Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: »autourheilu

2007-10-21 19:48:41
Congrats Raikkonen :DDD
2007-10-21 19:50:07
Congratulations, Raikkonen is a great driver and a great champion
2007-10-21 20:04:59
UNBILIVIBUL!!!!!! All luck was whit Kimi
2007-10-21 20:05:54
Congartulations Kimi Raikkonen you are the best of the year men. Realy Congratulations
2007-10-21 20:30:43
Räikkönen pystyi vain unelmoimaan tästä, ja nyt se kävi toteen! VAIN YKSI PISTE EROTTI RÄIKKÖSEN MUISTA! Kyllä se selostajallakin ääni värisi :)
2007-10-21 20:36:25
congrats for raikonnen and for suomi, viva la madre que te pario kimmi!!! :)
2007-10-22 00:09:18
Congartulations Kimi Raikkonen!! :D
2007-10-22 00:13:16
Message deleted

2007-10-22 00:14:37
Jotenkin en ole yllättynyt.

Sao Paulo. Formula ykkösten MM-sarjan päätöskisan tuomaristo heitti myöhään sunnuntaina varjoa Kimi Räikkösen mestaruuden ylle. Brasilian gp-kilpailun tuomaristo kutsui illalla BMW Sauberin ja Williamsin tallien edustajat kuultaviksi.

Kuulemisen syynä olivat epäilyt teknisistä asioista, ja BMW:n tiedottajan mukaan kyse on polttoaineiden lämpötiloista.

Williamsin Nico Rosberg sijoittui neljänneksi päätöskisassa ja BMW-Sauberin Robert Kubica viidenneksi ja hänen tallitoverinsa Nick Heidfeld kuudenneksi. Jos tuomaristo päättää hylätä heidät, McLarenin Lewis Hamilton nousee kisassa neljänneksi. Sijoituksen tuomat pisteet riittäisivät nostamaan Hamiltonin maailmanmestariksi ohi Räikkösen.
2007-10-22 00:17:10
Tosiaan kauden aikana olen saanut sellaisen mielikuvan että Hamiltonista yritetään leipoa nyt jonkin sortin mannekiinia formuloihin ja sitä kautta lisää katsojia ja rahaa.
2007-10-22 06:55:05
No huh ,onneksi eivät hylänneet ketään...JEEE hyvä KIMI!!!
2007-10-22 08:16:36
Mielenkiintoinen kausi. Lewisin puolesta tuli liputettua mutta pakko kuitenkin tunnustaa että tuli hieman iloittua Räikkösen voitosta vaikken hemmosta pahemmin pidäkään :)
2007-10-22 08:57:32
Tänne on tullut yllättävän paljon onnitteluja Espanjasta. Ovat ymmärrettävistä syistä iloisia siitä ettei Hamilton voittanut mestaruutta.

Kyllä pelotti kisan lopussa kun Rosberg ja Kubica taistelivat neljännestä sijasta. Jos olisivat kilkanneet toisensa pihalle niin Hamilton olisi noussut mestariksi.
2007-10-22 13:01:30
Olipahan kisa!! Piti jälkilähetykseen asti pitää silmät ja korvat kii kun ei tuota maxia ole. Sitten noiden bensatutkimusten takia joutui vielä valvomaan txt.teeveen ääressä lähes aamuun että uskalsi mennä nukkumaan. =D

On se vain minusta niiiin mahtavaa, että Kimi homman vei. Niin paljon vastoinkäymisiä tuli jo Mclarenin aikana, ja kyllähän se kaveri on median ja ihmisten puolelta aika paljon paskaa niskaan saanut. Itse en halua välittää jos hän ei aina jaksa julkisuudessa olla niin kuin kaikki muut vaatisivat, ja minusta on jopa ihailtavaa ettei haukuista ja painostuksista huolimatta sitä haluakaan ollla. Onhan nuo ajotaidotkin ollut monta kertaa tälläkin kaudella varsinkin Italiassa puntaroitavina, nythän J.J:n sanoin Kimi pääsi siellä sellaiselle jalustalle, josta ei koskaan tipu.

Jos Räikkönen ei olisi voittanut, niin olisin ollut ehdottomasti Alonson kannalla. Jo aiemmin tässä puussa perustelin Hamiltonista mielipiteeni, ettei kaikki voi käydä noin helpon oloisesti; Äijä on ajanut kahdesti toisen auton kanssa yhteen, Monacossa osui seinään, kerran se on nostettu radalle jatkaan kisaa ja vastikään jätettiin rankaisematta asiasta missä joku toinen olisi sen rangaistuksen saanut.. Niin, ja ihmetyttäähän tuossa nuo pisteet, jotka tallilta epäreilun hankintatavan vuoksi vietiin, mutta kuskeilta ei. Hullua koska samat pisteethän noille kuskeillekkin lasketaan.. Munaton päätös!

Niin kova kaverikin kuin ehkä ajamaan onkin, niin jotenkin tulee mieleen kaveri jolle on annettu kaikki puoli-ilmaiseksi.

Lisäksi vielä ärsyttää tuo "en minä ole mitään pahaa tehnyt"-rooli, jota vetää median edessä. Nyt (toiseksi viimeinen kisa) vasta tuli ironisestikin ensimmäinen kunnon vastoinkäyminen ja aivan hullulla tavalla. Toinen tällainen lisää ja mestaruus jollekkin muulle voi tuoda aivan eri kaverin esiin.. Saas nähdä.

En tiedä sitten pitääkö nämä paikkansa, mutta se on MUTU tuntuma!"
--
...Tähän vielä kun lisää tuoreimmat tapaukset, jossa hienosti blokkasi Räikkösen aika-ajon ja tuli pyytelemään anteeksi "en minä mitään tarkoittanut" tyyliin, ja jos tuo Hamilton kolmen kaverin hylkäyksen takia olisi nostettu neljänneksi, niin olisin taatusti formuloita vastaan jonkinlaisen yhden miehen boikotin aloittanut. Onneksi nyt ei tarvi!

..Ja vielä onnea Räikköselle! Hienosti löi sadoille, tai ainakin kymmenille miljoonille ihmisille luun kurkkuun!!! HAHHAH!! ;) ...Niin, ja eiköhän tuo oikeuskin lopulta sen vakoilujupakan vuoksi voittanut.
(edited)
2007-10-22 13:14:37
Pakko laitta tänne IS:n kääntämiä italialaislehtien kommentteja:

Tätä olisi voinut olla vaikea uskoa vielä muutama viikko sitten: Italialaislehdistö oli tänä aamuna suorastaan polvillaan Kimi Räikkösen edessä F1:n maailmanmestaruuden jälkeen.

Jäämiehen "oudosta" persoonasta, hiljaisuudesta ja jäykkyydestä tuli yhdessä yössä eksoottisia asioita - suoranaisia ihannoinnin kohteita:

- Forrest Gump täynnä taitoa ja vähän sanoja, otsikoi La Gazzetta dello Sport.

- Hiljainen Kimi, Kimi jäämies, Kimi, joka osaa painaa poljinta, mutta älkää ihmeessä pyytäkö häntä osoittamaan tunteitaan, kirjoitti puolestaan Corriere della Sera.

Jokaikinen lehti oli koonnut Räikkösestä muotokuvan, jossa kerrottiin suomalaiskuskin erikoisuuksista. Esimerkiksi Gazzetta dello Sportin mukaan suomalaiskuksi asuu lähellä Zurichia paikassa, joka on "ihanteellinen henkilölle, joka kaipaa surua".

Corriere dello Sport Stadio kuvaili Räikkösen lapsuutta kertomalla, että tämän ensimmäinen auto oli punainen - kuin enteenä tulevalle Ferrari-pestille. Tallin teknikot puolestaan kehuivat, että Räikkösellä on "uskomaton taito" ja että suomalaiskuski "oli valloittanut heidät kisa kisan jälkeen".

...Joku kova ajattelija on joskus sanonut, ettei mikään ole hyvää eikä pahaa, ennenkuin siitä tehdään sellaista.

Nyt Räikkösen jäykkyys onkin ihailtava asia. Näin se ihmisen mieli muuttuu. =D
2007-10-22 13:47:25
Congartulations Kimi Raikkonen and Suomi people!!