Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: U-21 VM

2007-02-24 12:23:10
Hvor skidt. Et forsvar der koster tre mål og nogle gigantchancer der bliver brændt af tøvende angribere.
Der var en 5-6 spillere der fejlede i dag og så er det sgu svært.

Ærgeligt fordi vi spiller dem rigtig fint.
2007-02-24 12:34:18
*suk*
2007-02-24 12:46:11
Ja det var da utroligt. Det var vist ikke skæbnen at vi skulle fortsætte :-/

Et par af deres chancer der fører til mål, opstår som følge af yderst gavmilde danske spillere. Jeg mener deres første mål var en interessant tilbagelægning af midtbanen mod forsvaret, der mistæmmer, tøver og værsgo Slovensko - så er de tilbage i kampen! Gaveboden blev der for alvor åbnet op for i anden halvleg. Yderst skuffende.
Og hvad sker der for Avery ved en gigant mulighed i anden halvleg? Helt fri på straffesparkspletten i nok 3-4 sekunder og så ender det med en tackling - yrk!

Nå men det betyder at de gamle drenge er tilbage i sadlen fra næste uge af. Calle blev godt nok set jagte Avery rundt på banen med et hjørneflag skarpt forfulgt af sikkerhedsvagterne, og Mogensen og Rathe er gået i gang med at headbutte de unge forsvarsspillere - de må lære det på den hårde måde. Jeg håber gemytterne har dæmpet sig om en uge.
2007-02-24 14:24:57
Nej det var en sær kamp. Jeg så den - igen - lidt afbrudt, fordi jeg er på arbejde. Det forekom mig, at vores fløje var meget aktive og i boldbesiddelse, og at de havde mange fine gennembrud. Det førte dog ikke til det store, så det var både godt og skidt.

Målene? Tjah det var ikke for godt, at der lige gik gavebod i den til sidst.

Oh well, jeg glæder mig til at se seniorspillerne i aktion igen, men jeg synes, det var godt, at vi meldte os til U21-VM
2007-02-24 22:29:58
Oh well, jeg glæder mig til at se seniorspillerne i aktion igen

Det gør Calle B. også. Han har tilsyneladende ikke fattet konceptet med at U'et i U-21 står for Under og tror nok bare han er blevet skrottet. Han er gået fra Divine til Good form siden sidst, den klaphat.

Edit: men klart vi skulle med. Det var jo et worldwide event.
(edited)
2007-02-24 23:29:48
Message deleted

2007-03-02 11:10:24
Det er sgu da surt at se Argentinas angriber er et produkt af Atoms træningsskole....

det grænser da til forrædderi :D
2007-03-02 12:28:09
Hvem? Hvad? Hvor?
Hvad har jeg nu gjort? :)
2007-03-02 15:16:09
ok, ved nærmere eftersyn spillede han faktisk for Canada

Timothé Choquet

men jeg sytnes stadig det er udansk at træne spiller op til fremmede landshold :D
2007-03-02 15:18:58
Hvis jeg kunne tjene kanp 20 mill. på at have en udenlandsk spiller renden i klubben et halvt års tid, foretog jeg mig også gerne den slags udanske ting .....
2007-03-02 15:19:43
sikkert, hvem ville ikke det....

men det gør det jo ikke mindre udansk!
2007-03-02 17:00:24
MontyBurns - international man of mystery!
2007-03-02 18:06:59
You bring the shag in shagadelic baby yeaa yeaaaaaaaa