Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: »ELECTION/VALGTRÅD

2006-07-25 20:46:42
Jo, det er egentlig en venlig forespørgsel, der er lidt på sin plads (synes jeg :-))...

Diskussionen er ganske sober og spændende (og hurra for det!) men vi ender helt med at glemme det vigtigste - landstrænervalget.

En strøtanke: nu var jeg lige inspireret og oversatte sydvals tale, fordi jeg lige havde 15 minutter til overs.

Er det nu unfair overfor andre udenlandske kandidater, hvis jeg ikke kan overskue også at oversætte deres? :-/
2006-07-25 20:58:14
Ja.
2006-07-25 21:02:29
jep skide racistisk :-)
2006-07-25 21:06:11
Æv, det var ikke det svar jeg ledte efter ;-)
2006-07-25 21:21:09
Til ære for Rasputin :-)

bballmaster2's tale:

Hejsa,

Jeg kiggede i det internationale Sokker forum, og bemærkede en opfordring til, at en rutineret manager skulle stille op til NT-valget i DK. Jeg kan med rette sige at jeg er meget erfaren, men jeg er stadig ikke en vildt god spiller - masser og masser at lære endnu.

Mere om mit hold.

Jeg startede:

President bballmaster2 took control over the team. 2004-09-25

Lige siden jeg startede har jeg vundet alle mine ligaer. Dette inkluderer fire "Superliga"-titler samt sejre i div2 og div3 (denne sæson vandt jeg på måldifference med et mål i 87. minut :D).

For at føje mere til denne samling af trofæer, har jeg også vundet pokalturneringen to gange i New Zealand. Jeg vil ikke skrive for meget om venskabsturneringer, for jeg snyder (ved at bruge mit førstehold) :P Men jeg vandt min Sokker Masters og blev 2'er i "All cup champions".

Jeg har en solid viden om spillet og forstår gameplayet rigtigt godt. Jeg er en meget uforudsigelig manager og dette kan muligvis resultere i rigtigt gode resultater for holdet. I kan se at nogle af mine taktikker er ret skøre, men de virker ;) Jeg er svag til at vurdere indkast, men jeg vil bede om jeres hjælp til det.

Jeg har også landsholdserfaring ;) Jeg er siddende landstræner i New Zealand. Vi kom ikke videre til gruppespillet, primært fordi vi er et meget lille land og også fordi jeg ikke var landstræner netop den sæson. Jeg kom tilbage og fik skabt et "knapt så dårligt" hold ;) (Vi scorede åbningsmålet mod England sidste kamp, men desværre smadrede de min angriber hvilket gjorde udfaldet :( ). Jeg har vundet 2.pladsen i MINI VM, hvor jeg tabte til Rumænien, der har 2500 brugere mod New Zealands 15 aktive.

Jeg synes Danmark er et godt land :P Bare lige ved at kigge i forummet, kan jeg allerede se en Magisk målmand :P (i NZ har vi højest Fremragende).

Stem på mig hvis I har lyst. Jeg skal gøre mit bedste for at være en god landstræner... og ja - jeg vil sørge for at I også får lov til at hjælpe mig. Gode råd til taktikken er mere end velkomne. Jeg foretrækker 4-1-2-1-2 eller 4-2-2-2 formationer.
(edited)
(edited)
2006-07-25 21:26:40
Heftig service. Har du overvejet at blive tilknyttet en evt. udenlnadsk landstræners team som oversætter?
2006-07-25 21:29:48
btw i'm free to answer to any question also not strictly related to sokker...just for know each other :)
2006-07-25 21:34:04
DonV: Hvorfor stiller du ikke op i New Zealand?

bballmaster2: Jeg forsikrer dig, hvis jeg opstillede et kandidatur i New Zealand ville jeg med stor sandsynlighed blive genvalgt som landstræner. Jeg vil ikke fortsætte i NZ af.... forskellige årsager... ikke mindst fordi jeg vil lade andre få chancen for at lede vores lille land. Lade andre prøve hvor svært det er at opnå noget, når du kun har to angribere og den ene er skadet :'(

Jeg vil også gerne prøve noget nyt og mere varieret, ikke mindst et lidt større spillermateriale at vælge fra. Så tror jeg virkelig jeg kan slippe mine kræfter løs >:)

Jeg elsker New Zealand, det gør jeg virkelig, men jeg er klar til noget større nu. Der er også andre managers i New Zealand, der kan klare landstrænerjobbet nu. Hvis de virkelig desperat har brug for mig som landstræner, vil jeg nok desværre være nødt til at sige ja til dem. Men lige nu håber jeg på at en af dem, eller en anden erfaren spiller, vil gøre NZ en tjeneste og skaffe dem af med et dumt, gammelt fjols som mig.

Men det ser ud til at jeg er nødt til at skrive endnu en kedelig tale I kan lytte til... bær over med mig...

Jeg har spillet siden september 2004. Ja - 2004. Det ældste ikke-polske hold. Jeg har masser af erfaring med gameplay osv. men jeg mangler stadig en del.

Jeg øhhhhh, se på min klubhistorie og se hvad jeg har vundet. Fire Superliga-titler og 2 pokalturneringer.

Hvordan jeg har opnået det? Hemmeligheden er altid at lære fra de mere erfarne managere. Vær ydmyg og lær fra andre mennesker. Det er den eneste sande vej til storhed. Jeg vil lytte til jer alle mht. taktik osv. Jeg ville elske at have scouts... I New Zealand gjorde jeg selv alt scouting :'(

Jeg håber ikke hjerbech sletter mit indlæg denne gang :D Stem på mig hvis du vil - hvis du siger "du er for dårlig, skrid" så gør jeg også det...
(edited)
2006-07-25 21:41:44
nej det er fint nok jeg forstår det meste men der er nogle ord som der smutter og for det meste gider jeg ikke slå det op og så mister jeg interessen og stopper med at læse resten men tak for oversættelsen ;-)
2006-07-25 21:52:36
hvad er det som du ikke har tænkt dig at dele?
2006-07-25 21:52:54
Kort svar? Hmmm lad os se :)

Taktikker = alle... Jeg lytter til alles meninger og synspunkter. Lad os diskutere det og i fællesskab finde den bedste taktik.

Scouts = jeg vil foretrække erfarne danskere med masser af fritid ;)

Sideskills?

Jeg kan ikke præcisere det, da I har så mange landsholdsspillere på holdet. Jeg er sikker på at der er nogle danske spillere der er stærkere i en eller anden sideskill [Lazlo78: dårligt oversat - jeg forstår ikke den engelske sætning].

DET AFHÆNGER AF TAKTIKKEN. Har jeg ret? Tænk over det, ok? :)

Hvorfor kan jeg ikke præcisere det?

Hvis jeg spiller med lange bolde, finder jeg PM og Pasninger UTROLIGT vigtige for forsvarsspillere. Hey, I New Zealand skaber vi de fleste chancer ved, at vores forsvarsspillere smækker bolden ned i den anden ende af banen.

Dette er min holdning til forsvarsspillerne.

Tacklinger skal være meget høj og det samme med Hurtighed. Du har ikke i lige så høj grad brug for Teknik eller PM eller Pasninger, hvis du anvender en almindelig taktik. Jeg mener, vorherre bevares, forsvarsspilleren skal jo bare INDHENTE modstanderen og TACKLE. Jeg har eksperimenteret med mange forskellige spillere. Selvfølgelig vil en spiller med solid Teknik og masser af sideskills få bedre ratings, men det bekymrer jeg mig ikke om! Det er min helt ærlige mening.

excellent defender
verygood technique
good pace
good playmaking
good passing

brilliant defender
excellent
poor technique
average playmaking
adequate passing


Helt ærligt ville jeg vælge den anden forsvarer. Jeg ved, en del af jer ville vælge den første, men tænk logisk over det - jeg tager ikke helt fejl. Jeg har allerede eksperimenteret en del med mine forsvarsspillere.

Midtbanespillere

Svært at sige. Defensive midtbanespillere er meget, meget vigtige for mig. Med hensyn til fløje og andet, kan jeg generelt godt lide midtbanespillere med høj PM. Mine midtbanespillere skal også have velafbalancerede sideskills.

Angribere

Høj Målscoring... Men jeg foretrækker virkelig gode sideskills. For eksempel:

incredible pace
incredible technique
very good attacker

solid pace
solid technique
divine attacker


Den første. Den anden ser også god ud ;) Meget tæt...

Målmand

I kender selv kravene.
(edited)
2006-07-25 21:53:04
med dine engelsk kundskaber kunne jeg godt bruge dig som hjælper.


k-Torsen er også i min varetægt.
2006-07-25 21:55:23
I see that you have a really tough game tomorrow.

How do you plan to deal with this tactically :P.
2006-07-25 22:05:17
I'll forward a question from another manager then :)

How come you run in Denmark and not Italy?


And my own:

What kind of activity can we expect from you on the Danish forum, should you be elected?
2006-07-25 22:07:03
sydval:

Forresten

Forsvarsspillere skal have langt mere PM/Hurtighed/Pasninger hvis vi stiller med et offensivt forsvar, der spiller på offside.

Disse 3 skills er nødvendige, fordi forsvarsspillere oppe ved midterlinien er længe om at kontrollere bolden (selv om de er sat til DEF)(derfor er høj PM nødvendig), og ofte vil de starte angrebene for midtbanespillerne og angriberne (derfor er høj Pasninger nødvendig). Selvsagt skal de have Hurtighed for at indhente modstandernes angribere og holde den defensive formation (derfor er høj Hurtighed nødvendig). Denne type forsvar vil være den foretrukne mod de dårligere eller jævnbyrdige hold, da det vil give mere offensivt spil og flere målchancer til os.

Hvis vi spiller med et mere afbalanceret forsvar (tættere på målmanden end på midterlinien), får vi brug for mere Teknik end PM (forsvarsspillerne afleverer bolden hurtigere selv hvis denne skill var lidt lavere).

Teknik er nødvendig for at undgå, at uheldige opspring kan give chancer til modstanderen, pga. manglende boldkontrol fra forsvaret.
2006-07-25 22:10:49
Jeg tror ikke, jeg vil støtte nogen bestemt kandidat, men i stedet begrænse mig til at erklære min assistance til den kommende landstræner, såfremt han/hun ønsker det.

Og det er uanset om vedkommende er fra Danmark, Italien, New Zealand eller andre lande :-)