Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: [DK] Danmark-Litauen

2008-03-14 00:04:15
(Nej, vi kan sgu snakke taktik i mailboksen...)
(edited)
2008-03-14 08:12:20
Ingolf er +10-12stykker Guddommelig keeper.
Og så vidt jeg ved er Stover det samme så det er ikke der forskellen skal findes.

Ingolf er +2 guddommelig hurtighed også...
2008-03-15 13:41:24
hvad er deres max ratings nogen sinde?
2008-03-15 14:34:37
Av :s
2008-03-15 15:13:03
Ja det gik desværre som forventet selvom jeg alligevel ikke havde forventet at tabe så stort.

Jeg har ikke haft tid til at se kampen igennem endnu, men skal nok komme med en kommentar når jeg kommer hjem til mig selv.

Jeg er alt andet end stolt over det jeg har fået ud af landsholdet indtil videre, selv om gruppen var så stærk at holdet skulle præstere langt over evne hvis vi skulle have chancen for at gå videre.

Nu må vi konstatere at DK endnu en gang ikke går videre fra VM puljen.
2008-03-15 15:15:57
Hvis jeg ikke husker meget forkert, havde Monty 2 gode sæsoner som landstræner, selvom det hele startede med et kikset gruppespil ved vm.

Det lan du sagtens nå endnu - og du kan starte med at rejse holdet i den sidste gruppekamp.

Det virker dog grundlæggende som om, at det er en meget stor mundfuld at starte med et vm, ærgeligt vores landstrænere de sidste to gange har startet deres karriere der, og ikke i kvalifikationen.
2008-03-15 15:48:07
Vi kunne godt ha' fået flere kasser med lidt held. Deres keeper står desværre fortrinligt. Desuden har vores fløje flere perfekte indlæg til hovedstød, men uheldigvis vinder forsvaret plat og krone duellen i luften gang på gang.

Jeg synes fløjene er kommet derud hvor de gør mest skade og angrebet var vist også placeret fint nok. Men vi var alt for tyndt besat på den centrale midtbane og det skader både vores offensiv og defensiv. De Litaunske spilfordelere havde alt for megen plads at boltre sig på og Alomars arbejdsområde var uoverskueligt. Jeg sad og savnede flere folk med spilopbyggende evner til at sende vores fløje afsted. Forsvaret kom ikke til at virke efter hensigten tror jeg. Idéen har vel været at holde deres farlige fløje i skak, med vores brede og flade 5-mands kæde. Men igen blev svagheden ved så tyndt besat en midtbane virkelig udstillet. Man så flere gange, når Litauerne foretog sideskift, eller når Alomar var sat af, at en forsvarer så var nærmest bolden (selv når denne befandt sig helt oppe ved midterstregen) og derfor drønede ud af formationen - efterladende et stort hul efter sig. Ved at spille bolden fra side til side et par gange kunne litauerne derfor let få vores forsvarskæde til at hoppe og danse. Her tror jeg en ekstra central midt kunne have hjulpet på at holde orden i geledderne.

Nå men ellers rart nok at se der bliver forsøgt noget nyt. Det er jo det der giver erfaringer. Nu hvor VM desværre er overstået gælder det om at få valgt de rette modstandere og få scoret vigtige ranglistepoint til næste sæson :)
2008-03-15 16:21:37
Jeps, det er virkelig en stor mundfuld at blive kastet lige lukt ud i en VM-turnering uden den store forberedelse. Og RTMOB har endda kun haft en enkelt øvekamp inden.

Det er utrolig lærerigt, men samtidig selvfølgelig frustrerende, at skulle lære et nyt hold og ikke mindst et helt nyt niveau af modstand at kende. Jeg kan kun tale for mig selv, men jeg har - ligesom du - en klar fornemmelse af, at det ville give utrolig meget bedre kort på hånden at starte sin landstrænerkarriere med en kvalifikationssæson, inden de hårde hunde til VM skal tæmmes.

Ærgerligt med kampen i dag. Vi blev simpelthen slået af et bedre hold, så nederlaget var såmænd forventeligt. Jeg synes dog også, ligesom Crameren, at vores midtbane var meget tynd. Især manglede vi de(n) defensive midtbanespiller(e), som kunne have dæmmet lidt op for deres alt for frie opspil.

Backerne var helt malplacerede og kunne faktisk snildt have været sparet til fordel for to midtbanespillere i en defensiv bølgebryderrolle. Men det er også bagklogskab, for Litauen har før brugt hyperfarlige wingers.

Well... live and learn. Og lad os så få et godt U21-VM i stedet, ligesom sidst. :)
2008-03-15 20:01:45
Stover 97
Ingolf 96
2008-03-16 13:55:59
Kramer og jeg var klar over at det taktiske oplæg var et sats, men omvendt følte vi at vi havde meget at have det i.
I vores øjne tydede alt på at Litauen ville stille med 1 eller 2 offensive fløje, som de har gjort så ofte, men i og med de valgte ikke at gøre det så blev det taktiske oplæg lidt sat ud af spillet. Voldsomt irriterende, men der var ikke meget andet vi logisk set kunne have gjort.

Jeg var også betænkelig med at spille kun Alomar centralt, men vores beslutning kom udfra flere forudsætninger. Vi kunne have sat Bernd Clausen ind som en anden defensiv midtbane, men hvis der skulle en spiller ind skulle det være en som kunne skabe noget frem af banen.
Pga. af skadessituationen var Findahl det eneste alternativ på den offensive midtbane, men ham er ingen af os særlig stor fan af. Findahl er rigtig god i passing og spilfordeling, men han ejer ingen takle evner og hans teknik niveau er i vores øjne ikke særlig imponerende. Og disse 2 evner synes jeg lidt er en forudsætning for at spille på en offensiv/central midtbane.
Når vi valgte 2 fløje skyldes det også at det svageste punkt vi kunne finde på Litauens hold var rundt om deres backer og den anden fløj kunne blive meget relevant da Litauen i tidligere kampe har sideforskudt deres forsvar så meget så en centrering til modsatte fløj kunne blive farlig. Det synes jeg egentlig virker rigtig godt i kampen.

Nøjagtigt som sidste kamp må vi konstatere at nogle gange er vi bare ikke gode nok. 1-0 målet scores efter hjørnespark. Jeg har sat en spiller til at dække nøjagtigt det sted hvor Lituaen scorer fra, men det var ikke nok da angriberen vandt hovedstødsduellen.
2-0: Skud fra kanten af feltet forsvaret når ikke og at rykke på plads for ellers havde vi haft en spiller der.
3-0: Nøjagtigt det samme som overstående.
4-0: Bold tab af Markmand et stykke uden for feltet.
5-0: Langskud et stykke udenfor feltet.
6-0: Stikning i dybden som går igennem vores forsvar.
7-0: Langskud et stykke udenfor feltet.

Målet til 6-0 er vel det eneste reelle gennemspillede angreb som de rent faktisk scorer på. Det jeg egentlig er mest utilfreds med undervejs i kampen er at vores forsvars fremadrettede afleveringer er ret dårlige. Hvis man kigger på vores offensive spil fungerer det egentlig helt efter hensigten. Vores fløje får bolden rigtig mange gange, men enten bliver de taklet eller også er afleveringerne ikke skarpe nok. Så føler ikke jeg kunne have gjort meget mere, vores spillere var ganske enkelt ikke gode nok… desværre.
2008-03-16 15:47:39
(...) vores spillere var ganske enkelt ikke gode nok… desværre.

En sund erkendelse. :)

Jeg vil dog gerne tale lidt for Findahl, som jeg jo selv har brugt meget. Mest om, hvorvidt han overhovedet har brug for tacklinger og teknik.

Det er klart, at man jo aldrig kan få for meget af nogen af delene. Men jeg synes simpelthen, det er et vildskud at sige, at han ikke har nok teknik. Nu spiller han for en udenlandsk klub, så der sker nok ikke noget ved, at jeg afslører, at den var formidabel, da jeg sidst så den. Det er alt rigeligt i mine øjne, for han skal ikke bruge den til meget andet end at tæmme bolden, inden han sender den videre med sine gode evner som spilfordeler.

En offensiv mand på den plads får alligevel aldrig noget ud af at drible. Tro mig. Ikke andet end hvis de har så tårnhøj teknik, at det uvægerligt vil gå ud over andre (og vigtigere) evner. På dette plan har defensive midtbanespillere meget høj tacklingsevne.

Og det burde vores egne i øvrigt også have, synes jeg. Derfor undrer det mig også lidt, at I anser Bernd Clausen - eller i Kramers "egen" periode, Abernathy - for at være en defensiv midtbanespiller. De er i mine øjne gode tacklere, men har deres force i at være allroundere på den centrale del eller kanten af midtbanen. (I det hele taget er jeg ikke fan af Bernd, men det fordi, jeg er pasnings- og ikke spilfordelingsmand).

Hov, det var vist et sidespring. Vi talte jo egentlig om offensive midtbanemænd...

Det kommer selvfølgelig lidt an på, hvad I opfatter som en "offensiv" midtbanespiller. Altså hvor langt fremme på banen, I vil have ham liggende. Men jeg stort set aldrig set nogen få noget ud af at have en rigtig 10'er i Sokker. Og man ser da stort set heller aldrig nogen tophold gøre brug af dem. Så når jeg selv snakker om en offensiv midtbanespiller, snakker jeg om en spilfordeler omkring midtercirklen, hvis primære opgave er at sende bolden enten ud på fløjen eller i dybden. Og her må spilfordeling og pasninger vægtes højest - sammen med formen selvfølgelig, som Gert Findahl tilsyneladende altid har liggende på magisk og op. Derfor savner jeg ham. :)

Det er lidt samme ræsonnement, jeg har brugt omkring Fruensgaard, som ser ud til at være røget helt ud af truppen nu. Han er lidt fesen, hvad angår teknik og tacklinger (meget god i begge, så vidt jeg husker), men manden kan altså slå en aflevering - og holder en konstant guddommelig kampform.

Man kan da også se sort på hvidt, at de begge to (Findahl og Fruensgaard) holder et højt snit, hvad angår assists på landsholdet. Så jeg håber ikke, vi har set det sidste til dem. Når vi nu mangler de bedste på grund af enten skader eller elendig form.

Hvad angår vores fløje, så synes jeg ikke, Bruhn er helt der, hvor han skal være, på teknikken endnu. I hvert fald ikke som jeg husker ham. Det var da også tydeligt i går, at han blev tacklet af sin back - om så han kom forfra, bagfra eller fra siden. Noget af det skyldes naturligvis hans halvdårlige form. Derfor synes jeg, det var synd, at I ikke startede med for eksempel Gammeltoft, som både har evnerne og formen til at lave den kritiske dribling, der gør ham fri på fløjen.

Jeg håber, det kan bruges til noget. :)

Edit: Og at I ikke faldt i søvn, inden I nåede i mål. :)
(edited)
2008-03-16 16:13:23
Jeg må desværre meddele dig at Gammeltofts form afgik ved døden for 3 - 4 uger siden. Bortset fra det så håber jeg da at hans fart, teknik og afleveringer (og nyerhvervede målscoringsevner) en dag kan bringe ham tilbage i trøjen.
2008-03-16 16:16:27
Undskyld. Jeg rodede lige rundt i ham og Callesen. :)
2008-03-16 18:26:56
Jeg tror vi er meget enige mht. at spille med en 10'er. Det er meget svært at få til at fungere i sokker, men derimod kan man godt have en central midtbanespiller til at have både offensive og defensive roller.

Jeg anser det heller ikke som værende Findahls rolle at skulle drible, men derfor bliver den slags spillere stadig forsøgt taklet, så mener godt han kunne mangle en smule mere. Et hvis niveau i takling synes jeg næsten at alle centrale midtbanespillere skal have, som jeg ved du også selv prioriterer. Han er ingen dårlig spiller, men vi har vurderet at han ikke lige passede ind i den kamp. Jeg tror at Litauens midtbanefolk havde været over ham med det samme han fik bolden.

Abernathy synes jeg bestemt heller ikke skal benyttes på den defensive midtbane. Han kan så meget, så han skal længere frem. Bernd Clausen er ikke den bedste spiller, så han har mest været med fordi andre spillere har været skadet.

Fruensgaard: Han har været inde i overvejelserne hver gang, men er blevet siet fra til sidst. Der er gode grunde til at bruge ham og gode grunde til at lade være. Hans hurtighed er selvfølgelig svær at se bort fra og det er da også noget som kan opveje hans manglende teknik.

Ingolf Bruhn: Ja han mangler lidt teknik for at være helt i top. Til gengæld har han gode pasningsevner. Ham og Callesen delte næsten kampen. Så fik vi prøvet lidt forskellige typer på den plads.

PS. glæder mig allerede til næste kamp. Uwe Hendske er skadet i 15 dage og Markmand har karantæne
(edited)
2008-03-16 18:31:38
Abernathy er forøvrigt annonceret til at blive solgt, så interesserede kan få et smukig på hans evner:
Benny Abernathy, alder: 27
værdi: 8 186 000 kr., løn: 81 200 kr.
klub: Sparta Kraków, land: Danmark
guddommelig form, fremragende taktisk disciplin
advarsler: skade: (10 dage)

udmærket kondition, tragisk målmandsspil
magisk hurtighed, formidabel tacklinger
fremragende teknik, utrolig spilfordeling
fremragende pasninger, god afslutninger
2008-03-16 18:47:17
Jeg er enig i at Bruhn mangler lidt mere teknik for at kunne udfordre fosvarsspillere i Litaunsk landsholdsklasse. Det arbejdes der på. I de næste 2 sæsoner vil han (og Tembo) udelukkende få teknik og hurtighed. Målet er mindst genial teknik for Bruhns vedkommende og det er jo ikke så langt væk igen (+3 over sidste database-update pt) :)
I mellemtiden vil han stadig være højst brugbar mod back-løse formationer, eller svagere landshold hvor målscorinngen tæller :)