Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Mitől és miért romlott el a fiatalság?

2009-01-07 23:12:36
Ezt hívják "jóságos tervezőnek", akivel a Mátrix 3. részében is találkozhattunk pl. Nem sok elmélet szól mellette, elvileg a tervutasításos gazdaság volt hivatott betölteni a szerepét.
2009-01-07 23:17:29
Egy kérdés: A jelenlevő állapottal ki vagy békülve?
2009-01-07 23:21:40
Relatíve igen (globálisan véve). Nincs tudomásom olyan rendszerről, ami Európában hatékonyabban tudna működni, mint a jelenlegi piaci alapú közvetett demokráciának hívott rendszer. Akár a szabadság, akár a gazdasági fejlődés, jólét, sőt környezetvédelem szempontjából nézzük, legalább középtávon.
2009-01-07 23:25:19
Igaz... Elfelejtettem, hogy a nép nem csak Belőlem áll.:(
2009-01-07 23:25:30
egyszerűen nincs olyan rendszer, amellyel az emberek elégedettek lennének, vagy lehetnének. nincs igazságos és szabad világ, nincs tökéletesen és harmonikusan működő társadalom. ez hajtja előre világot, ez tartja mozgásban, úgy mint a tudományt az igazság.

a kérdés sokkal inkább az: a rendszerben benne van-e a megújítás, megújulás lehetősége. egy demokrácia sokkal inkább alkalmazkodó mint egy diktatúra, mert többféle érdek, cél artikulálódhat benne, van esély az alulról jövő kezdeményezések kifejeződésére, megvalósulására. egy diktatúrában ez érthetően kevésbé van benne, ezért gyakoribb is a puccs, forradalom, erőszak ott és sokkal véresebb is.

a demokrácia sem tökéletes, és együtt jár ez is olyan elégedetlenséggel, ami 'törvényes' úton nem tud kifejezésre jutni. ez a demokrácia hibáját mutatja. de nem diktatúrával kell kezelni a demokráciát, hanem értelmes reformokkal, ls a társadalmi elégedetlenség kezelésével.
2009-01-07 23:40:04
Ámen! :)
Amúgy Október 23.-a után azért néha elgondolkozok azokon a szavakon, amiket mondtál te is, hogy a diktatúrával jár csak az erőszak
2009-01-07 23:46:37
Ezek szerint te inkább diktátor akarsz lenni! :) Amúgy a másik, ami áthidalhatná a kérdést, az vmilyen jellegű cenzus bevezetése lenne. Csakhogy az olyan szociális feszültségeket eredményezne, h nem lehetne hosszabb távon fenntartani. Ezért is lett a XX. sz. során eltörölve az összes cenzus.
2009-01-07 23:56:41
Működhetne a demokrácia, ha nem lenne olyan sok a hülye és/vagy rosszindulatú választó. Pedig ne feledjük, hogy az elítéltek jó pár évig nem szavazhatnak a szabadulás után sem, attól függően, mennyi év közügyektől eltiltást kaptak. De még így is túl sokan szavazhatnak, akiknek nem kéne.
2009-01-08 00:11:55
Hát igen, van 1 ismerősöm, aki egyszer azért szavazott az egyik pártra, mert annak "olyan szép plakátjai voltak". :D Nos, a demokrácia sem tökéletes. :) Szerencsére az ő szavazata ugyanúgy nem ér semmit, mint az enyém.
(edited)
2009-01-08 07:18:01
Dehogy kell sajnálnod a törököket és az osztrákokat..
De a magyarok ugyanúgy fosztogatással jutottak a jogosnak vélt jövedelmükhöz mint a törökök...
Emiatt jöttek létre a parasztvármegyék akik éltek az önvédelem és az önrendelkezés jogával..(főleg az Alföldön)
Hogy ne legyen gond a tizeddel kiléptek a katolikus egyház kebeléből és reformátusok evangélikusok stb-stb lettek..És természetesen az értékeket mindkét fél elől rejtették óvták(később már 4 fél elől is rejthették a cuccot)..És csak annak fizettek önként akik TÉNYLEGESEN uralták a területet..
Ezek rendszerint a törökök voltak és azok cserébe el is ismerték a parasztvármegyék önvédelmi jogát..
Itt jött létre az a faramuci helyzet hogy a történelemkönyvekben hős honvédőként ábrázolt végvári katonaság biz martalócként viselkedett a Hódoltság területén stb stb..
De nem ez a lényeg...

Adózás ország fele adózzon a másik meg ne.. meg ilyen meglátások..

Ha pazarolják a pénzemet amit adózok becsülettel(ne adj Isten ellopják) akkor én tulképp a gazdaság teljesítőképességét emelem ill a saját életminőségemet is javítom ha adót csalok..
Ha befizetném rendesen a lét akkor csak megerősíteném abban a hitében ezt a pazarló kormányzatot hogy jó úton jár..(ez nem maszop ill fityisz függő)

Ha látom hogy JÓL használják fel a pénzem akkor esetleg változik az adómorálom és ezzel a társadalom adózási morálja is..
Ha ilyet nem észlelek amit lehet kimentek a martalócok kezei közül..
Elbacni én is el tom a pénzemet ahhoz nem kérek állami segítséget..
:)
2009-01-08 08:57:10
Ahogy olvasgatok, ez a topik átment politikásba:S
2009-01-08 10:03:02
csak adózásba :D
2009-01-08 10:40:34
Bocs, de ez csak egy álságos mentegetőzés.
Természetesen engem is zavar, hogy a budapesti metró építése 4,5-szer annyiba kerül, mint a madridi, vagy hogy a sík terepen épített autópályát kétszer annyiért építették/építik, mint a horvátok a sajátjukat a nagy hegyek között, de ez nem jelenti azt, hogy ne használnám a közszolgáltatásokat (tömegközlekedés, közutak, közvilágítás, oktatás, egészségügy, mentők, rendőrség, tűzoltóság stb.), amiket az adóforintokból kell fenntartani.

Bár a topik címe a fiatalokra vonatkozik, de sok ember véleménye az, hogy sajnos az egész társadalom (a fiatalokkal együtt) rendkívül súlyos morális válságba süllyedt. 1-2 hete láttam egy tanulmány ismertetését, amiben a kutatók arra kerestek választ, hogy Németországban, Csehországban, illetve Magyarországon milyen az olyan jelenségek elfogadottsága/megítélése, mint az adócsalás, csúszópénz, korrupció, szemetelés, gyorshajtás stb.
Nagyon, nagyon lehangoló volt az eredmény.
De miért jutottunk ide?
Az én véleményem az, hogy ebben a liberalizmus túltengése, a szabadság és a szabadosság fogalmainak összekeverése a ludas. Ez a jelenség Nyugaton is megfigyelhető, de mint minden rossz, Magyarországon ez is halmozottan jelentkezik. Az a társadalom, ahol meggyengülnek az erkölcsi normák, és korlátok, nem életképes. Élvezzük hát a "szabadság" éveit, amig lehet, mert mi, "kis emberek" úgysem tudjuk más irányba terelni a folyamatokat.
(edited)
2009-01-08 10:42:07
+1
2009-01-08 10:53:34
Felejts el az ide jutottunk kifejezést..
Több mint 500 éve itt vagyunk :)
Mármint az adócsalás=erény kategóriában

ahhoz hogy ebből kiléphessünk nem NEKEM(kisembernek) kell megváltoznom elsősorban..
Sőt nekem kell utolsó sorban megváltoznom..
A helyes sorrend ez
1.Jelenlegi adóbevételek HATÉKONY elköltése
2.Adóterhek csökkentés (ha hatékonyan költik el akkor van rá lehetőség még a mostani morál mellett is)
3.Követelés az én adómorálom megváltozására..

A helytelen modell ami most van
1.Rosszul felhasznált közpénzek(ebből következően kevésnek bizonyuló adóbevételek)
2.emiatt követelés az adómorálom változására..

Miért is tenném?Hogy mégtöbbet lehessen visszaosztani a haveroknak?
A saját pénzemet nem közös célokra én is el tom költeni :)
2009-01-08 13:32:58
Természetesen senki sem adózik szívesen, és ha csak lehet, minél kevesebb adót fizet. De hogy már 500 éve erény lenne az adócsalás, azt azért nem hiszem. Bár még közel sem vagyok 500 éves, de szerintem ha egy jobbágy eldicsekedett volna a kocsmában azzal, hogy ő elcsalta az adója egy részét, és miatta kell a többieknek újabb terheket elviselni, nem hiszem, hogy nagy tisztelettel néztek volna rá. És ez még akkor is így van, ha a többi jobbágy is tudhatta, hogy a földesúr fényes vacsorákon látja vendégül a hozzá hasonlókat.
Az adócsalás valószínűleg mindig is létező jelenség volt, de nem erény.
A korábban emltett kapuadó/füstadó csökkentésére használt gyakorlat nem adócsalás volt, hiszen semmilyen előírást (ma úgy mondanánk, hogy jogszabályt) nem sértett.

A te szemléleted (a közkiadásokra hivatott pénzt inkább magánpénzként költöd el) felvet néhány kérdést. Nem hiszem, hogy erkölcsi szempontból különbség lenne aközött, hogy például egy polgármester ingatlanmanipulációk révén csinál magánpénzt a közpénzből, vagy éppen valaki adócsalás révén teszi ugyanezt.
Ha valaki az egyiket igazolhatónak tartja, akkor logikusan a másikat is annak kell tartsa, és ez fordítva is igaz: ha valaki az egyiket nem tartja igazolhatónak, akkor a másikat sem tarthatja annak.