Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: »Eurofutis

2010-04-21 22:18:22
Unelma finaali olisi Inter - München. Siellä olisi Bernabeulla sankareina kaksi heidän sorsimaansa pelaajaa; Robben ja Sneijder =D ..Kylläpä saattais Madridin porukka tuntea itsensä tyhmäksi, kun nämä kaksi sankaria näyttäisivät siellä miten sitä finaalissa taistellaan =)
2010-04-21 23:47:00
Itse ainakin huomioin(tai sitten olin vain niin kännissä), että Motta/Cambiasso ajoi jatkuvasti Messin kimppuun. Joko molemmat samanaikaisesti tai sitten toinen oli hieman alempana varmistamassa. Erityisesti nuo Messin laidasta keskelle ajamiset otettiin pois peittämällä jatkuvasti vasemman jalan suunnasta laukaisusektori.
2010-04-22 01:01:49
Joo jotakuinkin noin se meni. Monessa matsissahan ovat puhuneet, että Messiltä tila pois ja kääntymään ei saisi päästää. Arsenalia vastaankin näki hyvin ettei se monta sekuntia tai askelta tarvinnut kun pallo lähti kovaa ja kovaa. Eilen ekaa kertaa jotakuinkin koko kaudella joku onnistui siinä eristämisessä 90min ajan ja vielä noin selvästi.

Ensi viikolla Guardiolan ainakin toistaseksi vaikein lähtökohta johonkin matsiin barcan valmentajana. Viime kaudella voittivat kaiken, nyt jännä nähä jäävätkö kotonaankin aivan aseettomaksi kun Mourinho pääsee suunnittelemaan hommat etulyöntiasemassa. Jos näin käy niin kyllähän tuosta Messin ylivoimasta jokin taika pois lähtee vaikkei 1/11 voi jokaista matsia ratkaistakaan, tai edes 2/11 jos Xavi lasketaan mukaan. Mourinhollehan se olisi yks sulka hattuun vaan lisää. Minusta tuossa nimenomaan on mielenkiintoisinta seurata noiden kahden valmentajan tekemisiä. Mourinhoa moni pitää maailman parhaana, Guardiola taas on vienyt barcan pokaalista toiseen ja ajanut helkatin viihdyttävän lyhytsyöttötaktiikan vastustajasta tai tilanteesta riippumatta sisään. Neljäs matsi ens keskiviikkona näillä vastakkain, eilinen tai alkulohkon pelit ei silti mitään siihen verrattuna että ensi viikon jälkeen mestaruus olisi enään yhden matsin päässä.

Nyt näyttää siltä että portugalilaisen taktikon täytyi tulla italiasta asti espanjaan näyttämään miten yksi argentiinalainen jalkapalloilija pysäytetään. Jos ens viikon peli menee samaa rataa, niin yllättävän helpon näköisesti se loppujen lopuksi sitten tapahtuikin. Joukkuepelihän futis on, vaikka yksilöinä taitavimmat matseja enemmän tai vähemmän joskus ratkoisivatkin.
2010-04-22 01:04:04
Kovaa ja tarkasti siis
2010-04-22 10:50:17
Guardiola taas on vienyt barcan pokaalista toiseen ja ajanut helkatin viihdyttävän lyhytsyöttötaktiikan vastustajasta tai tilanteesta riippumatta sisään.

Ajanut sisään..? Kyllä tuo on ollut Barcan tavara merkki jo ennen Guardiolaa. Pep on lähinnä saanut kaiken valmiina ja onnistunut olemaan pahemmin sössimättä. Huippu joukkueella on tosin vaikeampi sössiä ja olisi mielenkiintoista nähdä pärjäisiköhän ollenkaan jossain muualla. Ainakaan nämä näytöt eivät vielä häntä nosta silmissäni kovinkaan korkealle.
2010-04-22 10:58:30
Pep on kuitenkin onnistunut välttämään huippujoukkueella karikot kuten yleensä toisen huippujoukkueen Real Madridin valmentajilla on tapana. Pisteet siitä.
2010-04-22 11:06:29
Barcan ja Realin ero on se, että Barca on valmis joukkue. Reali tulee tuskin koskaan olemaan sitä, vai onko joku jotain muuta mieltä..? ;)
2010-04-22 11:07:27
Eli olen siitä samaa mieltä, että ei ole sössinyt, mutta en silti antaisi pisteitä sen kummemmin =)
2010-04-22 12:39:56
Joo no sanotaan niin että tehnyt sen tehokkaasti. 6 pyttyä viime kaudella on kuitenki suoritus johon ei kovin moni muu ole pystynyt, oli kyseessä sitten barca tai joku muu seura. Se että siihen pystyy heppu suoraan ilman minkäänlaista tuon tason kokemusta valmentajana on hieno saavutus. Kuten silti kirjoitinkin niin ensi viikolla on varmasti tähän astisen uransa kovin paikka miten siitä selviää. Vastassa Mourinho ja se tekee siitä asettelusta mielenkiintoisen, eikös?
2010-04-22 12:52:40
Pep on lähinnä saanut kaiken valmiina ja onnistunut olemaan pahemmin sössimättä. Huippu joukkueella on tosin vaikeampi sössiä ja olisi mielenkiintoista nähdä pärjäisiköhän ollenkaan jossain muualla.

Ja toisaalta eihän huippujoukkueella voikaan muuta kuin sössiä. Kaikki odottavat mestaruuksia tietyiltä seuroilta, ja se joka onnistuu olemaan mokailematta pärjää yleensä parhaiten. Tippuminen jostain lasketaan aina epäonnistumiseksi. Guardilolalta noita ei suuremmin ole vielä tullut.
2010-04-22 12:56:37
Se että siihen pystyy heppu suoraan ilman minkäänlaista tuon tason kokemusta valmentajana on hieno saavutus.

Totta, mutta en siltikkään usko että hän olisi pystynyt tähän missään muussa seurassa. Joten suurin kiitos menee valmiille joukkueelle, mitä nyt vähän pelaajavaihtoja tekikin, niin runko ja pelityyli olivat jo valmiina.

Kuten silti kirjoitinkin niin ensi viikolla on varmasti tähän astisen uransa kovin paikka miten siitä selviää. Vastassa Mourinho ja se tekee siitä asettelusta mielenkiintoisen, eikös?

Tästä olen täysin samaa mieltä =)

Mourinholla tuskin tulee vaikeuksia, sillä Pepin paukut eivät riitä.
2010-04-22 13:25:30
Veikkaisin samaa. Sössimisten välttämisestä huolimatta viimevuonnahan tässä vaiheessa Barcalla kävi jumalaton munkki. Kuka muistaa "FKNG DISGRACE!"
2010-04-22 13:32:07
Muistan, niin kävi. Ei ihmekkään, että Drogba kävi vähän kuumana =)
2010-04-22 13:37:41
jehna
2010-04-22 20:19:04
Kohta se alkaa. Viikon paras peli kun saa taas nähdä Liverpoolin kyntävän.
2010-04-22 20:33:42
Toivottavasti näin käy. Ihan vaan sen takia että Rafaelin lähtö olisi edes hiukkasen lähempänä.