikolla jossa voittomaali tehtiin juuri ennen normaalin peliajan loppua. Toisaalta tuossa pelissä tuli 3 pahaa loukkaantumista ja ensi viikon peli maailmancupissa olisi ollut aika lailla tappio eli vähän jotain hyötyäkin tai mahdollisuus päästä vielä eteenpäin.

harvoin tuollaista tapahtuu ja viikko taaksepäin ei nyt kenenkään elämää pitäis kaataa kun kuitenkin kyseessä virutaalijalkapallo.

Nyt kannattais muidenkin näiden pelien kyllä varautua moiseen ettei pääse tapahtumaan tuollaista esim täällä.

When was FreeKick closed?

2012-09-14 17:15:00
Why is FreeKick closed?

The site has been compromised by hackers. We were aware that someone was attacking us, but not how they did it. After heavy investigation we thought we had found how they managed to hack us, but they likely spotted that and deleted the database before we had time to close the hole completely. Of course this is a reflection of our short comings in server security and the lack of resources to bring in top guns in the area to smoke the hackers down. We can only regret that the facts don't work in our favour here.
When will FreeKick be up again?

To reinstate the database from backup and reorganize schedules takes time. We also need to roll back to a safe backup. The site will be up Friday 21st.
Will data be lost?

Yes, data will be lost. It has only happened once before in 8 years and we are very sad about it (and angry at the individual that did this). We have to roll back to Friday 7th. In a perfect world (where we had the resources reflecting the quality of the game and community) we would have backups just hours away. Unfortunately we don't. This is a hard blow for all of us, but we are eager to dig in, fix what we can fix and put our passion to development.
Forum is up!

The forum is still available at forum.freekick.org. Please refrain from hurling too much dirt at us for failing to protect the site. We already feel bad and need our energy for regrouping!
The future.

We understand if some of you will be pissed at us for not being skilled enough to avoid this. We are annoyed to, but we cannot be better than we are ;) It feels so unfair. But that is life for you. What I can say is that if you stay with us we hope to deliver a new forum, graphical lineup, new player faces a new world cup format, and a bunch of smaller fun stuff during the next six months. So we are really focusing on improving the areas you tell us we are weak in. We are determined not to let this mishap curb our enthusiasm. We hope you do the same.
Small token.

We will give all users 15 VIP credits when the site comes up. It's a not a compensation (we cannot compensate for this event), it's just a small token.
2012-10-20 16:39:48
Tosiaan pari viikkoa peli oli tauolla tuossa kuukausi takapelin, kun joku Espanjalainen manageri oli päättänyt hieman hakkeroida ja parannella pelaajiaan. Pelinkehittäjät olivat huomanneet tämän, mutta halasivat päästä selville tästä tietoturva aukosta, niin eivät heti laittaneet kiinni. Ilmeisesti kyseinen hakkeroija sitten huomasi, että hänen perässään ollaan ja ehti poistaa koko tietokannan... Tästä johtuen pelin piti palata viikon takaiseen varmuuskopioon ja kun peli palasi uudelleen online, niin taukoa lopulta 2 viikkoa. Nyt kaikki näyttää taas toimivan normaalisti.

P.S. Porinkarhun junnujoukkueen 45 tappiottaman ottelun putki tänään poikki... ;-)
2012-10-20 19:14:33
Hyvä että se tapahtui vasta sua vastaan. Monet kerrat se ollut jo lähellä mutta aina sinnitelty. Liian paljon tuleel oukkaantumisia ja kun on oikeastaan juuri sen avauskokoonpanon verran soppeli äijiä heitellä kentälle niin aina kun on pari pelaajaa sivussa niinkuin tänään niin on pelko et tulee takkiin ja tänään se tuli. Veikkaan ettet ole junnujoukkueen taktiikaan viime kausina ole keskittynyt niin paljoa kuin tähän otteluun. ;)
2013-06-30 13:07:31
Onko freekickissä jotkut pelaajat lahjakkaampia nostamaan taitoja vai nostaako kaikki samaan tahtiin? Mitä se nro treenattavan taidon perässä merkkaa, montako pv/vk viime nostosta? Vai mitä?
2013-06-30 13:17:08
Eikös se päivinä ole siinä perässä, en ole itsekkään aivan varma xd ittellä nykysen joukkueen nimi a turn 4 the worst ja 3 divarii pelailen.
2013-06-30 13:38:36
Se numero siinä taidon perässä on paljonko on saanut harjoituspäiviä siihen taitoon viime noston jälkeen ja voi olla 0,5, kun saa 2 harjoitusta päivässä, niin jos treenaa siten kun useimmiten tehokkainta eli 2 eri taitoa samaan aikaan, niin saa yhteen taitoon vain 0,5 harjoituspäivää.


Pelaajien lahjakkuudessa ei treenissä ole eroa, vaan pelaajien lahjakkuus tulee pääasiassa (taitojen lähtötasolla myös jonkin verran merkitystä) siitä, miten potentiaalit tulevat rajoittamaan pelaajan treeniä, kun yli potentiaalin treenaus on huomattavasti hitaampaa.


Pelaajien potentiaalit muuttuvat ikävuosina 15-20, noin 80 taitopistettä ja siitä ei voi olla täysin varma miten ne muuttuvat, mutta pitäisi olla suurempi mahdollisuus saada potentiaalinousuja korkeampiin potentiaaleihin, mutta se ei silti poissulje sitä vaihtoehtoa, että potentiaalinousuja ei tulisi myös niihin alhaisen potentiaalin taitoihin.


Tälle kaudelle 36 tuli myös muutos treeniin siten, että nuorempien pelaajien treeninopeus muuttui yhtä nopeaksi kuin 21v pelaajien, kun aiemmin nuorempien pelaajien treeninopeus 75% senioripelaajien treeninopeudesta. Uudistuksen tarkoituksena, että juniorijoukkueen pelien loputtua pelaajat olisivat nopeammin valmiita seniorijoukkueen peleihin, kun tähän asti 21-24v pelaajat ovat harvoin olleet käyttökelpoisia vielä edustusjoukkueen peleissä.


Vielä vinkkinä kaikille: Pitemmällä tähtäimellä pelaajan treeninopeus on yleensä keskimäärin noin 18 taitopistettä ikävuodessa taitojen nousun osalta (27v pelaajilla alkaa taidonlaskut jarruttamaan kehitystä, vaikka taidonnousuja tapahtuu koko uran ajan), jos ei treenaa yli potentiaalin.
Potentiaalin yli treenaus oli muistaakseni 4 kertaa hitaampaa. Tästä on tiedosta on mm. se hyöty, että voit suunnilleen arvioida millainen pelaajasi on taidoiltaan tietyn ikäisenä ja voit suunnitella treenit siten, että saat jotkin tietyt taidot haluamallesi tasolle, kun aloittaa seniorijoukkueen pelit.
(edited)
2013-06-30 21:44:42
Ok, kiitos vastauksista :)