Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: MM-LÄTKÄ

2007-05-13 19:38:38
Ja ei edes vetoja maalia päin :/ Hopea ei ole häpeä, mutta kaaliin ottaa jos hävitään AINA kaikki finaalit :(
2007-05-13 20:29:05
Voi pirskatti.
2007-05-13 21:25:50
onneksi olkoot suomi! hopea on hyvä mitali,siihen nähden mitä odotin.
2007-05-14 08:54:09
Olipas tuo Kanada parempi. Ei mulla ainakaan ota päähän niin hirveästi kun parempi kuitenkin voitti. Olisi kulta ollut jumalaista mutta ei siinä suurta vääryyttä tullut. Sekin omalta osalta jollain tapaa helpottaa, ettei Kanada kaikista vihatuin vastustaja ole.

Jos Routsi pelin tyylinen 1-0 tappio olisi tullut niin se olisi jo järkyttänyt meikäläisen mielenterveyttä, ainakin jos vastassa olisi vielä ollut se tunnettu lottovoittoporukka. Epäilen heidän hävinneen välierät tahallaan Kanadalle, koska pelkäsivät Suomen hirmuista ja nöyryyttävää kostoa finaalissa!

Suomen ja Routsin jatkolohko pelin kaltaisia matseja tulee ehkä kerran sadassa vuodessa. Kas kummaa että vastassa oli nimenomaan Routsi. Ja vaikka kuinka puhuttais niistä sinivalkoisista laseista, ei sille voi mitään että Routsi tuntuu tekevään aina puolta pienemmän työmäärän ja voittaa kuitenkin.
Olen tähän asti kuvitellut jääkiekon lajiksi, jossa 12 miestä jahtaa tehokkaasti tunnin ajan kiekkoa, ja lopulta Routsi vie aina voiton.

Ehkä kuten siinä kisastudiossa sanottiin; suomalaiset ovat jollain tapaa taipuvaisia depressioon kun niin kovia kokemuksia ja pelkoja alitajunnassa taatusti muhii. Nytkin muistaakseni 9 peliä finaaleissa joista kahdeksan tappiota. Voi vain kuvitella mitkä ovat etukäteisajatukset kun siellä seuraavan kerran taas ollaan.

Alitajunta on ihmeellinen asia. Jos saatte jostain käsiinne, niin lukekaa kirja nimeltä Alitajuntasi voima, Joseph Murphy. =)

Jos joku vetoaa kisojen osalta siihen, että Routsalaiset eivät saaneet kuin yhden NHL vahvistuksen ja kieltäytymisiä tuli, niin otan osaa. Onhan se ikävää ettei maajoukkue kiinnosta. Suomalaisille se pääasiassa on ollut kunnia asia, kaikista kaivelevista tappioista huolimatta.

PS. Parasta mitä mitä ajatella saattaa on se, että Suomi on ollut viikonlopun aikana Routsia parempi laulukilpailuissa, jääkiekossa ja formuloissa.

Joku oli jossain ehdottanut, että aina kun käymme länsinaapurissa, jokainen heittää lapiollisen maata mereen! Saataisiin se sillä tavalla pikkuhiljaa pois siitä kartalta.. Mutta en minä sitä halua, elämä olisi paljon köyhempää ilman heitä.


Edit: ..Älkääkä lukeko tätä viestiä liian tosisanne, vaikka kaikki sydämestä tulikin.
(edited)
2007-05-14 09:36:32
Joku oli jossain ehdottanut, että aina kun käymme länsinaapurissa, jokainen heittää lapiollisen maata mereen! Saataisiin se sillä tavalla pikkuhiljaa pois siitä kartalta..

voin tehdä osani kun länsinaapurissa vierailen =)
(edited)
2007-05-14 09:56:29
Joo, mutta tuokaa se maa samantien tänne Suome puolelle, niin Routsi kutistuu kohti Norjaa ja Suomi kasvaa...
2007-05-14 10:19:57
"Suomen ja Routsin jatkolohko pelin kaltaisia matseja tulee ehkä kerran sadassa vuodessa. Kas kummaa että vastassa oli nimenomaan Routsi. Ja vaikka kuinka puhuttais niistä sinivalkoisista laseista, ei sille voi mitään että Routsi tuntuu tekevään aina puolta pienemmän työmäärän ja voittaa kuitenkin.
Olen tähän asti kuvitellut jääkiekon lajiksi, jossa 12 miestä jahtaa tehokkaasti tunnin ajan kiekkoa, ja lopulta Routsi vie aina voiton."

muistan että katsoin U-20 mm pari vuotta sitten kun ruotsi ja suomi kohtasivat puolvälierässä. Suomi voitti 1-0. Ruotsi dominoi totaalisesti ja voitti vedot jtn 40-15 ;). Elikkä tämmösiä otteluita sattuu aika usein :P
(edited)
2007-05-14 10:39:25
"muistan että katsoin U-20 mm pari vuotta sitten kun ruotsi ja suomi kohtasivat puolvälierässä. Suomi voitti 1-0."

Kiitoksia tiedosta! Taas parani fiilis vähäsen! Vieläpä routsalaisia vastaan.. Voi pojat! =D
2007-05-14 11:53:43
Niin ja muistetaan myös se taannoinen olympialaisten puolivälieräpeli, jossa Valko-Venäjä teki 5-4 voittomaalin Ruotsia vastaan puolestakentästä Salon maskin kautta.
2007-05-14 13:06:50
Ja muistetaan vielä vuoden 86 kisat jolloin Masken iski.
2007-05-14 18:50:42
Joo sen katsoin. Voi niitä aikoja!

...Onhan se kova lätkämaa ollut, ei siitä pääse mihinkään. Olympia- ja MMkisat samana vuonna, mutta rehellisesti vaikka kuinka katsotaan puolueettomasti, Suomi on PAREMPI!! =)
2007-05-14 18:51:51
Tuota en muista. Ikäni olen kiekkoa ja futista seurannut, mutta silloin ikää ollut 6v. =D ...90-luvun pelit alkaa olla jo mielessä.
2007-05-14 19:48:49
Youtubesta löytyy 86 kisojen hailaitsit helposti. Kun niitä katsoo niin tuntuu eilinen tappio helpommalta hyväksyä.
2007-05-14 20:09:10
linkkiä kehiin... t:laiska
2008-05-09 12:53:06
uppia, latvia vastassa tänään.
ja ne tosipelit alkaa
2008-05-09 15:38:47
Niin on, mutta tosi pelit alkaa vasta pudotuspeleissä. Kyllähän näistäkin lohkoista suurinosa jatkoonmenijöistä on tiedossa. Suomi mukaanluettuna.