Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!
 Topic closed!!!

Subject: »[info]Segítség kezdőknek

  • 1
2007-11-28 11:57:05
bala [del] to All
Kedves kezdő Managerek!

Ez a topik azért jött létre, mert mi, összetartásra sarkalló magyar userek szeretnénk, ha a játék mindenki számára élvezhető, és izgalmas, a fórum barátságos és aktív lenne(ebben nektek is nagy szerepetek van, annyi a dolgotok, hogy mindent lehetőleg a neki megfelelő című topikban kérdezzetek, és lehetőleg akkor, ha nem találjátok a helpben, illetve a szabályzatban). Mindemellett az sem egy utolsó szempont, hogy a Magyar Sokkerválogatott érdekében lehetőleg ne engedjük, hogy csapatotok elkallódjon, vagy csődbe menjen, mert nagyon szeretnénk egy ütőképes válogatottat. Ebben akár néhány szezon elteltével a fiataljaitok megfelelő edzésével ti is hozzá tudtok járulni. Egyszóval: szeretnénk mindent rózsaszínben látni.

Most végigmegyek minden kérdéses témakörön, a szabályzatnak megfelelő sorrendben.
Mindenekelőtt:
0. Fair play: Kérlek benneteket, ne regisztráljatok két csapatotok! Nem növeli meg a játékélményt, helyette inkább fűzzétek meg egy barátotokat, hogy kezdje el ő is a játékot és osszátok meg vele a tapasztalataitokat, taktikában, edzésben, tök izgi látni mások infoit :)

Keresőszavak:

A hét a Sokkeren22
átigazolások14
barátságos meccsek lekötése21
bevételek és kiadások 4
cserék18
csőd2
edzés 12
edzők11
érték7
értékelés19
FAQ 1
fizetési lista 11
hasznos linkek 25+1
ifisuli13
játékosok kirúgása10
képességszintek25
kereset9
kéthetes mérleg3
kor6
ligák20
meccskommentár19
menü 24
piaci érték8
stadion15
statisztika19
Statute 1
szurkolók16
szurkolói hangulat16
taktika beállítása17
taktikai fegyelmezettség 6
tulajdonságok5
válogatott 23


akinek bővítés/javítás jutna eszébe, kérem jelezze!

jöjjön aminek jönnie kell:

1. FAQ&Statute: hasznos, olvassátok el, bár nem túl feltűnő helyen van. Szóval: Fórum gomb, és jobb felül keressétek.

2. Csőd: kerüljétek el! Senkinek sem érdeke hosszú távon negatív számlaegyenleget tartani. Ez a a következő dolgok miatt történhet:
…………..- túl drága edzőt tartasz
…………..- extrém sok, vagy a csapatodhoz képest túl erős játékosod van(akire rengeteg pénzt áldoztál), akik ráadásul nem is edzhetőek
…………..- építettél egy hatalmas stadiont(az elején még teljesen jó az alapstadionod)

3. Kéthetes mérleg: A bankszámládon látod az elmúlt két hét pénzügyi alakulásait. Ez akkor mérvadó, ha volt egy hazai bajnokid és egy idegenbeli bajnokid. Ekkor a heti bevételeknek a hazai meccsnél minimum akkorának kell lennie, mint a másik héten a veszteségnek.

4. Bevételek és kiadások: lsd. Szabályzat, érdemes megjegyezni!! Amit eddig sok kezdő elrontott már, viszont nem szeretnénk, hogy ez továbbra is így legyen: Ha a „Jelenlegi bankszámád” 0 alá megy, akkor kamatot kell fizetned, minden szombaton, és annak az összegnek a 4.5 százalékát, amennyivel 0 alatt vagy. Erre oda kell figyelni, mert nem tűnik soknak, de ez kamatos kamat, ami tudvalevőleg a legkedvezőtlenebb...


5. Tulajdonságok(skillek) : mik a fontos skillek egy játékosnak? Nagyon posztfüggő.
Posztonként vannak fő és mellékskillek, ezek a 4 posztot figyelembe véve a következőek:
főskill mellékskill
-kapus: védés, gyorsaság, átadás
-védő: védekezés, gyorsaság, technika, átadás, irányítás.
-középpályás: átadás, irányítás, gyorsaság, technika, védekezés, gólszerzés… elhelyezkedéstől függően a védést kivéve minden skill fontos. Az első két skill a legfontosabb, a többiek a játékosok elhelyezkedésétől függően egyaránt fontosak.
-csatár: gólszerzés, gyorsaság, technika. Irányítás, védekezés, átadás.
Az erőnlét minden poszton fontos, és a többi skillnél sokkal gyorsabban edzhető(kb heti 1 lépés).
A newbie helpben remélhetőleg minden teljesen tisztává válik számotokra.

Egy játékos teljesítményét a skilleken kívül nagyban befolyásolja a formája. Ezt akár úgy is számolhatjátok, hogy egy tragikus formában lévő játékos skilljeiből elvesztek kb. 1-et 1-et isteni formás játékosokéhoz pedig hozzáadtok egyet. Ez persze nem valami konkrét, csak tapasztalat alapján egy kezdő csapatnak kb. ennyi különbséget jelenthet.( egy válogatott játékosnál véleményem szerint akár 2 skillpont is levehető mindenhonnan )

6. Kor: a kornak nincsen köze a meccshez, hacsak nem a tapasztalatról van szó. A játszott meccsek száma ugyanis növeli a taktikai fegyelmezettség egyik részét, a tapasztalatát. A csapatmunka a csapatodban eltöltött idő után növekszik( a főedző általános képessége is befolyásolja )
A kor fontosabb szerepe a játékos piaci értékében van. Természetesen a fiatal játékosok ugyanolyan tulajdonságokkal többet érnek. Az idő előrehaladtával a játékosok lassabban fejlődnek, majd 28-30 éves kor körül a tulajdonságaik elkezdenek csökkenni. Ezért a 30 év feletti játékosok ára különösen alacsony.
A játékban az egyik legfontosabb tényező az edzés. Idős játékosokat nem éri meg edzeni, mert: lassan fejlődnek-> nem nő meg az értékük->nem is tesznek hozzá sokkal többet a meccsedhez. A fiatalok gyorsan fejlődnek, ezért őket kell edzeni. A játék kezdetén különösen fontos, hogy fiatal játékosokat vásároljatok, és jól edzzétek őket. Így juthattok gyorsan pénzhez, amivel később kedvetek szerint gazdálkodhattok.

7. Érték: egy játékos értéke, amit a rendszer határoz meg, egyáltalán nem a piaci értékét mutatja. Ez csak egy átlagolt szám, a rendszer egy algoritmus szerint a skillek nagyságából és a játékos formájából számolja. A forma igen fontos, akár 30-40% is lehet a különbség egy tragikus és egy isteni formás játékos értéke(és pályán mutatott teljesítménye közt) között. A játékos értéke hétről hétre változhat.

8. Piaci érték: a sokkerben egy játékos értékét a következők befolyásolják számottevően: mekkora a kereslet az ilyen típusú játékosokra, mekkora a kínálat belőlük, milyen idős a játékos, ha fiatal akkor mennyire jól edzhető, forma, válogatottság (a válogatott játékosokat kicsit jobban megbecsülik). A szezonok elején mindenki megkap egy szezonbégi bónuszt, és az emberek már a következő szezonbeli helytálláson gondolkodnak, ezért általában erősíteni, vásárolni szeretnének, így a piac kitágul. A kereslet megnő, az árak felszöknek.
A licit végösszege általában akkor szokott extrém lenni, ha: a játékos rossz időpontban lett kitéve átadólistára (nagyon kevés bejelentkezett felhasználó van, aki figyeli is a piacot-> kisebb kereslet) a játékos nagyon fiatal, és egy vagy több viszonylag magas képessége(pl. 16 éves kapus, nagyszerű védés), a játékos öreg, és általában minden kezdőcsapatban van hasonló erősségű játékos. Ilyenkor ha már van, akkor úgysem vesz az ember ugyanolyat, ezért nem is licitál.

9. Kereset: egy játékos keresete minden szezon után változik, és az első héten lesz megállapítva egy egész szezon hosszára, az éppen aktuális érték függvényében.( a kor nem befolyásolja ugye? :))

10. Játékosok kirúgása: ezzel az opcióval valószínűleg már az első hónapban szembesültök. Ha egy játékosnak semmilyen magas skillje nincsen, idős, és nem edzhető, akkor teljesen fölöslegesen van a csapatodban, csak a fizetését veszi fel. A használhatatlan játékosokkal nincs mit tenni, ki kell rúgni. Helyette lehet venni valamivel jobbakat, viszonylag filléres áron, figyelembe véve, hogy melyik csapatrészre kell az adott játékos, és arra a posztra milyen skillek kellenek. Annak megállapítására, hogy melyik játékos használható, készítek egy kis segédletet ***** folyamatban
Egyébként pedig kérdezzetek bátran, hogy érdemes-e megtartani egy-egy játékost.

11. Edzők: Valószínűleg lesz szükséged néhány új edzőre, az alap edzők gyengék és sokat keresnek. Két féle edzőtípus van, főedző és asszisztens/ifiedző. A két típusnak más jellegzetességei vannak. Nézzük a főedzőket: a játék elején el kell döntened, hogy mit edzz a csapatnak. A szabályzat például ajánlja kezdetben az erőnlétet. Az soha nem jön rosszul. Tehát szükséged van egy erőnlétedzőre. Mivel a játék kezdetén vagy, még nem vet fel a pénz, ezért minél olcsóbban akarsz minél hatékonyabban edzetni. Venned kell egy viszonylag kis keresetű erőnlétedzőt. Az edzők fizetését a játékosokhoz hasonlóan a tulajdonságaik határozzák meg. Te mondjuk erőnlétet választottál, ezért szeretnéd, ha az jól fejlődne a csapatnak. Ehhez az kell, hogy az edző erőnlét képessége a lehető legmagasabb legyen(mennyei) Egy ilyen edzőt pár százezer forintért le tudsz igazolni, és ez jelenti a kisebb költséget. A nagyobb költsége a fizetése lesz. Hetente 1.2 milliót kér körülbelül. Ha ennél többet kér, akkor ne alkalmazd, de 50 ezer forinton azért ne garasoskodj. Ez tökéletesen kifizetődő befektetés lesz a csapatodnak.
Lássuk mi kell a segédeknek: nekik nem a skillek számítanak, hanem azok egy átlaga, ami a fizetésük alatt szerepel. Pl. „erős edző” Itt is költséghatékonyan szeretnénk jól segíteni a főedző munkáját, tehát olcsó fizetésű, magas átlagos tulajdonságú edzők kellenek. Ez akkor valósul meg, ha az edző rendes skilljei kb. egyformák, és a védése relatíve alacsony hozzájuk képest. Szóval: keress kb erős-nagyon jó segédeket a piacon, vagy toborozz, mindent kb erősre beállítva, és találj magadnak ebben a táblázatban szereplő minimum értékektől nem sokkal eltérő edzőket erre a posztra.
Edzők minimum fizetése (jó - 300.000 Ft)
erős - 454.000 Ft
nagyon jó - 680.000 Ft
nagyszerű - 1.046.000 Ft
félelmetes - 1.600.000 Ft
kiváló - 2.728.000 Ft
hihetetlen - 3.636.000 Ft
brilliáns - 4.909.000 Ft
varázslatos - 7.046.000 Ft\"

Ez alapján azt tudom mondani, hogy ha pl. toboroztál egy nagyszerűt, 1.3 M-ás fizuval, az tökéletes és még sokáig kiszolgál. Alapvetően akkor drága már egy asszisztens, ha többet keres, mint az eggyel magasabb szintű edzők minimális fizetése.

-Edzőtoborzás: lsd: szabályzat, illetve fórum!
- Edzői megbízások lsd: szabályzat
-Edzői szerződés piac lsd: szabályzat, illetve: fizetési lista.

amire figyelni kell még: ha egy edző szerepel a fizetési listán, akkor minden szombaton felveszi a fizetését, még akkor is, ha nincs beállítva semmilyen feladatra!
-Edzők kirúgása: Kattints a kirúg gombra, majd távolítsd el végleg. Akkor sikerült, ha nem látod máshol, és megjelenik az edző átigazolási piacon.

12. Edzés: jól olvasd át a szabályzatot. Ahhoz, hogy megfelelő edzésben részesüljenek a játékosaid, jó edzők, és megfelelően beállított utasítások kellenek a meccseken. Az edzés akkor teljes, ha a játékos végigjátssza a meccset, egyébként a pályán eltöltött percek függvényében kap edzést. Minimum korlát nincs, de maximum 5 DEF, 5 MID ill 3 ATT utasítás lehet egy meccsen különben a játékosaitok nem kapnak edzést.

A gyorsaság és az erőnlét kivételes edzésfajták, a gyorsaságedzést minden pályáralépő játékos teljes hatékonysággal megkapja, az erőnlétedzést minden játékosod megkapja(az is aki nem játszott). A többi edzéstípust csak kisebb százélékban kapják meg a nem beállított edzésposzton kívüli játékosok. Ezeknek az értékére csak találgatni lehet, de pl. csatárok gólszerzésedzését a középpályások kb. 50%-os hatékonysággal kapják meg. Ez azt jelenti, hogy kétszer annyi idő alatt lépnek szintet.
A különböző meccsek más mértékben számítanak az edzést figyelembe véve.

Mérkőzésfajta(edzéshatékonyság):
-bajnoki és kupameccsek(95%),
-barátságos mérkőzések(90%),
-válogatott mérkőzések(33%).

13. Ifisuli: a klubodnak nyithatsz ifisulit, ahová hetente véletlenszerűen 0-6 növendék érkezik. Az ifiknek is kell edző, akikre az asszisztensekre mondott alacsony fizetés magas átlagos képesség számít etalonnak.
Az ifikről láthatod, hogy épp milyen szinten vannak, és hány hétig maradnak még az ifisuliban. A tapasztalat az mutatja, hogy egy nagyszerű edzővel(amit maximum meg tudtok engedni magatoknak a játék elején, bár én inkább csak az első kiedzési periódust követő nagyobb pénz megszerzése utáni tőkéből indítanék edzés mellett sulit) a legtehetségesebb játékosok kb 4-5 hetente lépnek 1 szintet. A tehetség egy rejtett tényező, és van olyan játékos is, aki akár 10 hét, mire lépni fog. Jelenleg úgy tartjuk, erős szint alatt felhozni ifit nem érdemes, mert olyan gyenge játékos lesz belőle, ami a bent tartózkodás és az edzés költéségeit nem fedezi, valamint az idő tényezőt, amivel hamarabb vehettél volna olcsóbban mint a heti költségek összege, egy edzhető játékost. Így azt mondhatjuk, hogy az ifi iskola nem a játék legelejére való dolog. Csak néhány használható ifid lesz, viszont heti 2-3 millió forintod simán rámegy, amiből pedig később minőségibb edzést tudtál volna adni a fiataljaidnak. Minél több ifid van, annál jobban éri meg az iskola, mert az edzetésük költsége szétoszlik. Tiszta matek.

14. Átigazolások: lsd. Szabályzat.

15. Stadion: kezdetben elég a 3100as alap stadion a csapatodnak, viszont idővel egyre több és több törzsszurkolód érkezik, akik hozzák magukkal a haverokat, bedobnak két sört és üvöltenek mint a vadállat :)
Ergo nem fognak elférni a lelátókon. Ezért bővíteni kell, méghozzá okosan. Ha már többször is teltház körüli néző jött ki a bajnokikon, akkor el kell gondolkozni a bővítésen. Nehéz egyszerre az edzésre és a stadionra is pénzt szakítani, de muszáj lesz :) szóval a bővítést kis lépcsőnként nem érdemes csinálni, mert 5M Ft minden szektor elkezdése. Egyszerre legalább 2000 főnyi lelátót érdemes építeni. Legelső bővítésként a déli oldalvonalra 2000 ülőhely megteszi. Erre ugye 44M forintot kell kigazdálkodni, ami ha a kéthetes mérlegetek pozítív, jó esélyetek van. Innen a nézők drágább jegyeket vesznek, és több bevételhez juttatnak.
Érdemes a stadionodra kitalálni egy bővítési tervet, amit a jövőben követni tudsz. A lényeg, hogy fedni a legelején nem érdemes, és hogy a fapadok és ülőhelyek aránya 60-40% körül legyen a fejlesztési terv minden lépésében, és a bővítéseket mindig egy kicsit nagyobbra méretezd, nézve a költségeket(pl 2000 ülőhely 44M, 4000 fapad 59M …) Tehát felváltva az egyik legyen kisebb majd nagyobb stb… A végső cél egy kb 20.000 fős stadion legyen. Itt egy stadion generátor, amivel meg tudod tervezni a stadionod kinézetét:

Stadion generátor

16. Szurkolók: lsd szabályzat
-Szurkolói hangulat: a meccseredményektől függ. A bajnokik és Magyar Kupa meccsek nagyon számítanak a szurkolóknak, így ha a csapat erősségéhez képest korán kiesik a kupából, akár több szintet is eshet a hangulat. A bajnokikon is egy-egy komoly meccs elvesztése hasonló következményekkel jár. Egy váratlan győzelem viszont természetesen nagyban javíthatja a hangulatot is… A barátságos meccsek viszont csak kis mértékben befolyásolják a hangulatot.

17. Taktika beállítása: itt egy link, ami segít beállítani, és elmenteni a taktikádat! Ügyelj arra, hogy az összes mezőre állítsd be a mozgást, ha végeztél, ellenőrzd, hogy nincsenek benne hibák(pl. összefüggéstelen mozgás, ahogy végighúzod a labdát egyenesen a mezőkön)
taktika beállítását segítő videó
kezdő 11 beállítása videó

18. Cserék: minden mérkőzésre beállíthatsz egy, vagy több cserét (mérkőzések/ a megfelelő meccsnél utasítások/ utasítások. A cseréket mindig valamilyen feltételhez kell kötni, aminek megvalósulása esetén a csere életbe lép. Ezt ott elolvashatjátok, elég egyértelmű. Mikor lehet hasznos a csere? Pl. kiállították egy védődet, és alapból csak 3 védővel játszol. Ilyenkor érdemes lehet az egyik védekező középpályással betölteni a védő feladatkörét. Ilyenkor az első perctől kezdve érvényessé kell tenned, hiszen nem akarsz egy teljes meccset végigjátszani védő nélkül. Tehát 1. perc, feltétel kiállított játékos, és a védekező középpályásodat(szürkével jelzi, tehát nem is igazi csere, csak a pályán lévők „helyetcserélnek” jelen esetben átmegy a helyére) arra a posztra, ahol fájó lenne a kiállítás.

19. Statisztikák-értékelés-meccskommentár: az egyetlen információforrás, hogy felkészülj ellenfeleid taktikája ellen, kivesézd a gyenge pontjait és képes legyél csúnyán elbánni vele:)! Láthatod a játékosok %os értékelését, a Riporton belül, és azt, hogy kik és hány gólt lőttek, hány gólpasszt(ez a kevésbé egyértelmű, a csillag ikon) adtak, hányat lőttek kapura, melyik játékos kapott sárgát, pirosat, illetve melyik játékos hány %-ban vett részt a támadásban illetve védekezésben. A meccskommentáron jókat tudsz mulatni a meccs megnézése után, és általában kiemeli a kulcsjátékosokat is(többször látod a nevét).

20. ligák: lsd. Szabályzat

21. Barátságos meccsek lekötése: több módja van: vagy előre megbeszéled egy managerrel, vagy feladsz egy hirdetést, vagy elfogadod valakinek a kihívását. Érdemes nem kedd este keresni barátságos meccset (tapasztalatból mondom :)), hanem már korábban lekötni. Ha írsz a fórumra, hogy keresel ellenfelet, írd meg, hogy hány szurkolód van, és h kb. milyen erős ellen szeretnél.

22. A hét a sokkerben: lsd. Szabályzat

23. Válgatott: a magyar válogatott meccseit a Magyarország/válogatott/mérkőzések oldalon tekintheted meg. A többi fontos tudnivalót lsd. Szabályzat.

24. A játék menüje: a legfontosabb dolgok egyike ezt megtanulni használni! Olvasd el a szabályzatot még egyszer!

25. Képességszintek: egy fiatal csapatnak sem árt már rögtön az elején megtanulni a skilleket(pl. megfelelő 6os, jó 7es stb.) egyenlőre elég olyan magasságig elutnotok, amíg a csapatban a legjobb skill van. Ez kb. nagyon jó lesz. Aztán ahogy elkezditek az edzést, úgyis szépen „rátok ragad” az egész skilltáblázat. :)

25+1. Nézzétek meg a Newbie Magyarország/Hasznos linkek topikot. Ha mást nem minimum egy segédprogramot, és kiegészítéseket(exsokker) töltsetek le(mozillához)
exsokker

jó játékot!
  • 1