Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Suli

2011-05-05 10:02:37
Corvinus közigazgatása tán, a Rendőrtiszti Főiskola és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem jövőre már együtt lesz :)
2011-05-05 10:08:54
igen, az már eldöntött tény, de eddig a corvinus megszüntetéséről nem volt szó. ezt a mostani és volt corvinusosok nem fogják elfogadni.

szerintem az ilyen "kiszivárogtatások" egyik funkciója, hogy lemérjék a reakciókat. ebből még lesz tiltakozás.

amúgy nem is értem a kormányt. ha soknak tartja a diplomás emberek létszámát (ami egy hülyeség amúgy), akkor egyszerűen csökkenteni kellene az állami helyeket és ennyi. aki ezen felül tanulni akar valaki, az fizesse meg. és kész is a spórolás.
2011-05-05 11:03:27
szerintem az ilyen "kiszivárogtatások" egyik funkciója, hogy lemérjék a reakciókat. ebből még lesz tiltakozás.

ezt en is igy kepzelem.
ha a bme-vel csinalnak ezt, akkor akkora tuntetes lenne hogy nemhgoy visszavonnák, növelnék a támogatást. a corvinuson is van biztos osszefogas, de nem tudom potnosan mi a muvelet celja. inkabb a kozpontositas, vagy a helyek szamanak csokkentese?
2011-05-05 11:14:46
de nem tudom potnosan mi a muvelet celja. inkabb a kozpontositas, vagy a helyek szamanak csokkentese?

is-is

megnyugodhatsz, hogy a corvinusosok önérzete sem fogja ezt szó nélkül hagyni. a kevésbé patinás egyetemekkel ezt meg lehet tenni, de ilyen nagy múltra visszatekintő, napjainkban is jól menő és magas presztízsű intézménnyel nem.
2011-05-05 11:47:54
amúgy nem is értem a kormányt. ha soknak tartja a diplomás emberek létszámát (ami egy hülyeség amúgy), akkor egyszerűen csökkenteni kellene az állami helyeket és ennyi. aki ezen felül tanulni akar valaki, az fizesse meg. és kész is a spórolás.
Rengeteg alacsony színvonalú oktatási intézmény létezik. Nem kell csak azért állami pénzből finanszírozni a felsőoktatást, hogy mindenki elmondhassa magáról, hogy diplomás, ugyanakkor a tudása nem ér semmit.
Nem mindegy, hogy hogyan hívják az intézményt a színvonal úgy is marad, ha Corvinusnak, BME-nek vagy bárhogy hívják. Több ilyen eset is történt már például a pécsi intézmények összevonása.
A tanulói létszámot (államilag finanszírozott formába) az érettségizettek arányában fogják meghatározni.
2011-05-05 12:09:21
tudjuk, tudjuk.
történjék bármi, döntsenek bárhogy, te azzal egyetértesz és elfogadod. :)


Nem kell csak azért állami pénzből finanszírozni a felsőoktatást, hogy mindenki elmondhassa magáról, hogy diplomás, ugyanakkor a tudása nem ér semmit.

senki nem mondta, hogy állami pénzből kell finanszírozni. az állam határoz meg kereteket, hogy hány ember tanulmányát finanszírozza és milyen pályára. a többi hallgató meg fizesse magának, ha úgy érzi neki ez megéri. jelenleg a költségtérítéses hallgatók után is fizet az állam. talán ehelyett egy tisztán fizetős költségtérítéses képzést is meg lehetne hirdetni.

ez az egész diplomaellenesség meg szerintem egy nagy humbug. ha megnézitek azt ami finnországgal történt az 1990es években, akkor látni fogjátok, hogy a kiemelkedés egyik útja lehet a magasan képzett emberek tömegének egyetemről való kibocsátása. sajnos nálunk már egy kisebb tömeg is kicsapta a biztosítékot, pedig hazánkban a diplomások aránya még bőven alatta van az európai átlagnak. másfelől az is gond, hogy a rossz a szerkezet. ezt tudjuk, tudtuk eddig is. az egyetemek összevonása ezen mit sem fog változtatni. megnéztem ezt a koncepciót és semmi megoldást nem nyújt erre a problémára, talán csak annyit hogy könnyebbé teszi kicsit a helyzetét azoknak, akik hiányszakmákra mennek a középszintű érettségi megengedésével, míg a bölcsészeknél kötelező lenne az emelt szint. ennyi kb.

amúgy akit a felsőoktatás tömegesedésének nem csak kritikáját akarja olvasni annak ajánlhatom egyik kedvenc kutatómat a témában: lukács péter

itt a link, ha nem működne: www.stud.u-szeged.hu/szttsz/konferenciak_elemei/lukacs.pdf
(edited)
2011-05-05 12:13:19
cikk

Átlag alatti a magyar diplomások aránya
(2008-10-08 09:06:00)

A nemzetközi átlag alatt marad a magyarországi diplomások aránya az OECD felmérések alapján, a szervezet tagországainak 26 százalékos átlaga mellett a hazai arányszám 17 százalékon áll a 25 és 64 év közötti korosztály szempontjából. Az Oktatási körkép című kiadványban a tagállamok felsőoktatási rendszereit, a felsőfokú végzettségűek számának alakulását, a diplomások munkaerő-piaci helyzetét mutatja be a világszervezet, miközben a kötet a finanszírozás és megtérülés témakörével is foglalkozik.
A statisztikai adatokat szemlélve kiderül, az elmúlt években ugyan növekedett itthon a diplomások száma, a nemzetközi átlagtól viszont még így is elmaradnak a magyarországi értékek. A lista élén az Egyesült Államok és Norvégia áll, ahol a 25 és 64 év közöttiek esetében 30 százalékos a diplomások aránya, hazánk pedig Lengyelország, Franciaország, Németország és Görögország mellett a mezőny közepén helyezkedik el.
Alacsonyabb maradt azonban a magyarországi diplomás munkanélküliség a legtöbb tagállam értékeinél és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők is az OECD átlaghoz hasonló mértékben vannak jelen a hazai munkaerőpiacon. Ennek ellenére számos forrás a diplomás túltermelés veszélyéről és a felsőfokú végzettség elértéktelenedéséről számolt be, a statisztikai adatok alapján viszont még mindig jó befektetésnek számít a diploma megszerzése. Ez a jövedelmi előny Magyarországon kimagasló: a diplomások fizetése 2,2-szerese a középfokú végzettségűekének, ha pedig nemek szerint vizsgáljuk meg ugyanezt az arányszámot, a férfiak esetében 2,5-szörös, a nőknél viszont csupán 1,89-szeres a különbség.


kiemeltem azt is miért tolakszik mindenki az egyetemekre.
szeretünk diplomás túlképzésről beszélni, de a valóság az, hogy a diploma nemcsak nagyobb jövedelmet jelent, de biztosabb elhelyezkedési lehetőséget is.
2011-05-05 12:47:35
Tudjuk-tudjuk!
Történjen bármi Te azt kritizálni fogod :)
A fizetős képzések maradnak, sőt a tervezet szerint nem szűnik meg főiskola ill. egyetem, csak esetleg összeolvad(kevesebb rektor fog a szakmához képest kimagasló fizetést kapni.)
Én is olvastam, hogy költségtérítéses hallgatók után is fizet az állam, de ezen szívesen elvitatkozgatnék bárkivel.
Ma egy MA képzés 250.000 Ft/félév. Egy-egy szakon mondjuk PTE-KTK marketin szakára kb.50 főt vesznek fel, ez 12,5 milla egy félévben azért ebből kihozható szerintem. Valószínű, hogy az egyetemek a forráshiányos nappali képzést is innen finanszírozzák.
A finn csoda! Azért a finnek nem a felsőoktatással kezdték. Miután rendbe tették a közoktatást csak azután lehetett a felsőfokú oktatásban is eredményt elérni.
Nálunk a középiskolákból enyhe túlzással írástudatlan gyerekek kerülnek ki (tisztelet a kivételnek) láttam egy kérdőívet az egyi top5-ben levő egyetem nappali tagozatos hallgatói töltötték ki, a 13+1 kérdésből a 8-9 jó válasz már a jobbak közé tartozott. Ja a kérdések: ki az ország köztársasági elnöke, kik alkotják a kormánykoalíciót és hasonló nehézségűek voltak.
Ne mindenáron kell a sokadik fölösleges bölcsészt, jogászt, közgazdászt képezni állami pénzből. Itt a hangsúly a fölöslegesen van. Írhattam volna orvost is, de az kicsit más téma.
Hogy hol milyen szintű érettségi van az meg egyenesen vicces. Mi az, hogy közép, meg emelt szint? Vagy van érettségim, vagy nincs. A béka segge alatt az érettségi színvonala, én idén is jókat derültem a feladatokon. Miért kell mindenkinek leérettségizni aki elvégzi a középiskolát? Ugyan ide jutunk a tömeges diplomás képzéssel is. Nem az a lényeg, hogy milyen végzettsége van valakinek, hanem, hogy az milyen tudást takar.
A link nem működik.
2011-05-05 13:11:58
Miért kell mindenkinek leérettségizni aki elvégzi a középiskolát? Ugyan ide jutunk a tömeges diplomás képzéssel is. Nem az a lényeg, hogy milyen végzettsége van valakinek, hanem, hogy az milyen tudást takar.

azért mert ha hiszed ha nem még mindig többet tud az érettségizett ember mint akinek nincs érettségije, és többet tud a diplomás ember is, mint akinek nincs diplomája. jobban megbecsülik a munkaerőpiacon, több pénzt keres, produktívabb, jobban el tud helyezkedni ergo a magyar társadalom egésze profitál belőle.

mi is volt ez a kérdőív? hol láttad? ki csinálta, csak nem tomcat?
miért is kellene tudnia egy közlekedésmérnöknek kik alkotják a kormánykoalíciót? ez a politológus reszortja. a politológusnak meg nem kell tudnia miről volt híres faraday.

ami a közoktatást illeti, jogosan veted fel, hogy ott is rendet kellene tenni. erre kevés a hajlandóság, amit jól jelez a közoktatási minisztérium megszüntetése, hoffmann rózsa kritikán aluli tevékenysége, amit még az általam nagyra tartott kósa, vagy pokorni (figyelem, fideszesek!!) is rendszeresen kritizálnak.
te a buktatás visszaállításán túl látsz bármilyen fejleményt a közoktatás területén? mert én nem. mondták, hogy pedagógus életpályamodell, de a költségmegvonások miatt ebből semmi sem lesz. mit képzel a kormány a közoktatásról azon túl hogy legyen kicsit vallásosabb a nevelés? az általam rühellt magyar bálintnak legalább volt valamilyen koncepciója (kompetenciák fejlesztése, egyetemi tandíj, bolognai rendszer, integrált oktatás stb.), olyan amilyen. hoffmannék mit szeretnének, azon túl hogy államilag akarják finanszírozni a tanárokat? van itt koncepció? mutasd kérlek.


nem kritizálok mindent, ami történik, vannak jó meg rossz fejlemények. veled szemben én függetleníteni tudom magam attól, hogy melyik párt mit mond, vagy éppen ki van a kormányon. például a hivatásrendek esetén (orvosok, gyógyszerészek stb.) vagy a határon túli magyarokhoz való viszony esetében inkább pozitívnak ítélem a kormány tevékenységét, míg szociális téren katasztrofálisnak, és még finoman fogalmaztam. nekem mindegy hogy hívják a miniszterelnököt, van egy elképzelt világképen, az alapján ítélek.

itt egy másik link a felsőoktatás tömegesedéséről: lukács péter
2011-05-05 13:12:08
Azért jó buli volt az egyesülési party :D huhúúú :D
2011-05-05 13:15:19
milyen party? :)

miskolci egyetem egyesült valakivel? tartottatok "közös ülést" is? :P
2011-05-05 13:21:25
Nem, csak felvettek a Rendőrtisztire és küldtek levelet, ha akarunk mehetünk buliba :)
2011-05-05 13:42:59
mi is volt ez a kérdőív? hol láttad? ki csinálta, csak nem tomcat?
Nem ezt az egyetem oktatói készítették és közgáz hallgatók voltak.
De szvsz egy értelmiségi, vagy oda tartó embernek nem csak a szakterületével kellene foglalkozni, hanem vannak az általános műveltség körébe tartozó ismeretek is. Ellenkező esetben szakbarbárnak kell titulálni.
Jelenleg csak vitatkozol, hogy vitatkozhass. Ha az érettséginek, ill. a diplomának semmi rangja nincs akkor teljesen fölösleges. Te azt mondod mindegy milyen szintű tudással rendelkezik valaki lényeg, hogy érettségije, diplomája legyen.
Az elhelyezkedési lehetőségek, ha már ennyire beleástad magad tudnod kell, hogy nagyon sok esetben nem a végzettségnek megfelelő helyre vesznek fel embereket. Például egy banki ügyintézőnek miért kell diplomával rendelkezni? Valószínű, hogy annyi a diplomás jelentkező, hogy az amúgy érettségivel betölthető állásra is diplomást vesznek fel. Nem a papíron van a hangsúly, hanem a mögötte levő tudáson, ha nincs tudás mögötte akkor csak adminisztratív eszközökkel emeljük a statisztikai átlagot. Vissza kell adni a diploma ill. érettségi rangját.
Ha egy cikkből ami csak elképzelés képes vagy vitát generálni, akkor azokat a koncepciókat ami napvilágot látott akár Hoffmann akár Pokorni részéről miért nem véleményezed. Az, hogy egy év alatt nem oldódott meg a világ összes problémája ez valóban a jelenlegi kormány hibája, de az, hogy összevonnak egyetemeket, vagy nem ez csak egy lehetséges módszer az oktatás színvonalának emelésére.
2011-05-05 14:07:50
megpróbálom kifejetni még egyszer az álláspontom:

nem áll egyébként olyan messze az elképzelésünk. igaz, hogy sok állást diplomával töltenek fel, ahol elég lenne egy érettségi is. szerinted ez más országokban nem így működik? sajnos de. a képzettségek devalválódnak értéküket vesztik, minél tömegesebbé válnak.
a dualizmus idején és horthy korszakban a középiskolát végzett ember úriember volt, a legmagasabb állásokat is betölthette, igazi elitcsoportot képeztek az érettségizettek. akkor azért keseregtek, hogy tömegesedik a középiskola mindenféle alulképzett ember, vagy társadalmilag nem kívánatos csoport, mondjuk munkás meg paraszt beteheti ide a lábát. azok menjenek kapálni, vagy a gyárba kalapálni.
1990 után ugyanez a vita folytatódik, csak a felsőoktatás szintjén. mindenki kesereg, hogy rossz a színvonal, tömegképzés és túlképzés van stb. ez egy mítosz, erről szólnak a lukács cikkek. nem az a módszer, hogy leépítjük a felsőoktatást, hanem hogy javítjuk a színvonalat. kérdem én: az egyik legjobb képzést nyújtó corvinus egyetem megszüntetése miért is jó lépés?
nincs egyébként ellenemre, hogy kevesebb egyetem legyen, csupán azt gondolom, hogy mondjuk a corvinus vagy akár a pázmány esetén ezt fogják tudni vagy merni meglépni, és a corvinus esetén ez butaság is lenne, mert jól működik az egyetem.
azt is vitatom, hogy az egyetemek száma a fontos: az állam a finanszírozás révén is befolyásolni tudja merre menjenek a hallgatók. egyszerűen kevesebb jogászt finanszíroz. aki mégis jogász akar lenni, de nem került be állami helyre az fizessen érte.

szerintem van a kapitalizmusban egy verseny az emberek között is: minél képzettebb vagy annál jobb társadalmi pozícióba kerülsz. mindegy mit takar diplomásként a tudásod, előnyben vagy egy érettségizettel szemben. ezért akar mindenki diplomát, ezért egyre hosszabb a képzéssel eltöltött idő. lehet ezt nem szeretni, de ez a kapitalizmus természete. ahogy írtam az állam ezt a versenyt a finanszírozás révén befolyásolni tudja, de nem kell azok elől sem elzárni az utat, akik fizetni hajlandóak érte.

amúgy igen, sokszor csak a vita kedvéért vitatkozom, kíváncsi vagyok mások mit gondolnak. szeretem az értelmes vitát. :)

(edited)
2011-05-05 15:30:45
Alatta vagyunk az europai atlagnak de meg igy is sok nalunk a diplomas. meghozza azert, mert sokan csak azert diplomaznak, mert addig sem kell dolgozni, de a diplomaja nem er semmit, mert altalaban tulkepzett ertektelen vagy telitett szakokon diplomazik a nagy tobbseg.

2011-05-05 15:40:08
de basszus nézzetek már rá a mutatókra: a diplomások kétszeresét keresik az érettségizetteknek, és kisebb a munkanélküliség is köztük. akkor miről beszélünk?

lehet arról vitatkozni, hogy ki finanszírozza a képzést, milyen szerepet vállaljon az állam, milyen szakokra van szükség, de a diplomás túlképzés, a diplomás munkanélküliség egy legenda, mítosz. kell a diplomás ember a munkaerőpiacnak, és te emberként is jobban teszed, ha tanulsz.
(edited)