Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Subject: Fotózás

2013-01-20 12:34:19
Mert rohadt nagy a zoomja kompakt kategoriaban, valahol mindig kell kompromisszumot kotni.
Amugy szerintem a legtobb gep zoomolasa lassu. Cserebe kap sze gy relative nagy iso tartomanyt es gyors zaridot valamint tud sorozatkepet csinalni 7kep/sec igy igen, tudsz vele sportesemenyt megorokiteni.
Ami meg pozitivum, hogy akksival megy es 240 kepet tud kb csinalni egy toltessel, ami szinten jo plussz az allithato kijelzo.
Mostanaban jonnek ki a kompakt gepek cserelheto objektivvel, csak dragak :(
2013-01-20 12:38:11
én nem értek hozzájuk, de egy barátom pont nemrég vett egy ilyet és tényleg szép képeket csinál, meg sok funkciója van, pl megörökítették vele, amint kézilabda meccsen kapura dobok, ilyen sorozatképpel vagy mivel :D
2013-01-20 12:53:54
DSLR-ek nagyon jok, mind a Canon mind nikon gepei. A gond, hogy ha valaki ki is akarja hasznalni a gepek tudasat akkor a gep megvetele utan meg komoly osszegeket kell kolteni lencsekre.
2013-01-20 12:59:13
És az 18-55 DC objektív mit tud alapból, meg összehasonlítva a nikonnal? Mennyire teljeskörűen használható arra amit írtam.
És ha vennék még egy teleobjektívet, abból milyet érdemes és mennyivel dobná meg a költségeket?
Meg egyátalán az miért más objektív.
Bocs de ennyire nem értek hozzá. :)
2013-01-20 13:04:45
objektivek
lencsek mukodese

A DC az egy teljesen alap lencse igazabol annyi, hogy felteszed a gepre es tudsz kepet kesziteni.
en pont az ilyen apro eleteresek miatt valasztottam ezen a szinten a Nikon D3100-as gepet, mert az arkategoriaban tobbet nyujtott mint a Canon azonos gepe.

Canonra Sigma lencsebol OS Canon gyari lencsebol IS lencseket szabad csak venni, ezek a lencsek kepstabilizatorral vannak elletva tehet korrigaljak a kez remegeset.
Termeszetesen az ilyen gepekhez alap az alvany megvetele is, foleg ha este fotoz valaki vagy sotet helyen.
(edited)
2013-01-20 13:22:51
a 18-55 ös objektív a 10x optikai zoomok mellett már eltörpül. ez 3-4szeres zoomnak felel meg, tehát nem nagy a tartománya. hétköznapi dolgok fotózására elég. sem túl széles tartományt nem tudsz vele befogni, sem távoli dolgokat nem tudsz vele közel hozni.
a teleobjektív éppen arra való, hogy távoli dolgokat fotózz, vagy mikrot. egy jobb objektív 30-50 ezer forint, szóval nem olcsó, és cserélgetni kell az objektívet meg nagy is.

azért azzal legyél tisztában, hogy most virágzik a 10-15szörös zoomok piaca, beépített objektívvel. de egy ilyen beépített (és méretben kicsi) objektív sosem fog olyan szép képet csinálni, mint egy cserélhető objektív. szóval kompromisszumot kell kötni. ez kényelmetlenebb, és drágább, mint a nem cserélhető objektíves fényképezőgépek, viszont sokkal jobb képeket tudsz vele csinálni, ha a fényképezőgép működésmódjának az alapjait megismered.
2013-01-20 18:37:25
Skacok, szerintem Knight számára egy utazózoom kategóriájú gép lenne a legmegfelelőbb. Ez egy olyan kompakt méretekkel rendelkező fényképezőt jelent, ami elég kicsi ahhoz, hogy magaddal cibálhasd mindenhova és akár a gyerekre is rábízhatod, miközben már pont elég jó minőségű képeket és videókat készít (manapság már FullHD felbontásban is), legalább 8, de inkább 10-12-16-20-24-szeres zoommal van felszerelve és általános használatra tökéletesen megfelel.

Nekem is ilyen gépem van, egy Casio EX-H15, ami idén 3 éves lesz már, de még mindig nagyon csecse gép. Egyetlen egy dolog van, amit én nem szeretek benne, az a Casio gyár jpeg-motorja. Olyan, mint a sokkerben egy rosszul sikerült match engine fejlesztés... A képei ettől még jók, de rendesen, erősen belenagyítva látszik, hogy a Panasonic vagy a Canon miért sikeresebb ebben az üzletágban. Viszont a Casio gépem papíron 1000 képet tud készíteni egyetlen feltöltéssel, ezt egy tükörreflexes talán egy kiegészítő markolattal, amiben plusz akksi is van meg tudja közelíteni, de nagyon nem jellemző, még a kompaktok között sem. És a durva, hogy tényleg piszok jól bírja a Casio akksi szuflával, volt, hogy jó fél évig elő sem vettem a gépet (nagyjából 80%-os töltöttségen lehetett) és utána amikor elővettem nem merült le 5 perc alatt, hanem kellett hozzá pár nagyon intenzív használattal eltelt nap. Emellett fémből van az egész külső ház, tényleg jó a minőségérzete, az expozíciókéslekedés alig jelentkezik, a zoomja 10-szeres és 24 mm-ről indul, HD Readyben tud videót felvenni és hatékony+gyors az autófókusza, ami egy kompaktnál az egyik legfontosabb dolog, ha gyorsan akarsz képeket lőni és nincs idő babrálni a beállításokkal. A Casio mostani gépeiben talán már jobb a jpeg motor és akkor simán ajánlanék valami hasonló gépet Knight számára. Anno én az akkor éppen feltörekvő Samsung gépeit is nézegettem, mert ár-érték szempontjából azok is nagyon tutik voltak, valószínűleg ma is azok.

De ami az utazózoom kategóriában a legtutibb, az a Panasonic. Viszont a Pana gépek picit drágábbak is, s annyival nem tudnak többet, csak a gyártó nagy nevet szerzett magának a kompaktok között.

Úgyhogy mielőtt bármit is megvennél, Knight, neten nézz ki pár gépet magadnak és keress egy üzletet utána, ahol élőben is meg tudod ezeket a gépeket nézni, megfogni, esetleg kipróbálni. A szubjektív minőségérzet a legjobb szempont a vásárláskor. Hasonlíts össze több márkát, mert való igaz, hogy a Canon és a Nikon szinte sosem hibázik és szinte tökéletes gépeket tesz le az asztalra, de ez elsősorban a csúcskategóriára igaz és te nem arra utazol. Persze, hogy a Canon és a Nikon gépek jelentik az etalont, de pl. a fent említett kategóriában ma már a Panasonic az úttörő.

Tükörreflexes gépet én nem vennék, mert az alapján, amit leírtál, felesleges lenne neked/nektek. A tükörreflexes gépek a fotózás legprofibb eszközei, de ezt meg is kell fizetni, meg kell kötni ott is kompromisszumot. Ezek a gépek igen testesek, simán van csak a váz nagyjából 1 kg, ehhez jön az objektív és a többi felszerelés (ha már ilyen géped van, akkor a felszerelésen sem fogsz spórolni). Meg leírtad, hogy neked ez nem hobbi, nem munka céljából kell, hanem pillanatmegörökítésre. A kompaktok, amelyek között az utazózoomok jelentik szerintem a legjobb választást, az arany középutat, ma már olyan képminőséget tudnak, hogy A3 vagy akár még ennél is nagyobb méretű nyomatokat is lehet készíteni fotóikból, s ez sokat elmond arról, hogy mennyire sokat fejlődött a képminőségük. De itt is, mint a profi kategóriában, a jobb minőség drágább. Általában (nem mindig!).

Az utazózzomok között 70-100 ezer Ft körül már a kategória legjobb gépeit is meg tudod venni, s ezek mindent tudnak, ami neked kellhet, ráadásul viszonylag kis méretben. Arra figyelni kell, hogy a prospektusadatok pl. akksira (üzemidőre, készíthető képek számára) vonatkozóan nagyon szépek és hangzatosak tudnak lenni, de hogy ténylegesen mit jelent a gyakorlatban, ahhoz nagy gurunak kell lenni, mert a használat módja erősen befolyásolja ezt az adatot. Ami még fontos, hogy lehet, hogy tudod, de ha nem, akkor jegyezd meg jól, hogy a zoom az objektíveknél kompromisszumos képminőséget eredményez. A nagyobb zoommal rendelkező objektíveknek a két végállásnál pl. általában nagyobb a hordótorzítása, mint a kisebbeknek vagy a fix gyujtótávolságú objektíveknek. Tehát az 50-szeres zoom lehet, hogy nagyon tuti, de a képminőségre rossz hatással van a hatalmas gyutáv átfogás. Persze egy egyszerű felhasználó ezt lehet nem is látja, mert nem tudja, hogy a mai gépekbe az ilyen nagy zoomos objektívekkel rendelkező gépeknél beépítettek egy képjavító algoritmust, ami szoftveresen javítja a torzítást és ami a kép mentésekor már eleve javít a képminőségen. Plusz az sem egy hátrány, hogy amennyiben a gépet használnád alkalomadtán olyanra, hogy posztert nyomtass a képeiből, akkor tudjon a gép veszteségmentes formátumban is képet készíteni (jpeg mellett pl. tudjon RAW formátumot). De ez megint olyan dolog, ami az igényektől függ és valószínűleg nálad nem játszik.

Az utazózoom kategóriát néha nem jelölik külön, hanem a sima kompaktok közé sorolják őket vagy éppenséggel az ultrazoomok közé.

Ja és a lényeg, én itt szoktam első körben fényképezőgépekkel kapcsolatos infókat, teszteket keresni, mert nagyon jók az írásaik szerintem: Pixinfo
(edited)
2013-01-20 18:52:42
Ez igaz amit leirtal, ezert is ajanlottam egy jo Nikon gepet ami nem DSLR.
A problema ott kezdodik, ha valaki tenyleg egy jo kompaktot akar, akkor az dragabb mint egy beleposzintu DSLR.
Pl. az Olympus gepeit nem ismerem minosegre, viszont volt a kezemben es rendkivul jonak talaltam mind ergonomiailag mind kepminosegre raadasul nagy zoomal es kategoriajaban nagy latoszugu lencsevel volt szerelve raadasul olcso volt!
Ha jol emlekszem egy ilyan volt olympus de az tuti hogy SZ szerias gep volt.
Viszont a Sonynak is vannak rendkivul jo kompakt gepei raadasul a kozepkategorias gepeive lehet panorama kepet kesziteni ami szerintem egy nagyon jo funkcio.
Ott viszont meg kell fizetni a nevet is, de szerintem a Sony is kezd jo fenykepezoket csinalni, foleg hogy ok is a DSLR szelet egy reszere palyaznak es epp ezert a kompakt kategoriaban sem hibazhatnak.
2013-01-20 19:02:33
A Sony egy jó márka szerintem is, nem csak fényképzők terén, de olyan, mint az Apple: rohadtul meg kell fizetni a márkanevet és annyival nem tud többet, sőt, csak szimplán minőségi cuccokat gyárt (na jó, az Apple az még durvábban csinálja ezt, bár ott általában minőségi szoftvereket is veszel egy-egy géppel, legyen az IPhone vagy MacBook). A Sonynak a panorámakészítő funkciója a gyakorlatban nagyon jól működik a pixinfo.com/hu szerint, szóval biztos, hogy jó.

Az Olympus olyan, mint Casio: alig kell kompromisszumot kötni, s magasan a legjobb ár-érték arányú gépek között vannak a termékei a kompakt kategóriában.

Knightnak akkor is felesleges egy DSLR, ha egy jó minőségű utazózoom megközelíti egy belépőszintű DSLR árát. Nem tudná kihasználni és a tartozékok is drágábbak hozzá, plusz nagyobb is és kevésbé gördülékeny a használata eleinte, a kompaktoknál ilyen gond nem jellemző. Meg ha a gyereknek adja, akkor a DSLR-t én jobban félteném az ő helyében...
2013-01-20 21:44:57
Hú srácok, köszi a sok infót! Bár az az igazság, hogy minél többet olvasok, annál jobban elbizonytalanodok. :D
Ami már tuti, hogy nekem nem kell levehető objektíves gép, mert valószínű nem lesz hobbim a fotózás és plusz objektívre sem akarok költeni. Ha meg mégis valamilyen csoda folytán beleszeretek, akkor pár év múlva majd veszek olyat.

Eddig gyenge által ajánlott nikon p510 volt a nyerő, de most kicsit elbizonytalanított Maserati a nagy zoomos képhibákkal.
(edited)
2013-01-20 21:45:38
Tudnál esetleg konkrét gépe(ke)t ajánlani, hogy milyenekre gondolsz?
(edited)
2013-01-20 22:59:42
Igen, mindjárt összegyűjtök párat és beírom ide.

Amit írtam a képhibákról, azt többnyire amúgy nem lehet észrevenni a fotókon, mert már magán a gépen belül megtörténik automatikusan a szoftveres képjavítás, az eredményül kapott jpg kép, amit látsz, már a javított képet jelenti. Tehát a gyakorlatban nem is tudsz róla, hogy történt ilyen javítás. Kicsit felesleges is volt ennyi infót leírnom, csak azért hasznos ezeket tudni, hogy azért egy üzletbe belépve ne tudjanak akármit rád sózni csak mert nem vagy szakértő a témában.
2013-01-21 00:43:50
Én a helyedben ezeket meglesném élőben is, mert katalógus alapján ezek igen jók. Az Olympus nagyon jó ár-érték arányú és fém burkolatú, tehát kellemesebb a tapintása valószínűleg. Ezek a gépek jóval könnyebbek és valamivel kisebbek, mint amit gyenge írt be. Az ő ajánlása, a Nikon P510-nél gyakorlatilag a nagy optikai átfogást kell megfizetni, másban nem nyújt többet, de ehhez a több, mint 40-szeres zoomhoz bizony egy súlyos lencserendszer tartozik törvényszerűen és a gép maga is inkább amolyan bridge jellegű külsőre, ami ugyan komolyabb tudást sejtet (de nem feltétlenül igaz ez).és a fogása is kényelmesebb fotózás közben, de minden más esetben hátrányt jelent. Főleg, ha cipelni kell sokat a gépet. Amiket én ajánlok neked, az sokkal inkább közelebb van a kompakt kategóriához, simán bele is fér. Ugyan óriási nagy zoom átfogást nem kapsz itt, de azért 20x-24x zoom is bőven jó és elég úgy általában mindenre.

Én az Olympusra szavaznék, de persze szerencsés lenne vásárlás előtt élőben is megnézni. Vásárláskor bármilyen gépet is veszel, vegyél hozzá tokot, utángyártott akkumulátort (egyet vagy kettőt) és legalább 2 db, lehetőleg min. 8GB-os memóriakártyát. A memóriakártyánál a SD vagy SDHC vagy SDXC esetén ne add alább nagyon a Class10-nél.


Szóval ezeket ajánlom megtekintésre:
Panasonic DMC-TZ30 (vagy TZ31

Olympus SZ-31MR

(esetleg Samsung WB850F, de ennek a képminőségét le kell előtte csekkolni, hogy milyen).

2013-01-23 02:01:03
Sok olvasgatás után úgy néz ki választottam gépet. Sokáig a nikon p510 volt a favorit, de rájöttem, hogy nem használnám ki a tulajdonságait megfelelően.

Így valószínűleg a Panasonic DMC-TZ30 mellett döntök.
Tetszik, hogy MOS érzékelős, fullHD-t 50 képkockával tudja és laptopról tölthető.

Mi a véleményetek róla? Milyen negatívumokkal szembesülhetek?

Ezenkívül milyen tartozékokat lenne érdemes vennem hozzá.

Maserati fent írt valamit amit nem értek.
A memóriakártyánál a SD vagy SDHC vagy SDXC esetén ne add alább nagyon a Class10-nél.
Ez mit takar? :)

És nem tud valaki Pesten valami olyan boltot, ahol beszerezhető tartozékokkal együtt. Ha lehet nem a neten venném, bár ha sokkal olcsóbb, akkor az lesz. Viszont akkor tudnom kellene pontosan milyen kiegészítőket rendeljek mellé.



(edited)
2013-01-23 11:21:53
A Panasonic DMC-TZ30 biztosan egy jó gép kategóriájában. A Nikon P510-hez képest a zoomot és a hátsó kijelző felbontását leszámítva nem is rosszabb semmivel sem így ránézésre. A két gép másról szól, előbbi kisebb és praktikusabb, utóbbi gyakorlatilag a zoom objektívről szól lényegében. Képminőség tekintetében egyik sem világbajnok, mert sajnos ennyi pénzért nem kapni még igazán tutit ebből a szempontból. De ez csak olyan barmoknak fontos, mint nekem, akik képesek erősen belenagyítani a képekbe, hogy megnézzék az élek, vonalak élességét, a színeket, a becsillanásokat stb. - szóval egy hétköznapi embernek, egy monitoros képnézegetéshet, vagy akár még A3-as nyomatok készítéséhez is kiválóan megfelel mindkettőnek a képminősége. Tehát tökéletes választás neked mindkettő, csak a Pana kisebb és praktikusabb, plusz FullHD videót 50p-vel tud, ami elég ütős érv lehet.

Nagyon sokoldalú, ez az erőssége, plusz a Panasonic bemozdulás elleni rendszere (Power O.I.S.; ez annyit tesz, hogy a kéz esetleges remegését kiszűri egy bizonyos szintig) az egyik leghatékonyabb.

Mivel idén januárban mutatták be a következő generációját ennek a Panasonic TZ sorozatnak, így már kifutófélben levő modell, elsősorban internetes áruházak árulják és átlagosan most 10-20-30 ezer Ft-tal olcsóbb, mint mikor még új termék volt. Amelyik rendes bolt árulja, az nem a legolcsóbban teszi valószínűleg, a webáruházakkal ilyen termékek esetében nem nagyon lehet versenyezni. Talán mostanra megbízható annyira a netes kereskedelem, hogy egy ilyen árfekvésű cuccal ne verjenek át. Én anno a Casio gépemet is a netről vettem, mert jelentősen olcsóbb volt úgy, kicsit tartottam is az egésztől, mert egy relatív gagyinak és kicsinek tűnő webáruházból rendeltem, de nem volt semmi gond és utólag nagyon nem bántam meg, hogy így vásároltam és nem pedig boltból.

Amit vegyél hozzá:
1. tok
(nekem egy Lowepro Apex 20 AW van és tökéletesen bevált, van rajta egy esővédő huzat, ki van párnázva belülről, két részre osztot és az elsőben van egy tépőzárral csukható kis zseb a memóriakártyáknak, plusz egy hálós zseb)

2. tartalék akkumulátor(ok)
(nagyon-nagyon jól tud jönni, ezen nem szabad spórolni, ha sokat videóznál vele, akkor inkább vegyél kettő tartalék akksit; utángyártottat lehet kapni olcsón - pl. www.wpower.hu)

3. memóriakártya (praktikusan itt is érdemes 2 db-ot beszerezni!)
A memóriakártya típusa a pénztárcádtól függhet leginkább, a Pana gépénél SDHC vagy SDXC formátumú kártyában gondolkodj. Utóbbi egy újabb, papíron nagyobb adatátviteli sebességet biztosító szabvány, de egyelőre még drága és igazán nagy sebességi ugrást nem lehet valószínűleg észrevenni, szóval talán érdemes egy jobb minőségű és még bőven elég gyors SDHC formátumút venni, azon fajtából, amelyikre rá van írva, hogy Class6 vagy még inkább Class10. Ezek az elnevezések a garantált legkisebb adatátviteli sebességet jelentik (Class6-nál 6 MB/sec írási sebességet; olvasásnál mint ahogy vinyóknál is, mindig jóval nagyobb sebességet lehet elérni).

(Ha nagyon belejössz a vásárlásba és nem bírsz a sok pénzzel, amit magaddal vittél, akkor vehetsz hozzá még egy olyan háromlábú mini állványt, aminek lábai tetszőlegesen mozgathatók és az egész állványnak a magassága kb. egy kis arasznyi, tehát alig foglal el helyet és nem jelent nagy súlyt. Ez a kis kiegészítő jól tud jönni, ha csoportképet akarsz csinálni és nincs a közelben más ember, akit megkérhetnél, hogy fotózzon titeket le. Vagy akkor is jó, ha valami hosszabb videót vennél fel, mert így nem azzal leszel elfoglalva, hogy a kezed fáradás miatti remegését kiküszöböld. De ez az állvány már tényleg egy opcionális extra.

További szükséges dolog lehet még valamilyen kábel beszerzése, hogy külső megjelenítőre rá tudd kapcsolni a gépet, de ilyen kábeleket általában adnak a fényképezőgép-gyártók a termékeikhez, szóval ezzel ráérsz akkor foglalkozni, ha a gyári csomagolás nem tartalmaz ilyet és neked otthon nincs is megfelelő kábeled.)