Subpage under development, new version coming soon!
Subject: veda, Vesmir
a da sa nic vidiet? merat? :)) vyzaruje svetlo? energiu? tazko predstavitelne
no vsak ja si myslim, ze nic neexistuje, preto ho nepotrebujem merat abo vidiet :-P
Pred velkym treskom bol takyto vesmir ako mame teraz. Proste historia sa opakuje.
tak ale potom z toho mi vypliva ze az mu dojde energia, zacne sa zmrstovat a pride k dalsiemu velkemu tresku a bude tu novy vesmir, taky isty? alebo bude mat menej energie?
Energia sa zachovava. Nestraca sa. Len ako sa vesmir rozpina, tak je rozlozena do vacsieho priestoru a tak nema taku silu, je to presne to iste ako vybuch, tiez dosiahne len do urcitej vzdialenosti. Az na to ze pri vybuchu nie je tolko telies s velkou hmotnostou, ktore bu tahali tie castice naspat k sebe. Vesmir logicky nebude taky isty. Teoria chaosu ;-). Castice sa vydaju inym smerom. Kludne sa moze stat, ze v tom novom vesmire nebudu ziadne podmenky na zivot.
asi tak, pravdepodobnost, ze vznikne na nejakej planete zivot je mensia ako ze vyhras jackpot v sportke. Nalial som ti optimizmu? :D
tak ale mame este minimalne 13 miliard rokov kym vesmir zanikne, to zem zanikne ovela skor :)) slnko je svina :))
zaujímavá téma, keď už o tom premýšľate, tak vesmír by som si predstavil ako pozadie alebo ďalšiu vrstvu, ktorá v podstate nemá koniec v 3D svete.. v 2D by mala koniec a za tým koncom by mohla byť ďalšia vrstva, v ktorej sa už ale "rozplynie" všetko, proste sa rozloží na častice abo tak nejak a tie častice sa rozložia zas až z toho nakoniec nič neostane..
inak, spominal si aj cestovanie v case? vies o tom nieco zaujimave? ja viem len tolko, ze einstein to teoreticky dokazal :)
akoze precital som si prispevok bluezera hned prvy co napisal a uz neviem ocom :o( :-D
teoria a prax su dve rôzne veci, teoreticky dokazal ze castice sa mozu presuvat v nesuvislej casovej linii co je pravda a vie sa o tom aj dnes ... dokonca prebehli uspesne pokusi prenosu fotonových castíc v tom kruhovom tuneli co je tam niekde pod zemou ten labak ... preniesli niekolko castic v toku smerom dozadu cize akoby do minulosti, problem je v tom ze telo sa sklada z obrovskeho množstva castic a tie zatial nikto nevie ako rozlozit ... teda rozlozit by nebol az tak pproblem skor by bol problem zasa zlozit a ak by sa aj podaril proces rozkladu a skladania je tu dalsi problém ze objavenie sa tých ciastic - fotonov v casovej linii bolo dost random lebo odchádzali naraz a vrátili sa kazdý inde ... dost blbe by bolo ak by sa ti nos objavil v 17. storoci a ruka v 15. ... :D ... trochu prehnana fantazmagoria samozrejme ... bo tie ciastice sa vratili v case len o niekolko nanosekund ;-)
a to viete ze uz vedci vynasli malicku niekolko centimetrovu cerviu dieru?:)
no zaujimave, o tom labaku som cital, teraz niekedy planuju spustit najvacsi urychlovac castic na svete
a ta cierna diera suvisi s tym labakom
inac tieto teórie o vesmíre su nie na román ale na niekolko zivotou takze mozeme sa len domnievat ako to skutocne je ... zahlasovat za konecnost ci nekonecnost vesmiru si netrufam lebo ani len netusím co je pravda ... paci sa mi vsak tá teória o rozpínaní s tým že nikdy nedosiahneme rýchlosť rovnajúcu sa alebo vadsiu rýchlosti rozpínania sa vesmíru, to by teoreticky znamenalo ze keby sme cestovali smerom ku koncu vesmíru nikdy tam nedocestujeme a teda je pre nás jeho koniec nekonecný ... auto idúce stovkou nemôže dobehnúť auto idúce 150 tkou že ... poviete mi teraz dobre, ale čo ak sa stane že sa rozpínanie začne spomaľovať ... jednoduchá odpoveď zo spomalením rozpínania vesmíru sa spomaluje aj možnosť dosiahnuťia našej maximálky čiže ak auto pred nami išlo 150 a spomalilo na 120 naše auto čo dalo max 100 už dá len 80 a sme tam kde sme boli ... niečo takéto zažívame aj v praxi, lebo dokážeš len to na čo máš vhodné podmienky a keď ti ich teleso vadšie od teba v ktorom sa ty nachádzaš neposkytne, nedosiahneš viac ako môžeš ;-)