Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Valen 2010 hur röstar ni?

2010-10-08 15:25:23
Jag antar att detta är sakfrågor som möts.
Frågan om hemspråksundervisning är ganska liten för SD. Under lång tid har det varit av stort symboliskt värde dock så det får gärna vara en sakfråga där SD och motståndarna möts. Enligt mig hämmar i princip all hemspråksundervisning i offentlig regi en bra integration. Orsaken är att den tar resurser från svenskaundervisning och oftast/alltid (?) sker samtidigt. Vad som skall gälla tidigt är snarare extra stöd i att få ett gemensamt språk - svenska. Om samhället tar bort hemspråket i skolan så ökar även behovet av att hela familjen ökar sina svenska kunskaper. På flera sätt. Barnet blir duktig på svenska och kommer att behöva använda svenska ord för att förklara sin världsbild för sina föräldrar. Samt en viktig sak är att föräldrarna behöver ta ansvar för barnens hemspråksutbildning och då lär de sig samtidigt svenska. Staten skall stödja integration och det gör vi inte med dagens hemspråksundervisning. Försöker språkforskare som är jäviga säga annat så låter jag dagens samhälle stå som exempel på att vår hemspråksundervisning helt har misslyckats.

Vi har världens mest ambitiösa hemspråksundervisning. Den har misslyckats. Andra länder nedmonterar eller startade aldrig upp den. Jag har inga problem alls med att SD vill lägga ned den. Dock anser jag inte att det är någon viktig fråga. Andra partier har säkert mängder med oviktiga frågor. Jag förstår dock om man föraktar SD så vill man gärna påpeka vilket dåligt förslag nedläggning av hemspråksundervisningen är. Jag tycker att det är ett helt okej förslag. Hemspråksundervisningen i Sverige är inte något som 100% vetenskapligt är bra för barnen eller samhället. Så låt oss diskutera öppet.

Lite länkar som roade mig.
En är en motion från Wachtmeister 92/93 som fick mig att le.
Den andra visar att det finns forskarrapporter som säger att hemspråksundervisning inte ger några positiva effekter.

http://www.riksdagen.se/webbnav/?nid=410&doktyp=mot&rm=1992/93&bet=Ub520&dok_id=GG02Ub520

http://www.sydsvenskan.se/varlden/article150516/Kopenhamn-lagger-ner-hemspraksundervisning.html
2010-10-08 16:02:28
Det finns naturligtvis avvikande uppfattningar, men bredare och fler undersökningar visar resultat. Läs böckerna ovan. Att Danmark nedrustar ger jag inte mycket för.

Sen är denna sakfråga en i raden av felslut.
2010-10-08 16:03:26
Tydligen har jag svårt att lägga ned här...

Nytt försök nu.
2010-10-08 22:03:32
Du får jättegärna diskutera sakfrågor. Uppskattas nu när jag ser att du brinner för det.

Det är inte bara Danmark. Inget land i världen har vår hemspråksundervisning. Ingen ser vinsterna så mycket som vi gör. Jag är självkritisk och anser att vi inte vet bäst. Personligen vill jag ha mer balans. Vilket innebär en klar nedmontering av hemspråksundervisningen och uppgradering av svenskaundervisningen.

Jag lovar att jag inte behöver läsa de böckerna du skrev om. Svaren finns inte där. Det är en klar partsinlaga. Jag vill till och med uttrycka mig så med svung att Einarsson kan gå och lägga sig när det gäller att utvärdera värdet av hemspråksundervisningen. Han har ingen susning om hur man skapar ett bra samhälle. Problemet i västvärlden är att 'forskare' uttalar sig så felaktigt för att haussa sitt ämne. Jag ogillar många forskare när de uttrycker sig för att stärka sitt gebit. Hemspråksundervisning är helt oviktigt att ha! Grunden till att det kom var för att stärka nationell identitet. De tidiga invandrarna skulle ju tillbaka till sina hemländer. De var arbetskraftsinvandrare. Sverige behöver idag en stärkt gemensam identitet. Så bort med hemspråksundervisningen direkt. Den är förlegad. Men som jag anser så är det en helt oviktig sakfråga. Det är bara Sverige som inte har insett att hemspråk är oviktigt och kanske till och med negativt för ett gemensamt samhälle.
(edited)
(edited)
2010-10-08 22:53:32
Känns som man behöver kommentera hemspråksundervisningens syfte vilken till stor del är att göra språket mer komplext för att ha lättare att ta till sig svenskan, speciellt svenska på en mer avancerad och ibland akademisk nivå. Utan hemspråksundervisning blir språket i utbildningen svårare att ta till sig. "Lärande är starkt förknippat med modersmålet och att befästa kunskaper i det egna språket är en väg till att lära också på svenska" står det bla i vår kära Lpo 94 som snart byts ut antar jag.

I artikeln du hänvisar till står det dessutom att flera andra undersökningar har visat att hemspråk har betydelse. Men det är klart oviktigt för man kan ju beställa resultat också...

Men visst, om du slår ner all forskning med att forskare gör egotripper och att du bäst vet hur man bygger upp ett samhälle så kanske jag inte ska redovisa mer forskning.

Sen tycker jag att organisationen kring modersmålsundervisningen i mycket är undermålig, men jag tycker att den har en stor funktion i människors vardag (Alltså att den bidrar positivt till samhället eftersom fler kan tillägna sig en högre utbildning).
(edited)
2010-10-08 23:22:18
Ok, jag har inte läst igenom alla inlägg en gång till som jag tänkte, men är det inte lite roligt att den andra sakfråga vi tar upp i vårt forum (efter invandringen) är hemspråk. Känns som en rykande het valfråga, speciellt nu några veckor efter valet.
2010-10-09 00:05:26
jepp hela tråden börjar kännas off topic nu, kanske dags att slå igen?
2010-10-09 00:12:36
Syftet med hemspråksundervisningen från början var väl det jag skrev? Eller menar du att det direkt var det du skriver? Förstå komplexa saker? Allt information jag sett talar för det jag skrivit. Att forskare inom hemspråk sedan kommit fram till det du skriver håller jag med om. Lpo 94 skriver det säkert. Vi har väldigt mycket i vårat samhälle som är baserat på dålig forskning eller ingen forskning alls. Fråga om du behöver en massa exempel.

Du behöver inte redovisa mer forskning för att övertyga mig. En sund skeptisk hållning är det som gäller. Det finns inte tillräckligt med bra forskning för att säga att hemspråk är helt fantastiskt bra och måste vara kvar. Det är helt legitimt att ifrågasätta hemspråksundervisningens värde. Alla andra länder i hela världen har gjort det. Jag är säker på min åsikt, men helt öppen för diskussion. Det är inte jag som bestämmer. Problemet jag ser är att förespråkarna för hemspråk hånar sina motståndare. Min erfarenhet är att man redan förlorat då. Pröva några år (5 år) utan hemspråk så utvärderar vi sen. Det finns inga heliga kor. Jag är inte egotrippat bara otroligt sund i min skeptiska syn. Jag är föredetta forskare och numera enbart läkare. Jag har inte sett en stabilare grund hos någon i att just få vara skeptisk mot in absurdum forskning och självbekräftande forskning.

Okej vi har olika åsikter angående hemspråk. Du vill ha en annorlunda organisation, men tycker den har en stor funktion. Jag tycker den är helt förlegad, men den får vara kvar om vi integrerar vårat samhälle massivt på alla andra fronter. Just nu tycker jag inte att hemspråk förstör integration. Jag tycker bara att det inte bidrar positivt till det och det tar tid och energi från barnen/ungdomarna. Kostnaden är helt obetydlig enligt mig.
2010-10-09 00:14:45
:)

Jag var ju först inte villig att diskutera en enda sakfråga innan vi respekterade varandra.

Endast jag som röstade på SD i vår votering.

Ja stäng tråden.

Ingekoll mår dåligt av den.

:)
(edited)
2010-10-09 00:18:31
Stryk alla språk i världen utom engelska. Smiiidigt.
2010-10-09 08:23:17
Nej du Virve, jag mår inte dåligt av tråden.

Sakfrågan är en del i SD´s politik som är fel enligt mig. Tycker inte att det är en löjlig fråga alls, utan ett tydligt tecken på SD´s felslut.

...och Virve, vill du ta diskussionen med Einarsson och Dahl som skriver i egenskap av proffessorer i bla. nordiska språk och är erfarna språksociologer, vilka lutar sig på flerfaldiga undersökningar...varsågod.

Tycker att det är ett bra tecken med..."jag behöver inte läsa"...jo, det verkar så...
2010-10-09 08:23:42
Tycker vi köra köra latin...
2010-10-09 08:26:14
Word.
2010-10-09 11:44:46
Det vara bara humor i all välmening!
Som en välment pik till att du återkommer till tråden och itne kan släppa den.

Jag tror inte att du mår dåligt i verkligheten.
Humor var det bara!

Jag förstår att hemspråk var ett sakfel bland tusen. Därför jag gärna diskuterade hemspråk. Det får stå för dig att du har stor respekt för professorer, emeritusar osv. Jag har genom mitt liv kommit till helt andra slutsatser. Det finns otroligt mycket skitforskning. Och jag är precis lika kritisk mot min tidigare in absurdum forskning. Det handlar mest om att behålla sina anslag, sina doktorander, ha något oviktigt att syssla med, samt uppvärdera det oviktiga osv. Så raljera bäst du vill angående min sunda skeptiska syn. Tro nu inte att jag är emot all forskning för det är jag absolut inte. Jag ser direkt när man övervärderar sina resultat och framför det som en orubblig sanning.

Jag tror att du som många andra reagerar starkt mot nedrustning/borttagande av hemspråk för ni ser det som en orubblig sanning att hemspråk är mycket viktigt. Säkert en lika orubblig sanning som att Sveriges gränser skall vara helt öppna och alla skall få ta del av välfärden för annars är man ond och rasist.

Jag är rakt på med förändring och utvärdera efter ett tag.

Hemspråk bort.
Utvärdera efter 2 år, 5 år och 8 år.
Omvärdera under tiden.

2010-10-09 12:45:38
Kanske skulle ta och forska om hemundervisning ;)
2010-10-09 13:54:47
Min fru berättade precis att MP vill att andra skolämnen skall läras ut på hemspråket. Det hon sade om hemspråk tog hon upp helt utan vetskap om att jag diskuterar hemspråk på Sokker. Hon tycker det var ett riktigt dåligt förslag av MP :)

Hon anser att uppgradering av svenskaundervisningen är A och O för bra integrering. Nedgradering av hemspråk sade hon inget om och jag frågade inte. Vi fortsatte mest att prata integration/invandringspolitik.

För att ni skall förstå situationen så skulle hon skiljas när hon fick reda på att jag tänkte rösta på SD. Så fast i ett politiskt korrekt tänkande var hon. Det verkar ha lättat nu efter att hon sett hur förföljda SD och SD-sympatisörer har blivit precis innan och efter valet.