Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: [DK] Danmark - England

2008-01-12 11:17:15
Nice work :)
2008-01-12 11:29:57
...Og ellers er det ikke fordi, jeg har det store at tilføje. Det er vores unge poder, der skal i ilden om en halv times tid, og U21-kampene er altid fyldt med store spørgsmål, da der ofte bliver eksperimenteret - tilmed med spillere, som er ukendte kort.

Men jeg tror, vi har en god chance. Englands ungdomstrup virker ikke skræmmende. Ifølge deres egen landstræner er den halvtynd med de største styrker på midtbanen. Men det er min opfattelse, at Sokkerkampe primært vindes i angrebet og i forsvaret, og der tror jeg, vi står med de bedste folk - også selvom vi mangler en mand i begge kæder.

Det bliver disse 11 startere, der løber på banen i orange og sort:

1 Kaleb Bigsby GK
2 Sigismund Christensen DEF
3 Niall Lindgård DEF
4 Uffe Hoppe DEF
5 Andy Lundgren DEF
6 Vinzent Green Jensen DEF
7 Gorm Oelhoffen DEF
8 Raimund Hasberg MID
9 Sixten Hejberg ATT
10 Holme Hübertz ATT
11 Diderik Lysemose MID

12 Tais Østergaard Nielsen GK
13 Wladyslaw Dupont DEF
14 Invard Agerholm MID
15 Osvald Isbrand ATT
16 Erlan Keane MID

Gorm den Gamle får kun fem minutter på banen, inden Invard Agerholm tager over og gør arbejdet færdigt. Derudover er det kun Osvald Isbrand, der er sat på som udskifter. Han kommer ind i 60. minut i stedet for Sixten Hejberg.

God kamp! :)
(edited)
2008-01-12 11:50:52
Forza DK!
2008-01-12 12:26:51
Hehe.. godt lavet..;)
2008-01-12 12:31:31
Sikke en Drillo-formation, det troede jeg aldrig skulle ske. :-)

Et godt resultat, men i store perioder en meget rodet affære imo.

Jeg synes godt vi kunne ha' ofret en forsvarer eller 2 og skabt lidt mere tyngde på midtbanen. Jeg mener ikke blot kampe bliver vundet i forsvaret og angrebet.

(Og nu skal det ikke forstås som bitterhed over at min unge pode i elendig form, ikke var med i start-formationen) :)
(edited)
2008-01-12 12:32:48
Did'rik på landsholdet - lålålålå...

Fortjent sejr, der kunne være blevet større. Tabet af Fritzner kom selvfølgelig til at betyde noget, men vi viste derude at vi var et bedre boldspillende hold. Men de var godt nok hurtige, de englændere.

Rigtig ærgeligt med den skade, Diderik fik efter en halv times tid - han så ud til at have fået nogenlunde godt fat overfor de engelske forsvarere, selvom han endnu ikke er helt færdigudviklet, og har en tendens til at varme bolden lige lovlig meget.
(edited)
2008-01-12 12:52:06
Ja den kunne godt have været blevet større, men for satan et drop af Kaleb i det 80. minut.. og kæft hvor var det tæt på!

Slew var forresten god til de langskud;D

MOM: Vil jeg sige burde blive Odlev, da det var via ham vi skabte alt godt..;)
2008-01-12 13:27:56
Weee, så kan jeg ikke engang kalde mig den evige 2'er længere. Hurra. Smukke farver.
2008-01-12 15:22:44
Undskyld jeg tager din eneste titel fra dig :)

Nåmen kampen...

Tjah, lidt af en chokstart, må man sige. Men den slags chancer er sgu svære at undgå. Heldigvis viste resten af kampen, at englænderne nok med fordel kunne have afveget lidt fra normalen, for jeg synes, vores forsvar stod perfekt i dag. Udover målet var resten af deres afslutninger mest baseret på håbefulde langskudsforsøg - de er heller ikke lette at undgå. Så defensivt UG med kryds og slange. Både offside-fælden og placeringerne var helt i top.

Offensivt halter det til gengæld. Jeg giver ikke skylden til manglende midtbane, for dem, der var, gjorde faktisk, som jeg havde sat dem op til: Prøvede at få bolden ud til fløjen, så den derfra kunne komme ind i boksen igen. Krydret med dybe stikninger hist og her. Mere skal der jo reelt ikke til for at komme til de nødvendige chancer.

Men jeg synes godt nok, at afleringerne lidt for ofte var noget juks. Forsvarsspillerne koks var forventelige, så det er især Raimund, der skuffer mig i dag. Han burde være vores helt store midtbanestjerne med truppens suverænt bedste evner til at slå en aflevering. Men han rammer for lidt, og når han har en så central rolle, som han har, ødelægger det meget af opspillet.

Men lidt kom vi da, og resultatet er ganske fortjent. Vi kunne måske endda godt have puttet en enkelt eller to mere i rusen, uden nogen ville have følt sig snydt af den grund, selvom den første del af kampen var lidt af en ørkenvandring...

I næste uge gælder det så VM-kval'en igen. Vi spiller mod Malaysia, og det er en kamp, vi skal vinde. Hvordan vi gør det, kommer der snart nogle spørgsmål om :)
(edited)
2008-01-12 19:18:05
Fed kamp. Jeg skulle lige se Oelhoffen i aktion, og så ellers nyde kampen. Vi var et godt stykke inde, før det gik op for mig, at jeg havde 2 forsvarsspillere i aktion. Fryd og ære til LTF! :-D

Formationen var mildest talt spøjs at se på, men den virkede i dagens anledning. Diderik Lysemose var bare helt fænomenal inden sin skade, og han gjorde virkelig ondt på deres højreback. Lige indtil deres højreback gjorde ondt på ham :-/

Vi manglede lidt kapow i offensiven, men jeg synes ikke, det var helt galt. Tillykke til MontyBurns med en fin sejr!