Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Uefa-cup - Set med danske øjne

2009-03-04 13:09:57
Ja det var FCK - Gorika og Brøndby - Vinspiels...eller hvad de nu hedder...der fik vi vist en Kvotient på...var det..1.5?
2009-03-04 13:12:03
ja det kan man se på ikndlægget ovenover :P
2009-03-04 13:15:06
nå havde jeg ikke lige set...ja det var vist 1.5
2009-03-04 15:34:24
overvej hvor mange point vi har fået i år !!!


16 Denmark 1.500 3.500 6.125 5.125 7.800 24.050
2009-03-04 15:43:17
Frede, prøv at lægge de første 5 tal sammen ? ;)

Og det er ikke med garanti stensikkert, at vi får en ekstra CHL-plads i 2010/11-sæsonen. Hvis alt skulle kikse, og alle hold vi får med, klarer sig ringe, kan det ikke garanteres. Men har vi bare en rimelig sæson, burde den dog være der.

Med FCKs og AaB's resultater, er begge hold sikre på at blive seedet over landekoefficienterne for England og Spanien, hvilket er meget vigtigt, da man så ikke risikerer at løbe ind i et nyt stærkt hold fra disse lande, der deltager i Euro League eller UCL for 1. gang. Hvis da ellers AaB kvalificerer sig til europæisk spil i næste sæson.
2009-03-04 15:48:06
jaa ups xD

tror det bliver rigtig svært for aab at seede sig til europæsisk spil.
selvfølgelig hvis de har et lige så godt forår som sidste år. men der ligger i min syns vinkel 4 stærke hold foran dem og de har 12 point op til 3 pladsen op for at komme med. så det bliver spændende.
2009-03-04 15:50:24
ja men så må de jo bare vinde pokalturneringen så er de jo med om de så ender på en 2 eller en 10 plads i ligaen :)
2009-03-04 15:56:09
Mon ikke at Lynge FC primært satser på at komme i minimum pokalfinalen, og af den vej kvalificere sig til Euro League ? :) Det er i hvert fald deres mest oplagte chance her i foråret.
2009-03-04 16:06:20
jo (-:
2009-03-12 13:33:24
Har set fejl på den statistik jeg tidligere kom med, da jeg troede en 16 plads var nok til at få en ekstra CL plads det passer dog ikke helt:

AaB skal virkelig imponere, hvis de i denne sæson skal sikre Danmark en eks­tra plads i Champions League kvalifikationen. UEFA's koefficientliste fortæller, hvor mange klubber de enkelte lande får med i de europæiske turneringer. Systemet er snørklet, så derfor bringer jeg dig her et overblik over, hvad der skal til.

Hvis AaB vinder begge UEFA Cup-kampe over Manchester City og samtidig får uafgjort i en af de to kampe i kvart­finalen, så har Danmark to hold med i Champions League-kvalifikationen fra 2010.

Men mindre mod Manchester City kan også gøre det. AaB skal bare slå englænderne ud. Så kræver det til gengæld endnu bedre resultater i kvartfinalen.

Følgende point spiller AaB om:
0.200 for uafgjort
0.400 for sejr
0.200 for kvalifikation til næste runde

Stillingen lige over og under Danmark på UEFA's koefficientlister ser ud som følger:

14. Belgien 25.325 point
15. Schweiz 25.250 point
16. DANMARK 24.050 point
17. Bulgarien 21.250 point

Ingen lande lige under eller over Danmark har hold tilbage i de europæiske turneringer. Derfor skal Danmark kun skele til de point, som de nærmeste konkurrenter har nu. Her er Schweiz den nærmeste konkurrent og for at komme på siden af dem, skal AaB hente 1.200 point på schweizerne.

Se her hvordan AaB skal klare sig i kvartfinalen i tilfælde af forskellige scenarier mod Manchester City.

AAB VINDER BEGGE KAMPE MOD CITY: AaB skal kun have en enkelt uafgjort i kvartfinalen. Så er Danmark på omgangshøjde med Schweiz, men da Danmark har klaret sig bedre end schweizerne i indeværende sæson, vil Danmark få den ekstra Champions League-plads.

AAB VINDER ÉN KAMP OG SPILLER ÉN KAMP UAFGJORT MOD CITY: AaB skal vinde én kamp eller spille begge kampe uafgjort og samtidig kvalificere sig til semifinalen.

AAB VINDER ÉN KAMP OG TABER ÉN KAMP: AaB skal vinde én kamp eller spille begge kampe uafjort og samtidig også kvalificere sig til semifinalen.

AAB SPILLER BEGGE KAMPE UAFGJORT: AaB skal vinde én kamp eller spille begge kampe uafgjort og samtidig også kvalificere sig til semifinalen.
(edited)
2009-03-12 15:51:31
Er det ikke noget med, at hvis ChL-vinderen kvalificerer sig direkte fra den hjemlige turnering, så rykker systemet en plads ned, og Danmark derfor kan få 2 hold med fra 2010 uanset AaBs resultater?
2009-03-12 16:08:32
Nej det tror jeg ikke. Tror den regel du tænker på er at hvis den forsvarene CHL vinder ikke kvalificerer sig i holdets respektive liga, kommer holdet alligvel med i kvalifikationen til CHL.
2009-03-12 16:25:49
Det er rigtigt! Sådan kom Celtic i hvert fald tidligere direkte ind i turneringen, hvis jeg ellers husker rigtigt.

Men det bliver meget svært for AaB i aften. Citeh har vundet deres sidste 5 kampe på hjemmebane, og bl.a. også fået 1-1 på Anfield Road for nylig.

AaB's chance må bestå i at man formentlig bliver undervurderet endnu mere end FCK blev i forrige runde af englænderne. Tilmed må Man C. undvære Craig Bellamy, hvilket helt sikkert bliver et handicap for City. Samtidig er Vincent Kompany formentlig ude med en skadet tå, til gengæld er Robinho klar for City igen.

Rent taktisk må det for AaB handle om at frustrere modstanderne. Man City har meget store profiler, men holdets problem er, at de nye folk (Robinho, SWP osv.) primært er købt på grund af deres individuelle kvaliteter. Rent holdmæssigt mangler de meget, og de er ikke i stand til at presse modstanderne som et hold, hvilket imø er én af årsagerne til, at holdet især på udebane i Premier League har leveret nogen mildest talt halvslappe resultater. AaB er et hold, hvor hver enkelt spiller kender sin rolle, og de er som regel godt forberedte på modstanderne. Jeg er helt sikker på at de rødhvide nok skal komme frem til chancer i aften - så må spørgsmålet være, om det lykkes at passere én af verdens bedste målmænd i Shay Given.
2009-03-12 20:25:45
Aftenens hold:
Man City: Given, Richards, Onuoha, Dunne, Bridge, Wright-Phillips, Zabaleta, Ireland, Elano, Robinho, Caicedo

Subs: Hart, Vassell, Etuhu, Garrido, Fernandes, Evans, Berti

AaB: Zaza, Bøgelund, Beauchamp, Jakobsen, Kristensen, Augustinussen, Caca, Johansson, Enevoldsen, Due, Shelton

Subs: Kenneth Nielsen, Risgaard, Lasse Nielsen, Curth, Nomvethe, Tracy, Christensen

Altså Caca ind i stedet for Jeppe Curth - og Patrick Kristensen i stedet for den skadede Kjetil Wæhler.

City i stærkeste formation - men mon ikke Zaza er glade for at se Caceido inde i stedet for Bellamy? Det vil jeg da tro.
2009-03-12 20:32:04
Jo du tror jeg også han er glad for, men jeg krydser fingre for at de kan få 1 point med hjem til Aalborg.
2009-03-12 20:47:15
Jeg tror, Wæhlers skade er mere afgørende end Bellamys ditto :-/