Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Šta se sluša?

2011-10-16 01:13:21
Poslednjoj i jedinoj zauvek rekoh...

2011-10-16 01:22:53
2011-10-16 01:32:55
Loneru gibaj se bre u nedeljno posleponoćno moćno sočno veće kad ga ne ljišiđ već lanMi i Pipa lomi ledo loma pipneš mi galano i žnone...mmm...to lutko...

2011-10-16 01:43:11
2011-10-16 02:15:47
2011-10-16 02:23:20
too much for me atm
2011-10-16 02:27:01
Za mog druga Bjelork Bratislava!

Taj­ne bez­i­me­nih gro­bo­va
Mi­le­na MAR­KO­VIĆ | 18. septembar 2005. 20:03 | Komentara: 1

Bra­ti­slav Bje­lo­brk (19) u ma­ju 1992. go­di­ne, za­ro­bljen i ubi­jen kod Bo­san­skog Bro­da. Otac Du­šan po­šao da mu če­sti­ta ro­đen­dan, kad je vi­deo u ka­kvom je ja­du, ostao sa si­nom i stra­dao. Ko­sti mla­di­ća po­sle 13 go­di­na na­đe­ne na gro­blju u Obre­nov­cu, oče­ve u Ba­nja­lu­ci, obo­ji­ca po­či­va­li pod be­le­gom "N. N.". Ko­sti Zdrav­ka Kol­dži­ća, ta­ko­đe pod ozna­kom "N. N." ot­kri­ve­ne na be­o­grad­skom Le­šću.


KA­DA su ih gur­nu­li u rat ima­li su ime i pre­zi­me. A, ka­da su ih mr­tve sa ra­ti­šta vra­ća­li, obe­zi­me­ni­li su im i gro­bo­ve.
Tri­na­est i po go­di­na, mr­tvi rat­ni­ci, ima­li su pra­vo sa­mo na be­leg "N. N.". Tri­na­est i po go­di­na su po­ro­di­ce bi­le u ago­ni­ji, tra­ga­ju­ći za ko­sti­ma de­ce. A, tra­ži­li su, ba­rem tra­čak na­de, da su ži­vi, u pro­te­kla dva da­na su i to, po­sled­nje zr­no na­da­nja, sa­hra­ni­li.
Bje­lo­br­ci u be­o­grad­skoj Ba­taj­ni­ci, uli­ca­ma Srem­skog fron­ta... Kao da je sa­ma sud­bi­na na­me­sti­la da se ovo zr­no pla­ne­te Ze­mlje zo­ve - front. Ku­ća broj 15, front Sto­je Bje­lo­brk tra­je 13,5 go­di­na... To­li­ko ova maj­ka tra­ga za je­di­nim si­nom Bra­ti­sla­vom (19).
Pre tri da­na ni­je mo­gla da pro­go­vo­ri. Na Voj­no-me­di­cin­skoj aka­de­mi­ji pre­po­zna­la je ko­šu­lju de­te­ta. Udo­vo­lji­li su joj le­ka­ri da vi­di i nje­go­ve ko­sti. Da ni­su, pre­svi­sla bi, ka­že.
Na ku­ći či­tu­lja, ali ni­je Bra­ni­sla­vlje­va, već Du­ša­na Bje­lo­br­ka. Bra­ti­sa­vljev otac, ko­sti mu na­đe­ne pre dva me­se­ca u Ba­nja­lu­ci. Udvo­stru­čen bol Bje­lo­br­ka.
U po­ro­di­ci sna­ge za raz­go­vor je­di­no još ima Milj­ko, Du­ša­nov brat i Bra­ti­sla­vljev stric.

PI­SMO SE­STRI JA­SMI­NI

DRA­MA po­či­nje u ra­nu je­sen 1991. go­di­ne. Bra­ti­slav, sep­tem­bar­ska kla­sa JNA, pe­ša­di­ja. Bje­lo­br­ci is­pra­ća­ju si­na, kao sva­ka srp­ska fa­mi­li­ja. A, oni, Bje­lo­br­ci još po­no­sni­je. Po­nos za rod­ne Ci­vlja­ne kod Kni­na, oda­kle su po­čet­kom 60-tih do­ne­li gru­men ze­mlje. Po­nos na Mr­ko­njić Grad, oda­kle je voj­ni­ko­va maj­ka Sto­ja.
Pr­va voj­na po­šta Bra­ti­sla­va Bje­lo­br­ka - Tr­go­vi­šte kod Ku­ma­no­va, 21. sep­tem­bra 1991. go­di­ne. Mla­di voj­nik stal­no te­le­fo­ni­ra ro­di­te­lji­ma, se­stri Ja­smi­ni, po­naj­vi­še. A buk­ti rat u Hr­vat­skoj. Pa­da­ju pr­ve žr­tve. Bje­lo­br­ci o to­me ne pri­ča­ju.
Pro­le­će 1992. go­di­ne. Gru­nuo rat i u Bo­sni. Še­stog apri­la, je­di­ni­ca Bra­ti­sla­va Bje­lo­br­ka već je u Tu­zli, a ubr­zo po­tom, kod Bo­san­skog Bro­da.
Me­sto Ko­li­be kod Bro­da, april 1992. go­di­ne. U bor­bi za oslo­ba­đa­nje (ko još da­nas sme da ka­že da je to bi­lo oslo­ba­đa­nje) Bro­da od usta­ša i je­di­ni­ca mla­dog voj­ni­ka iz Ba­taj­ni­ce.
Uoči 23. apri­la, otac Du­šan Bje­lo­brk, rad­nik be­o­grad­skog "Atek­sa", spre­ma se si­nu u po­se­tu da mu če­sti­ta ro­đen­dan i s njim pro­ve­de dan-dva.
- Kad je vi­deo u ka­kvom mu je sta­nju de­te, ostao je s njim - go­vo­ri da­nas Milj­ko Bje­lo­brk. - Mi­slio je Du­šan da će ga sa­ču­va­ti. Že­leo je da s njim po­de­li tu mu­ku. A, evo dve či­tu­lje u Bje­lo­br­ci­ma. Du­ša­no­ve ko­sti sa­hra­ni­li smo pre dva me­se­ca, Bra­ti­sla­vlje­ve sa­hra­nju­je­mo da­nas.
Dva da­na po­sle ro­đen­da­na, Bra­ti­slav pi­še pi­smo u Ba­taj­ni­cu. Adre­si­ra­no na se­stru Ja­smi­nu: "Ja­vljam ti se se­ko, iz Zbo­ri­šta, osam ki­lo­me­ta­ra od Bo­san­skog Bro­da. Pi­šem ti pod ša­to­rom, a od me­ne, na pet me­ta­ra, ta­ta ko­pa rov... Ni­sam mo­gao da ga ube­dim da se vra­ti ku­ći. Ni­sam mo­gao, ni­ka­ko. Ka­že da će osta­ti još dva­de­se­tak da­na, ali ću ga ja ube­di­ti, sva­ka­ko, da se vra­ti. Po sva­ku ce­nu da se vra­ti... Se­ko, ti ja­vi, kod nje­ga u "Ateks" da će osta­ti ko­ji dan... Kad do­đe, de­talj­no će vam pri­ča­ti o sve­mu".
Pi­smo sti­glo po­sle me­sec da­na u Ba­taj­ni­cu: "Ša­lje voj­nik Bra­ti­slav Bje­lo­brk, Voj­na po­šta 7036/6".
- Kad je pi­smo sti­glo... Ve­ru­jem da su već obo­ji­ca bi­li mr­tvi - ka­že Milj­ko. Drh­ti mu ru­ka, bra­da, ra­me­na. Vra­ća pi­smo u ko­ve­rat. Ru­ko­pis de­te­ta. Bra­ti­slav je imao sa­mo 19 go­di­na.

DRA­MA U ČE­MER­NOM

PO­SLED­NjE pi­smo, po­sled­nje ja­vlja­nje po­kre­nu­lo je Milj­ka... Če­tvr­tog ma­ja, spre­mio se da ide, po­tra­ži bra­ta i bra­tan­ca. Iz Tu­zle mu ja­vlja­ju da ne do­la­zi: "Je­di­ni­ce JNA se po­vla­če iz Bo­sne, pa i na­ša... U Sur­du­li­ci smo za ko­ji dan"...
De­se­tog ma­ja zo­ve Milj­ko Bje­lo­brk u Sur­du­li­cu, gde se za­u­sta­vi­la je­di­ni­ca nje­go­vog bra­ta i bra­ti­ća. Tra­ži da ih ču­je. Od­go­va­ra­ju mu: "Sve je u re­du. Tu su oni, u kru­gu, sad će da se ja­ve". On­da su mu sta­re­ši­ne pri­zna­le - za­ro­blje­ni su na Ko­li­ba­ma. I otac. I sin.
- Mi smo se, sve ovo vre­me, opet ne­ka­ko na­da­li - go­vo­ri Milj­ko. - On­da smo Du­ša­no­ve ko­sti na­šli u za­jed­nič­koj grob­ni­ci u Ba­nja­lu­ci. Bra­ti­sa­vlje­ve, na obre­no­vač­kom gro­blju. Sa­hra­njen je pod be­le­gom "N. N".
Ana­li­za DNK oba­vlje­na je u la­bo­ra­to­ri­ji u Tu­zli. Na Voj­no­me­di­cin­skoj aka­de­mi­ji, na In­sti­tu­tu za pa­to­lo­gi­ju, Bje­lo­br­ci su pot­pi­sa­li po­tvr­du. Po­sle 13,5 go­di­na ago­ni­je, ne zna­ju da li im je te­že ili im je olak­ša­na pat­nja. Maj­ka Sto­ja ne mo­že ni reč da iz­u­sti.
U Če­mer­nom, na po­la ki­lo­me­tra od Plje­va­lja, a u op­šti­ni Pri­boj, uz gra­ni­cu Sr­bi­je i Cr­ne Go­re, ista dra­ma kao u Ba­taj­ni­ci. Pre­kju­če su gra­ni­cu iz­me­đu dve­ju re­pu­bli­ka bez ca­ri­ne pre­la­zi­li sa­mo ja­u­ci če­mer­nih se­sta­ra Zdrav­ka Kol­dži­ća (30).
Če­ti­ri se­stre i on, Zdrav­ko, nji­hov brat bez po­ro­da, kao jed­no. Tri­na­est i po go­di­na se­stre ni­su po­su­sta­ja­le da mu na­đu grob, pa ni on­da ka­da je otac Ran­ko, pro­le­tos, od tu­ge pre­svi­sao.
I, na­šle su mu ko­sti, na be­o­grad­skom Le­šću. Grob bio obe­le­žen "N. N". Po­tvr­du na Voj­no­me­di­cin­skoj aka­de­mi­ji pot­pi­sa­la naj­mla­đa Zdrav­ko­va se­stra, Slo­bo­dan­ka.

SA­HRA­NjUJ, GDE ZNAŠ!

KO­LI­KO još na be­o­grad­skim gro­blji­ma ima sa­hra­nje­nih rat­ni­ka iz po­to­njeg ra­ta, a da se ne zna ko u nji­ma po­či­va. Po­ku­ša­li smo da do­ku­či­mo od­go­vor na ovo pi­ta­nje, za ko­jim, sa­svim si­gur­no, tra­ga sto­ti­ne une­sre­će­nih po­ro­di­ca ko­je su svo­ju de­cu po­čet­kom 90-ih is­pra­ća­le u "neo­bja­vlje­ni rat".
- Na be­o­grad­skom Le­šću, va­la, ima ih ba­rem 200 - ka­že za "No­vo­sti" le­šćan­ski gro­bar, ko­ji je ov­de do­če­ki­vao kov­če­ge. - Do­ve­ze ih voj­ska, naj­če­šće no­ću, bez ime­na, bez za­sta­ve, prat­nje. Ka­žu: "Sa­hra­njuj to ne­gde, gde znaš i ka­ko znaš". I, mi sa­hra­nju­je­mo. Šta ćeš, ću­ti i sa­hra­njuj.

2011-10-18 11:19:27
;(
2011-10-18 18:05:22
pročitao sam od A do Š,još sam malo kuckao na google.
Strašno! :((
2011-10-19 20:46:01
2011-10-21 15:07:06
2011-10-21 18:42:45
2011-10-21 20:01:08
bravo, ovo baš dugo dugo nisam čuo : )
2011-10-21 20:48:28
2011-10-21 21:43:59
2011-10-21 21:47:50