Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: træning

2011-02-07 08:46:04
klamer [del] to All
Hjæælp....jeg er ny her, og kan ikke rigtig hitte ud af det med træning !!! hvornår træner man? skal man selv gøre noget for at træne og hvor kan man se hvordan de træner altså hvor meget ???
[color][/color]
2011-02-07 12:40:41
Hej og velkommen til Sokker.
Til højre på "skærmen" er der nogle runde ikoner. klik på det fjerde øverste, set fra oven. Så kommer du ind i "træning". Og her kan du vælge hvilke spillere du vil træne.De bliver trænet i kæder, f.eks., angribere, midtbane, forsvar eller målmænd.
Det er også en god idé at læse under "Regler ". Dér ligger et emne der hedder træning, med en forklaring på hvordan du træner spillerne, og den betydning træningen har for spillerne.
Hver torsdag får spillerne "pop-ups", så de bliver bedre og bedre. Nogle spillere er mere talentfulde end andre. De får flest pop-ups og med kortere intervaller.

(edited)
2011-02-07 14:34:49
ok, alt det der med at sætte træningen og hvilken kæde har jeg gjort, men træningen sker altså automatisk ?
2011-02-07 22:07:49
Ja mere eller mindre.
De spiller der bliver træner er dem som har spillet i den kæde du har valgt at træne på i løbet af ugen.
Træningsopdateringen er torsdag morgen, dvs at det er venskabskampen onsdagen før og seriekampen søndagen før, som er afgørende for hvem der får træning.

Det blev lidt knudret men spørg igen.
2011-02-08 10:36:34
ok, så er jeg ved at få styr på tingene. :)
Nu har jeg så 2 trænere en assistent og en chef, og dvs skal jeg træne kondi skal jeg vælge den træner med de bedste evner i kondi ? right ? men hva f.... laver den anden så ?? -_-
2011-02-08 12:10:46
Korrekt!

For cheftrænerens vedkommende så er det det hans enkelte skills (fx kondition) som bestemmer hvor godt dine spillere trænes.

For assistenterne er det deres overordnede niveau som afgør hvor meget de bidrager til træningen.

Hvor stor en andel som assistenten bidrager med, ved jeg ikke, der er måske andre som har et bud?
2011-02-08 13:17:56
Det vil også være en god ting, hvis du spiller nogle venskabskampe (spilles onsdag).Du kan måske være heldig at finde én til i morgen.
2011-02-08 14:00:36
har inviteret flere til venskabskampe men der er ingen der har reageret endnu, men det ka nås endnu.
tak for hjælpen :)
2011-02-08 15:56:08
Ellers kan du ind på sokker international (skulle gerne ligge i de forummer du kan se) og ind i den tråd der hedder friendlies, og skrive friendly needed og invitere et par af dem der har skrevet sidst i tråden.

Den måde at få venskabskamp på er mange gange mere effektiv imo, jeg plejer højst skulle vente 15-30 min på at få en venskabskamp sådan.
2011-02-08 16:14:56
thanks i'll do that :)
2011-02-09 11:52:24
Godt du har fundet en venskabskamp. Du vinder nok ikke mod et slovensk 1.divisionshold, men dine spillere får værdifuld træning.Held og lykke!
2011-02-09 15:25:36
i starten er det en del penge der er i at spille mod gode hold i forhold til hvad man tjener.. :)
2011-02-10 00:18:12
ehm vinder ???? tror nok lige jeg blev sat på, plads der tabte lige 18-0
meen lærer det vel..hehe
2011-02-10 09:14:47
Hej Klamer,

Jeg vil lige tillade mig at give dig et par tips.

Det ser ud til at du har styr på hvordan man laver en taktik. Du har i hvert fald lavet én og kaldt den "torpedos" - Det er noget af det sværeste at forklare og samtidig noget af det der er dårligst forklaret i reglerne. Men også det der gør dette spil suverænt meget federe end modstanderne på nettet (hattrick.org osv) Så tommeltot op for det!

Du bemærkede godt at man kan flytte bolden på taktikskærmen, ikke? Så man har fuld kontrol over hvordan spillerne f.eks. står når der er hjørnespark - og hvem de kan kaste til når der er indkast, hvor langt op baglinien skal gå, osv osv.

Der er lige et enkelt koncept du skal have styr på. Nu ved jeg ikke hvad du endte med at træne, men det er ikke den 'fysiske' placering på banen der er afgørende for hvem der får træning, men om du har valgt at de skal være DEF, MID eller ATT. I går stillede du 'fysisk' op i en slags 3-5-2, men i forhold til træning, var det en 4-4-2. Dine tre forsvarere + den ene DM (Sønderby) var DEF, Den anden DM (Kjeldberg) og din midtbane var MID og de 2 angribere var ATT.

På træningssiden vælger du om du vil træne "kæden" med DEF, MID eller ATT. Hvis du nu trænede forsvar i dag, ville der stå "Defending" på DEF - og de 4 der spillede som DEF ville få fuld træning, mens det ville dryppe lidt på de andre.

Finten her er så at man max. må have 5 DEF, 5 MID og/eller 3 ATT på banen. Så hvis du nu trænede forsvar, ville det være fjollet ikke at have 5 mand som DEF (altså f.eks. kjeldberg som DEF i stedet for MID = en 5-3-2 i stedet for 4-4-2 i forhold til træning, men ellers helt samme taktik) - det har også noget at sige i forhold til hvordan de opfører sig på banen, men ikke nok til at man skal lade være med at træne maksimalt.

Jeg håber du kan følge mig. Hvis du nu trænede angribere i samme taktik, kunne du lave en af dine wingers eller Caj Kragh om til ATT i stedet for MID og det ville så være en 4-3-3 med optimal træning af 3 ATT i stedet for 2.

Hvis du træner målmænd, hurtighed/pace eller kondi/stamina, er ovenstående ligegyldigt (indenfor reglerne om max 5, 5 og 3)

Godt, man spiller 2 kampe om ugen og på den måde kan man altså træne hele holdet i stamina, alle på banen i pace, 10 forsvarere, 10 midtbanespillere, 6 angribere ELLER 2 keepere optimalt.

Du skal ikke lade dig gå på af resultaterne her i starten. De spillere klubben fødes med, spiller som en pose nødder. Din modstander var over dobbelt så god på samtlige pladser, havde bolden 90% af tiden og 18-0 var måske endda billigt sluppet :)

Det bliver bedre. Se f.eks. videotråden med "fede mål"

Pøj-pøj!
2011-02-10 11:37:01
Tommeltot op til Buur for et fremragende indlæg til en ny bruger!
2011-02-10 11:40:15
+1