Subpage under development, new version coming soon!
Subject: MS 2010 Juhoafrická republika
13.11.2009 10:57 - BRATISLAVA
Na slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká v sobotu 14. novembra od 16.00 h na bratislavskom Tehelnom poli v aktuálnom kalendárnom roku 2009 v poradí jedenásty zápas, ktorý ako oficiálne vystúpenie registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa v súboji dvoch už istých účastníkov budúcoročného záverečného turnaja majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike predstavia proti USA. Tohtoročná bilancia Slovákov je vyrovnaná. Škrtel a spol. majú zatiaľ na svojom konte štyri víťazstvá, dve remízy a štyri prehry, ale pri aktívnom skóre 19:16.
Prvé dva zápasy odohrali futbalisti SR v rámci medzinárodného turnaja štyroch krajín na Cypre. V tohtoročnej ouvertúre podľahli "weissovci" 10. februára v Limassole výberu Ukrajiny 2:3. Slováci dokázali Róbertom Vittekom a Marekom Hamšíkom dvakrát odpovedať na presné zásahy súpera, do tretice sa im to však už nepodarilo. O deň neskôr, t. j. v stredu 11. februára, prehrali slovenskí reprezentanti v Nikózii v dueli o 3. miesto na turnaji na Afroditinom ostrove s Cyprom 2:3. Domáci viedli už 3:0, futbalisti SR stihli v závere už len "kozmeticky" upraviť nepriaznivý stav gólmi Róberta Ježa a Erika Jendrišeka.
V treťom vystúpení v roku 2009 nestačil v sobotu 28. marca podľa očakávania slovenský tím v londýnskom Wembley na favorizovaný výber Anglicka a v prípravnom súboji podľahol Albiónu vysoko 0:4. Brankára Štefana Seneckého prekonal už v 7. min Emile Heskey, po zmene strán potešil talianskeho trénera Anglicka Fabia Capella i 85 512 prítomných divákov v hľadisku dvoma gólmi Wayne Rooney, raz sa presadil aj Frank Lampard. Štvrtý duel v roku 2009 priniesol obrovskú radosť všetkým slovenským fanúšikom. V rámci 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR totiž Slováci zaslúžene zvíťazili v pražskej AXA Arene nad domácim Českom 2:1. Futbalistov SR poslal do vedenia Stanislav Šesták, nevýrazným domácim musel pomôcť vyrovnať "vlastencom" stopér Martin Škrtel. Hostí to však nedeprimovalo a v 83. min o všetkom rozhodol Erik Jendrišek.
Piate tohtoročné vystúpenie absolvovali Slováci rovnako v rámci eliminácie o účasť na svetovom šampionáte, keď v Bratislave privítali San Maríno. "Povinne trojbodový" duel domáci napokon 6. júna bez problémov zvládli a zvíťazili 7:0. Dvoma gólmi sa blysol Marek Čech, jeden presný zásah pridali Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko a Ľuboš Hanzel. V šiestom dueli futbalistov Slovenska v roku 2009 sa v prípravnom súboji s Islandom zrodila v stredu 12. augusta v Reykjavíku remíza 1:1. Na štadióne Laugardalsvöllur sa Slováci ujali vedenia v 35. min pekným gólom Róberta Vitteka, po hodine hry však hlavičkou uzavrel skóre obranca Kristján Sigurdsson.
V siedmom tohtoročnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie hrali "weissovci" v sobotu 5. septembra v rámci kvalifikácie MS 2010 na Tehelnom poli s Českom nerozhodne 2:2. Bezgólový stav zmazal v Bratislave presne po hodine hry domáci Stanislav Šesták. Česi odpovedali v 68. min Danielom Pudilom, ale o päť minút neskôr sa Marek Hamšík z pokutového kopu nemýlil a bolo 2:1. Zaslúženú deľbu bodov stanovil v 84. min Milan Baroš. To už Česi hrali v početnej výhode o jedného muža, keď musel trávnik po druhej žltej karte predčasne opustiť práve autor druhého gólu SR Hamšík.
V ôsmom tohtoročnom dueli, opäť so štatútom kvalifikácie MS 2010, zvíťazila slovenská futbalová reprezentácia v stredu 9. septembra v Belfaste nad Severným Írskom 2:0. Strelecky sa na štadióne Windsor Park presadili Stanislav Šesták v 15. min a striedajúci Filip Hološko v 67. min. Tento trojbodový zápis proti "ostrovanom" znamenal, že Slováci boli už iba krôčik od historickej účasti na svetovom šampionáte. Definitíva účasti Slovenska v JAR mohla padnúť v sobotu 10. októbra v prípade zisku čo i len jedného bodu v domácom súboji so Slovinskom na Tehelnom poli. To sa však nestalo, keďže slovenskí futbalisti v deviatom dueli v tomto kalendárnom roku nedosiahli na potrebnú remízu a pred vypredaným hľadiskom podľahli v Bratislave svojmu súperovi 0:2. Po bezgólovom prvom dejstve sa v 56. min presadil krásnou strelou Slovinec Valter Birsa, v nadstavenom čase poistil triumf hostí striedajúci Nejc Pečnik. Reprezentácia Slovenska si však predsa len udržala svoje líderské postavenie v konečnej tabuľke a vybojovala si tým aj priamy postup na MS 2010 v Južnej Afrike. V spomenutej kvalifikačnej derniére a celkovo desiatom tohtoročnom dueli zdolali Slováci v stredu 14. októbra na Sliezskom štadióne v poľskom Chorzówe domácich "bielo-červených" 1:0 a zabezpečili si premiérovú účasť na svetovom šampionáte v ére samostatnosti. Postaral sa o to paradoxne poľský obranca Seweryn Gancarczyk, ktorý si už v 3. min zrazil center Marka Hamšíka do vlastnej siete.
Hlavný tréner Vladimír Weiss dal v roku 2009 príležitosť v drese A-mužstva SR zatiaľ 38 futbalistom. Vo všetkých desiatich tohtoročných dueloch nastúpil iba Peter Pekarík, deväťkrát boli na trávniku Róbert Vittek a Marek Hamšík, osemkrát dostali dôveru nastúpiť Erik Jendrišek a Ján Mucha ml. Najlepším slovenským kanonierom je zatiaľ s tromi presnými zásahmi Stanislav Šesták, po dva góly nastrieľali Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek a Marek Hamšík, o zvyšných sedem tohtoročných gólových zápisov do súperových sietí sa postarali Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel a Filip Hološko. Zostávajúci gól "pomohol" Slovákom streliť spomenutý Poliak Seweryn Gancarczyk.
Súhrn doterajších výsledkov A-tímu slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (bilancia: 10 zápasov - 4 víťazstvá, 2 remízy, 4 prehry, skóre 19:16):
LIMASSOL 10. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre - semifinále):
Slovensko - Ukrajina 2:3 (1:1)
Góly: 42. Vittek, 69. Hamšík - 10. Vaľajev, 47. Selezňov, 83. Milevskij (z pok. kopu),
ŽK: 40. Pečalka - 57. Kravčenko, 68. Čigrinskij,
rozhodovali: Kailis - Ioannou, Demetriou (všetci Cypr.), 500 divákov
Zostavy:
Slovensko: Senecký - Pekarík (84. Štyvar), Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Pečalka (58. Kucka), Zd. Štrba (58. Hamšík) - Obžera (69. Stoch), J. Kozák (80. M. Petráš), Šesták - Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
Ukrajina: Šovkovskij - Mandziuk (46. Pašajev), Čigrinskij, Michalik, Nesmačnyj - Kravčenko (79. Kaliničenko), Vaľajev (79. Timoščuk), Rotaň, Alijev - Milevskij, Selezňov (67. Gomeňuk).
Tréner: Oleksij Michajličenko.
NIKÓZIA 11. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre - duel o 3. miesto):
Cyprus - Slovensko 3:2 (1:0)
Góly: 32. Marangos (z pok. kopu), 74. M. Nikolaou, 82. Okkas - 88. Jež, 90.+ Jendrišek,
ŽK: 64. Vittek (SR), rozhodoval: Pamborides (Cypr.), 300 divákov
Zostavy:
Cyprus: Avgousti (90.+ Giorgallidis) - Okkaridis (86. Christou), A. Konstantinou (46. Charalambous), Panagi, Yiasoumi (76. Okkas) - M. Nikolaou, Demetriou, Marangos (53. Ilia), Pavlou (69. Chrysostomos Michael) - Avraam, Christofi (79. Loukas Stylianou).
Tréner: Angelos Anastasiadis.
Slovensko: J. Mucha ml. - Krajčík, Dobrotka (60. Škrtel), M. Petráš, P. Petráš (46. M. Čech) - Jež, Kucka (60. Stoch), Hamšík, Švento (46. Vittek) - Jendrišek, Štyvar (68. Pekarík).
Tréner: Vladimír Weiss.
LONDÝN 28. marca (medzištátny priateľský zápas, Wembley):
Anglicko - Slovensko 4:0 (1:0)
Góly: 70. a 90.+ Rooney, 7. Heskey, 82. Lampard,
ŽK: 78. Sapara (SR),
rozhodovali: Hamer - Mangen, Holtgen (všetci Lux.), 85 512 divákov
Zostavy:
Anglicko: D. James (46. B. Foster) - Glen Johnson, Terry, Upson, Ashley Cole - A. Lennon (46. Beckham), Lampard, Barry, Gerrard (46. Downing) - Heskey (15. Carlton Cole, 35. Crouch, 73. Carrick), Rooney.
Tréner: Fabio Capello.
Slovensko: Senecký - Pekarík, Valachovič, M. Škrtel, M. Čech (46. Jendrišek) - Karhan (83. Zd. Štrba), Zabavník - Šesták (71. Jakubko), J. Kozák (62. Sapara), Hamšík (79. Mintál) - Vittek (46. Hološko).
Tréner: Vladimír Weiss.
PRAHA 1. apríla (kvalifikácia MS 2010, AXA Arena):
Česko - Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) - 22. Šesták, 83. Jendrišek,
ŽK: 49. M. Škrtel, 58. Zd. Štrba, 61. Šesták (všetci SR),
rozhodovali: Undiano Mallenco - Ibánez, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 14 956 divákov
Zostavy:
Česko: P. Čech - Grygera, R. Kováč (71. Zd. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (86. D. Lafata), Polák, D. Jarolím, Plašil - Necid (78. Fenin), Baroš. Tréner: Petr Rada.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba, Karhan - Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko.
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 6. júna (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - San Maríno 7:0 (5:0)
Góly: 3. a 32. M. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. J. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel,
ŽK: 6. Ľ. Hanzel, 29. Stoch - 53. Michele Marani, 89. Andreini, 90. Mauro Marani,
rozhodovali: Jerome Efong Nzolo - Joel De Bruyn, Eric Thiry (všetci Belg.), 6652 divákov
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel - Stoch (63. Borbély), J. Kozák, Hamšík (46. J. Novák), M. Čech - Jakubko, Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
San Maríno: A. Simoncini - Michele Marani (86. G. Bonini), D. Simoncini, Bacciocchi, Vitaioli, Mauro Marani - Berretti (79. Andreini), Vannucci, Bugli, D. Rinaldi (65. Ciacci) - Selva.
Tréner: Giampaolo Mazza.
REYKJAVÍK 12. augusta (medzištátny priateľský zápas):
Island - Slovensko 1:1 (0:1)
Góly: 60. K. Sigurdsson - 35. Vittek, bez kariet,
rozhodovali: Christoffersen - Malmberg, Hummelgaard (všetci Dán.), 5099 divákov
Zostavy:
Island: Gunnleifsson - Steinsson, K. Sigurdsson, Jónsson (50. A. E. Gunnarsson), I. Sigurdsson - Pálmason (89. Björnsson), B. Gunnarsson, Skúlason, Hallfredson - Helguson (86. Jóhannsson), Gudjohnsen (77. Gíslason).
Tréner: Ólafur Jóhanesson.
Slovensko: J. Mucha ml. (46. D. Perniš) - Pekarík, Cs. Horváth (54. M. Petráš), Zabavník, M. Čech (79. Kopúnek) - Karhan - Šesták, J. Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) - Vittek (63. V. Weiss ml.).
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 5. septembra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - Česko 2:2 (0:0)
Góly: 60. Šesták, 73. Hamšík (z pok. kopu) - 68. Pudil, 84. Baroš,
ŽK: 74. Hamšík - 11. Grygera, ČK: 75. Hamšík (Slovensko) po druhej žltej karte,
rozhodovali: Övrebö - Haglund, Nebben (všetci Nór.), 23 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba - Weiss ml. (74. Sapara), Hamšík - Hološko (87. Jendrišek), Šesták (82. M. Čech) - Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
Česko: P. Čech - Grygera, Sivok, Michal Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), D. Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš).
Tréner: Ivan Hašek.
BELFAST 9. septembra (kvalifikácia MS 2010, Windsor Park):
Severné Írsko - Slovensko 0:2 (0:1)
Góly: 15. Šesták, 67. Hološko,
ŽK: 17. Clingan, 83. Healy - 18. Šesták,
rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Simons (všetci Hol.), 14 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Severné Írsko: M. Taylor - McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans - D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis - Healy, Paterson (76. Brunt).
Tréner: Nigel Worthington.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Kopúnek, Štrba - Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) - Šesták (65. Hološko).
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 10. októbra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - Slovinsko 0:2 (0:0)
Góly: 56. Birsa, 90.+ Pečnik,
ŽK: 28. Stoch, 48. J. Ďurica, 75. Weiss ml., 81. Zabavník, 85. M. Škrtel - 76. Koren,
rozhodovali: Stark - Salver, Pickel (všetci Nem.), 23 800 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba (84. J. Novák), Hamšík - Weiss ml., Vittek (80. Jendrišek), Stoch - Jakubko (46. Karhan).
Tréner: Vladimír Weiss.
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa (90.+ Stevanovič), Radosavljevič, Koren, Kirm - Novakovič, Dedič (78. Pečnik).
Tréner: Matjaž Kek.
CHORZÓW 14. októbra (kvalifikácia MS 2010, Stadion Slaski):
Poľsko - Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Gancarczyk (vlastný),
ŽK: 59. Weiss ml. (SR),
rozhodovali: Eriksson - Nilsson, Klasenius (všetci Švéd.), 5500 divákov
Zostavy:
Poľsko: Dudek - Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk - M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro, Obraniak - Pawel Brožek (87. Janczyk), Jeleň (69. R. Lewandowski).
Tréner: Stefan Majewski.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Zd. Štrba, Saláta, M. Petráš - Kopúnek - Weiss ml. (68. J. Novák), J. Kozák (86. Karhan), Hamšík - Šesták (76. Švento), Jendrišek.
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 14. novembra (medzištátny priateľský zápas, Tehelné pole):
Slovensko - USA ???
Prehľad futbalistov, ktorí dostali v oficiálnych dueloch registrovaných FIFA príležitosť v roku 2009 nastúpiť v reprezentačnom drese Slovenska (v desiatich zápasoch dal tréner Vladimír Weiss dôveru spolu 38 hráčom):
10 - Peter Pekarík
9 - Róbert Vittek, Marek Hamšík
8 - Erik Jendrišek, Ján Mucha ml.
7 - Miroslav Stoch, Martin Škrtel, Stanislav Šesták, Zdeno Štrba
6 - Marek Čech, Ján Ďurica, Radoslav Zabavník, Miroslav Karhan
5 - Filip Hološko, Ján Kozák, Vladimír Weiss ml.
4 - Marek Sapara, Martin Petráš
3 - Martin Jakubko, Kamil Kopúnek, Ján Novák
2 - Juraj Kucka, Peter Štyvar, Štefan Senecký, Dušan Švento, Kornel Saláta
1 - Mário Pečalka, Branislav Obžera, Matej Krajčík, Martin Dobrotka, Peter Petráš, Róbert Jež, Jozef Valachovič, Marek Mintál, Ľuboš Hanzel, Balázs Borbély, Dušan Perniš, Csaba Horváth
Prehľad strelcov gólov slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (v desiatich zápasoch 19 úspešných zásahov):
3 - Stanislav Šesták
2 - Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek, Marek Hamšík
1 - Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel, Filip Hološko + jeden vlastný gól - Seweryn Gancarczyk (Poľsko)
Na slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká v sobotu 14. novembra od 16.00 h na bratislavskom Tehelnom poli v aktuálnom kalendárnom roku 2009 v poradí jedenásty zápas, ktorý ako oficiálne vystúpenie registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa v súboji dvoch už istých účastníkov budúcoročného záverečného turnaja majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike predstavia proti USA. Tohtoročná bilancia Slovákov je vyrovnaná. Škrtel a spol. majú zatiaľ na svojom konte štyri víťazstvá, dve remízy a štyri prehry, ale pri aktívnom skóre 19:16.
Prvé dva zápasy odohrali futbalisti SR v rámci medzinárodného turnaja štyroch krajín na Cypre. V tohtoročnej ouvertúre podľahli "weissovci" 10. februára v Limassole výberu Ukrajiny 2:3. Slováci dokázali Róbertom Vittekom a Marekom Hamšíkom dvakrát odpovedať na presné zásahy súpera, do tretice sa im to však už nepodarilo. O deň neskôr, t. j. v stredu 11. februára, prehrali slovenskí reprezentanti v Nikózii v dueli o 3. miesto na turnaji na Afroditinom ostrove s Cyprom 2:3. Domáci viedli už 3:0, futbalisti SR stihli v závere už len "kozmeticky" upraviť nepriaznivý stav gólmi Róberta Ježa a Erika Jendrišeka.
V treťom vystúpení v roku 2009 nestačil v sobotu 28. marca podľa očakávania slovenský tím v londýnskom Wembley na favorizovaný výber Anglicka a v prípravnom súboji podľahol Albiónu vysoko 0:4. Brankára Štefana Seneckého prekonal už v 7. min Emile Heskey, po zmene strán potešil talianskeho trénera Anglicka Fabia Capella i 85 512 prítomných divákov v hľadisku dvoma gólmi Wayne Rooney, raz sa presadil aj Frank Lampard. Štvrtý duel v roku 2009 priniesol obrovskú radosť všetkým slovenským fanúšikom. V rámci 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR totiž Slováci zaslúžene zvíťazili v pražskej AXA Arene nad domácim Českom 2:1. Futbalistov SR poslal do vedenia Stanislav Šesták, nevýrazným domácim musel pomôcť vyrovnať "vlastencom" stopér Martin Škrtel. Hostí to však nedeprimovalo a v 83. min o všetkom rozhodol Erik Jendrišek.
Piate tohtoročné vystúpenie absolvovali Slováci rovnako v rámci eliminácie o účasť na svetovom šampionáte, keď v Bratislave privítali San Maríno. "Povinne trojbodový" duel domáci napokon 6. júna bez problémov zvládli a zvíťazili 7:0. Dvoma gólmi sa blysol Marek Čech, jeden presný zásah pridali Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko a Ľuboš Hanzel. V šiestom dueli futbalistov Slovenska v roku 2009 sa v prípravnom súboji s Islandom zrodila v stredu 12. augusta v Reykjavíku remíza 1:1. Na štadióne Laugardalsvöllur sa Slováci ujali vedenia v 35. min pekným gólom Róberta Vitteka, po hodine hry však hlavičkou uzavrel skóre obranca Kristján Sigurdsson.
V siedmom tohtoročnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie hrali "weissovci" v sobotu 5. septembra v rámci kvalifikácie MS 2010 na Tehelnom poli s Českom nerozhodne 2:2. Bezgólový stav zmazal v Bratislave presne po hodine hry domáci Stanislav Šesták. Česi odpovedali v 68. min Danielom Pudilom, ale o päť minút neskôr sa Marek Hamšík z pokutového kopu nemýlil a bolo 2:1. Zaslúženú deľbu bodov stanovil v 84. min Milan Baroš. To už Česi hrali v početnej výhode o jedného muža, keď musel trávnik po druhej žltej karte predčasne opustiť práve autor druhého gólu SR Hamšík.
V ôsmom tohtoročnom dueli, opäť so štatútom kvalifikácie MS 2010, zvíťazila slovenská futbalová reprezentácia v stredu 9. septembra v Belfaste nad Severným Írskom 2:0. Strelecky sa na štadióne Windsor Park presadili Stanislav Šesták v 15. min a striedajúci Filip Hološko v 67. min. Tento trojbodový zápis proti "ostrovanom" znamenal, že Slováci boli už iba krôčik od historickej účasti na svetovom šampionáte. Definitíva účasti Slovenska v JAR mohla padnúť v sobotu 10. októbra v prípade zisku čo i len jedného bodu v domácom súboji so Slovinskom na Tehelnom poli. To sa však nestalo, keďže slovenskí futbalisti v deviatom dueli v tomto kalendárnom roku nedosiahli na potrebnú remízu a pred vypredaným hľadiskom podľahli v Bratislave svojmu súperovi 0:2. Po bezgólovom prvom dejstve sa v 56. min presadil krásnou strelou Slovinec Valter Birsa, v nadstavenom čase poistil triumf hostí striedajúci Nejc Pečnik. Reprezentácia Slovenska si však predsa len udržala svoje líderské postavenie v konečnej tabuľke a vybojovala si tým aj priamy postup na MS 2010 v Južnej Afrike. V spomenutej kvalifikačnej derniére a celkovo desiatom tohtoročnom dueli zdolali Slováci v stredu 14. októbra na Sliezskom štadióne v poľskom Chorzówe domácich "bielo-červených" 1:0 a zabezpečili si premiérovú účasť na svetovom šampionáte v ére samostatnosti. Postaral sa o to paradoxne poľský obranca Seweryn Gancarczyk, ktorý si už v 3. min zrazil center Marka Hamšíka do vlastnej siete.
Hlavný tréner Vladimír Weiss dal v roku 2009 príležitosť v drese A-mužstva SR zatiaľ 38 futbalistom. Vo všetkých desiatich tohtoročných dueloch nastúpil iba Peter Pekarík, deväťkrát boli na trávniku Róbert Vittek a Marek Hamšík, osemkrát dostali dôveru nastúpiť Erik Jendrišek a Ján Mucha ml. Najlepším slovenským kanonierom je zatiaľ s tromi presnými zásahmi Stanislav Šesták, po dva góly nastrieľali Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek a Marek Hamšík, o zvyšných sedem tohtoročných gólových zápisov do súperových sietí sa postarali Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel a Filip Hološko. Zostávajúci gól "pomohol" Slovákom streliť spomenutý Poliak Seweryn Gancarczyk.
Súhrn doterajších výsledkov A-tímu slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (bilancia: 10 zápasov - 4 víťazstvá, 2 remízy, 4 prehry, skóre 19:16):
LIMASSOL 10. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre - semifinále):
Slovensko - Ukrajina 2:3 (1:1)
Góly: 42. Vittek, 69. Hamšík - 10. Vaľajev, 47. Selezňov, 83. Milevskij (z pok. kopu),
ŽK: 40. Pečalka - 57. Kravčenko, 68. Čigrinskij,
rozhodovali: Kailis - Ioannou, Demetriou (všetci Cypr.), 500 divákov
Zostavy:
Slovensko: Senecký - Pekarík (84. Štyvar), Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Pečalka (58. Kucka), Zd. Štrba (58. Hamšík) - Obžera (69. Stoch), J. Kozák (80. M. Petráš), Šesták - Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
Ukrajina: Šovkovskij - Mandziuk (46. Pašajev), Čigrinskij, Michalik, Nesmačnyj - Kravčenko (79. Kaliničenko), Vaľajev (79. Timoščuk), Rotaň, Alijev - Milevskij, Selezňov (67. Gomeňuk).
Tréner: Oleksij Michajličenko.
NIKÓZIA 11. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre - duel o 3. miesto):
Cyprus - Slovensko 3:2 (1:0)
Góly: 32. Marangos (z pok. kopu), 74. M. Nikolaou, 82. Okkas - 88. Jež, 90.+ Jendrišek,
ŽK: 64. Vittek (SR), rozhodoval: Pamborides (Cypr.), 300 divákov
Zostavy:
Cyprus: Avgousti (90.+ Giorgallidis) - Okkaridis (86. Christou), A. Konstantinou (46. Charalambous), Panagi, Yiasoumi (76. Okkas) - M. Nikolaou, Demetriou, Marangos (53. Ilia), Pavlou (69. Chrysostomos Michael) - Avraam, Christofi (79. Loukas Stylianou).
Tréner: Angelos Anastasiadis.
Slovensko: J. Mucha ml. - Krajčík, Dobrotka (60. Škrtel), M. Petráš, P. Petráš (46. M. Čech) - Jež, Kucka (60. Stoch), Hamšík, Švento (46. Vittek) - Jendrišek, Štyvar (68. Pekarík).
Tréner: Vladimír Weiss.
LONDÝN 28. marca (medzištátny priateľský zápas, Wembley):
Anglicko - Slovensko 4:0 (1:0)
Góly: 70. a 90.+ Rooney, 7. Heskey, 82. Lampard,
ŽK: 78. Sapara (SR),
rozhodovali: Hamer - Mangen, Holtgen (všetci Lux.), 85 512 divákov
Zostavy:
Anglicko: D. James (46. B. Foster) - Glen Johnson, Terry, Upson, Ashley Cole - A. Lennon (46. Beckham), Lampard, Barry, Gerrard (46. Downing) - Heskey (15. Carlton Cole, 35. Crouch, 73. Carrick), Rooney.
Tréner: Fabio Capello.
Slovensko: Senecký - Pekarík, Valachovič, M. Škrtel, M. Čech (46. Jendrišek) - Karhan (83. Zd. Štrba), Zabavník - Šesták (71. Jakubko), J. Kozák (62. Sapara), Hamšík (79. Mintál) - Vittek (46. Hološko).
Tréner: Vladimír Weiss.
PRAHA 1. apríla (kvalifikácia MS 2010, AXA Arena):
Česko - Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) - 22. Šesták, 83. Jendrišek,
ŽK: 49. M. Škrtel, 58. Zd. Štrba, 61. Šesták (všetci SR),
rozhodovali: Undiano Mallenco - Ibánez, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 14 956 divákov
Zostavy:
Česko: P. Čech - Grygera, R. Kováč (71. Zd. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (86. D. Lafata), Polák, D. Jarolím, Plašil - Necid (78. Fenin), Baroš. Tréner: Petr Rada.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba, Karhan - Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko.
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 6. júna (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - San Maríno 7:0 (5:0)
Góly: 3. a 32. M. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. J. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel,
ŽK: 6. Ľ. Hanzel, 29. Stoch - 53. Michele Marani, 89. Andreini, 90. Mauro Marani,
rozhodovali: Jerome Efong Nzolo - Joel De Bruyn, Eric Thiry (všetci Belg.), 6652 divákov
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel - Stoch (63. Borbély), J. Kozák, Hamšík (46. J. Novák), M. Čech - Jakubko, Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
San Maríno: A. Simoncini - Michele Marani (86. G. Bonini), D. Simoncini, Bacciocchi, Vitaioli, Mauro Marani - Berretti (79. Andreini), Vannucci, Bugli, D. Rinaldi (65. Ciacci) - Selva.
Tréner: Giampaolo Mazza.
REYKJAVÍK 12. augusta (medzištátny priateľský zápas):
Island - Slovensko 1:1 (0:1)
Góly: 60. K. Sigurdsson - 35. Vittek, bez kariet,
rozhodovali: Christoffersen - Malmberg, Hummelgaard (všetci Dán.), 5099 divákov
Zostavy:
Island: Gunnleifsson - Steinsson, K. Sigurdsson, Jónsson (50. A. E. Gunnarsson), I. Sigurdsson - Pálmason (89. Björnsson), B. Gunnarsson, Skúlason, Hallfredson - Helguson (86. Jóhannsson), Gudjohnsen (77. Gíslason).
Tréner: Ólafur Jóhanesson.
Slovensko: J. Mucha ml. (46. D. Perniš) - Pekarík, Cs. Horváth (54. M. Petráš), Zabavník, M. Čech (79. Kopúnek) - Karhan - Šesták, J. Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) - Vittek (63. V. Weiss ml.).
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 5. septembra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - Česko 2:2 (0:0)
Góly: 60. Šesták, 73. Hamšík (z pok. kopu) - 68. Pudil, 84. Baroš,
ŽK: 74. Hamšík - 11. Grygera, ČK: 75. Hamšík (Slovensko) po druhej žltej karte,
rozhodovali: Övrebö - Haglund, Nebben (všetci Nór.), 23 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba - Weiss ml. (74. Sapara), Hamšík - Hološko (87. Jendrišek), Šesták (82. M. Čech) - Vittek.
Tréner: Vladimír Weiss.
Česko: P. Čech - Grygera, Sivok, Michal Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), D. Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš).
Tréner: Ivan Hašek.
BELFAST 9. septembra (kvalifikácia MS 2010, Windsor Park):
Severné Írsko - Slovensko 0:2 (0:1)
Góly: 15. Šesták, 67. Hološko,
ŽK: 17. Clingan, 83. Healy - 18. Šesták,
rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Simons (všetci Hol.), 14 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Severné Írsko: M. Taylor - McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans - D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis - Healy, Paterson (76. Brunt).
Tréner: Nigel Worthington.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Kopúnek, Štrba - Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) - Šesták (65. Hološko).
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 10. októbra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko - Slovinsko 0:2 (0:0)
Góly: 56. Birsa, 90.+ Pečnik,
ŽK: 28. Stoch, 48. J. Ďurica, 75. Weiss ml., 81. Zabavník, 85. M. Škrtel - 76. Koren,
rozhodovali: Stark - Salver, Pickel (všetci Nem.), 23 800 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Zd. Štrba (84. J. Novák), Hamšík - Weiss ml., Vittek (80. Jendrišek), Stoch - Jakubko (46. Karhan).
Tréner: Vladimír Weiss.
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa (90.+ Stevanovič), Radosavljevič, Koren, Kirm - Novakovič, Dedič (78. Pečnik).
Tréner: Matjaž Kek.
CHORZÓW 14. októbra (kvalifikácia MS 2010, Stadion Slaski):
Poľsko - Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Gancarczyk (vlastný),
ŽK: 59. Weiss ml. (SR),
rozhodovali: Eriksson - Nilsson, Klasenius (všetci Švéd.), 5500 divákov
Zostavy:
Poľsko: Dudek - Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk - M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro, Obraniak - Pawel Brožek (87. Janczyk), Jeleň (69. R. Lewandowski).
Tréner: Stefan Majewski.
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Zd. Štrba, Saláta, M. Petráš - Kopúnek - Weiss ml. (68. J. Novák), J. Kozák (86. Karhan), Hamšík - Šesták (76. Švento), Jendrišek.
Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 14. novembra (medzištátny priateľský zápas, Tehelné pole):
Slovensko - USA ???
Prehľad futbalistov, ktorí dostali v oficiálnych dueloch registrovaných FIFA príležitosť v roku 2009 nastúpiť v reprezentačnom drese Slovenska (v desiatich zápasoch dal tréner Vladimír Weiss dôveru spolu 38 hráčom):
10 - Peter Pekarík
9 - Róbert Vittek, Marek Hamšík
8 - Erik Jendrišek, Ján Mucha ml.
7 - Miroslav Stoch, Martin Škrtel, Stanislav Šesták, Zdeno Štrba
6 - Marek Čech, Ján Ďurica, Radoslav Zabavník, Miroslav Karhan
5 - Filip Hološko, Ján Kozák, Vladimír Weiss ml.
4 - Marek Sapara, Martin Petráš
3 - Martin Jakubko, Kamil Kopúnek, Ján Novák
2 - Juraj Kucka, Peter Štyvar, Štefan Senecký, Dušan Švento, Kornel Saláta
1 - Mário Pečalka, Branislav Obžera, Matej Krajčík, Martin Dobrotka, Peter Petráš, Róbert Jež, Jozef Valachovič, Marek Mintál, Ľuboš Hanzel, Balázs Borbély, Dušan Perniš, Csaba Horváth
Prehľad strelcov gólov slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (v desiatich zápasoch 19 úspešných zásahov):
3 - Stanislav Šesták
2 - Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek, Marek Hamšík
1 - Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel, Filip Hološko + jeden vlastný gól - Seweryn Gancarczyk (Poľsko)
mohol by dat na druhy polcas Hamsika na ofenzivneho zaloznika lebo tam chyba hrac, medzi utokom a dvoma DM je velka diera
davaju dnes 21tku v TV ???
alebo niekde an nete ??
(edited)
alebo niekde an nete ??
(edited)
Portugalci budou v Bosně hájit těsný náskok
Ofenzivní eso portugalské reprezentace Simao Sabrosa slibuje, že spolu se svými spoluhráči nehodlá v odvetném utkání baráže o postup na mistrovství světa proti Bosně a Hercegovině pouze bránit. Do Zenicy si Portugalci přivážejí náskok 1:0.
Těsné vítězství zajistil v sobotu domácímu týmu Bruno Alves, jenž hlavičkou zavěsil po centru Naniho. Bosna sice mohla několikrát vyrovnat, ale neměla dostatečné štěstí. Při přistání v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny, se portugalská výprava dočkala nepřátelského přijetí od bosenských fanoušků, ale pokud chtějí Portugalci uspět, nesmí se nechat ničím rozhodit, tvrdí to Simao.
"Zítra nebudeme jen stát před vlastní bránou a bránit, chceme hrát svojí hru. Víme, jaké problémy jsme měli první zápas a nyní se jim budeme chtít snažit vyhnout. Zítřejší zápas je tím nejdůležitějším celé kvalifikace, protože rozhodne o naší účasti či neúčasti na světovém šampionátu," uvědomuje si hvězda Atlética Madrid. "Je to pro nás nesmírně důležité utkání, protože za posledních deset let jsme byli na všech vrcholných turnajích. Mistrovství světa bez Portugalska není to samé."
Simao si také posteskl nad kvalitou trávníku, která na jeho tým v Zenice čeká. "Trávník nemá zrovna takové parametry, co bychom si přáli. Čekali jsme, že bude lepší. Nejsme zvyklí hrát na podobných površích, nicméně si budeme muset rychle zvyknout. Výhoda je na naší straně, protože máme jeden gól navrch."
Kouč Portugalců Carlos Queiroz ještě neví, zda bude moci počítat se záložníkem Decem, jenž má svalové potíže. Otazníky visí rovněž nad startem Bruna Alvese, kterého pro změnu trápí kotník. Stoprocentním absentujícím je hvězdný Cristiano Ronaldo, kterého však v sobotu obstojně zastoupil Nani.
V sobotu však nechybělo mnoho a Portugalci by do Bosny neodjížděli tak nadšeni. Bosenští reprezentanti totiž ukázali, jaktože je v základní skupině dokazili porazit pouze Španělé a s Portugalskem odehráli vyrovnané utkání. Navíc mohli přidat gól, stát při nich trocha štěstěny. Břevno totiž zastavilo Edina Džeka, Muslimoviče zas tyč. Postupové naděje tak ještě nejsou zdaleka ztraceny.
Optimistický pohled na situaci však trochu kalí žluté karty Spahiče, Rahimiče a Muratoviče, které všechny tři z odvety vyřadí. Kouč domácích Miroslav Blaževič přesto věří, že jeho mužstvo může postoupit. "Z Lisabonu jsme si zasloužili přivést více. Nikdy jsem tolik nepostrádal štěstí jako teď, ale věřím, že to stále můžeme otočit. Odveta bude úplně o něčem jiném, navíc se chystám použít novou strategii," odhalil Blaževič.
Ofenzivní eso portugalské reprezentace Simao Sabrosa slibuje, že spolu se svými spoluhráči nehodlá v odvetném utkání baráže o postup na mistrovství světa proti Bosně a Hercegovině pouze bránit. Do Zenicy si Portugalci přivážejí náskok 1:0.
Těsné vítězství zajistil v sobotu domácímu týmu Bruno Alves, jenž hlavičkou zavěsil po centru Naniho. Bosna sice mohla několikrát vyrovnat, ale neměla dostatečné štěstí. Při přistání v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny, se portugalská výprava dočkala nepřátelského přijetí od bosenských fanoušků, ale pokud chtějí Portugalci uspět, nesmí se nechat ničím rozhodit, tvrdí to Simao.
"Zítra nebudeme jen stát před vlastní bránou a bránit, chceme hrát svojí hru. Víme, jaké problémy jsme měli první zápas a nyní se jim budeme chtít snažit vyhnout. Zítřejší zápas je tím nejdůležitějším celé kvalifikace, protože rozhodne o naší účasti či neúčasti na světovém šampionátu," uvědomuje si hvězda Atlética Madrid. "Je to pro nás nesmírně důležité utkání, protože za posledních deset let jsme byli na všech vrcholných turnajích. Mistrovství světa bez Portugalska není to samé."
Simao si také posteskl nad kvalitou trávníku, která na jeho tým v Zenice čeká. "Trávník nemá zrovna takové parametry, co bychom si přáli. Čekali jsme, že bude lepší. Nejsme zvyklí hrát na podobných površích, nicméně si budeme muset rychle zvyknout. Výhoda je na naší straně, protože máme jeden gól navrch."
Kouč Portugalců Carlos Queiroz ještě neví, zda bude moci počítat se záložníkem Decem, jenž má svalové potíže. Otazníky visí rovněž nad startem Bruna Alvese, kterého pro změnu trápí kotník. Stoprocentním absentujícím je hvězdný Cristiano Ronaldo, kterého však v sobotu obstojně zastoupil Nani.
V sobotu však nechybělo mnoho a Portugalci by do Bosny neodjížděli tak nadšeni. Bosenští reprezentanti totiž ukázali, jaktože je v základní skupině dokazili porazit pouze Španělé a s Portugalskem odehráli vyrovnané utkání. Navíc mohli přidat gól, stát při nich trocha štěstěny. Břevno totiž zastavilo Edina Džeka, Muslimoviče zas tyč. Postupové naděje tak ještě nejsou zdaleka ztraceny.
Optimistický pohled na situaci však trochu kalí žluté karty Spahiče, Rahimiče a Muratoviče, které všechny tři z odvety vyřadí. Kouč domácích Miroslav Blaževič přesto věří, že jeho mužstvo může postoupit. "Z Lisabonu jsme si zasloužili přivést více. Nikdy jsem tolik nepostrádal štěstí jako teď, ale věřím, že to stále můžeme otočit. Odveta bude úplně o něčem jiném, navíc se chystám použít novou strategii," odhalil Blaževič.
Ukrajinu čeká urputné dobývaní řecké tvrze
Oba týmy byly na největším fotbalovém svátku planety dosud jen jednou a po středečním večeru jeden z nich zvýší počet startů na dva. Ukrajinci by rádi rozhodli již v prvních devadesáti minutách, naopak Řecko bude opět sázet na své osvědčené defenzivní pojetí hry.
Ukrajinci mají za posledních dvanáct měsíců velmi dobrou bilanci - sedm výher, dvě prohry a tři remízy. Asi nepřekvapí, že jedna z proher přišla v kvalifikaci na hřišti vítěze skupiny Anglie a druhá v přátelském utkání s Tureckem. Čeho by se však nejvíce měli Řekové bát bude trio Nazarenko - Seleznjov - Ševčenko, která dokázala nastřílet dohromady již dvanáct branek. Pokud by se zemi sužované prasečí chřipkou, která čeká mimo toho i na prezidentské volby, podařilo postoupit, byl by to historicky druhý postup, neboť před třemi lety došel Blochinův tým do čtvrtfinále, kde jej vyřadila Itálie.
Tým Oleksije Michajličenka se bude v Doněcku snažit konečně otevřít poměrně rozvrzané dveře řecké obrany, neboť v Aténách k tomu nebylo daleko. Ukrajinci by opět neměli nastoupit s Andrejem Voroninem, útočník Liverpoolu se v současnosti nenachází v takové formě, aby největší evropskou zemi posunul do závěrečného turnaje.
V kvalifikačních bilancích prozatím vede Ukrajina - dvakrát vyhrála, jednou remizovala a jednou odešli šťastnější Řekové. Z posledních deseti zápasů si ale potomci bájných bohů přinesli pouze tři výhry, tři prohry a čtyři remízy. To Ukrajinci jsou na tom podstatně lépe, do baráže se dostali díky výhře 1:0 doma nad Anglií, když gólem Nazarenka z třicáté minuty dali konec chorvatským nadějím.
Podobnou výhru by si i tentokrát přál hlavní ukrajinský trenér. "Není čas odpočívat. Musíme se řádně na odvetu připravit, zítra se nebude nic vznášet v teoretické rovině, zítra to bude boj. Nechci do prodloužení, beru pouze výhru v řádné hrací době. Jinak to budou nervy a Řekové mají častokrát velké štěstí," řekl Michajličenko.
Naopak trenér Otto Rehhagel bude ctít svou starou zásadu, že nejlepší obranou je obrana. "Stále se nám nedaří vyhrát. Nejlepším řešením proto je nedostat gól," řekl zkušený německý kouč, který se bude vepředu spoléhat zejména na útočníka Leverkusenu Theofanise Gekase.
Právě útočník německého celku byl nejčastěji zpovídán ukrajinskými médii po pondělím pozdním příletu Řeků, kteří si na obličeje kvůli prasečí chřipce nasadili ochranné roušky. "Je to náš sen. Pro nás by to byl obrovský úspěch se dostat do Jihoafrické republiky. Máme vynikající příležitost, doma to bylo peklo. Pro mě osobně je šampionát vrcholem kariéry. Není nic lepšího, než když si zahrajete proti nejlepším hráčům planety," řekl.
Řekové, ať jejich země se píše do zeměpisných atlasů nepoměrně delší dobu než Ukrajina, na turnaji startovali stejně jako Ukrajinci jen jednou. Na rozdíl od slovanské země se ale balkánský tým na MS prodral v roce 1994 do USA, odkud se pakoval po třech zápasech bez jediného vstřeleného gólu, s deseti inkasovanými a velkou ostudou.
Oba týmy byly na největším fotbalovém svátku planety dosud jen jednou a po středečním večeru jeden z nich zvýší počet startů na dva. Ukrajinci by rádi rozhodli již v prvních devadesáti minutách, naopak Řecko bude opět sázet na své osvědčené defenzivní pojetí hry.
Ukrajinci mají za posledních dvanáct měsíců velmi dobrou bilanci - sedm výher, dvě prohry a tři remízy. Asi nepřekvapí, že jedna z proher přišla v kvalifikaci na hřišti vítěze skupiny Anglie a druhá v přátelském utkání s Tureckem. Čeho by se však nejvíce měli Řekové bát bude trio Nazarenko - Seleznjov - Ševčenko, která dokázala nastřílet dohromady již dvanáct branek. Pokud by se zemi sužované prasečí chřipkou, která čeká mimo toho i na prezidentské volby, podařilo postoupit, byl by to historicky druhý postup, neboť před třemi lety došel Blochinův tým do čtvrtfinále, kde jej vyřadila Itálie.
Tým Oleksije Michajličenka se bude v Doněcku snažit konečně otevřít poměrně rozvrzané dveře řecké obrany, neboť v Aténách k tomu nebylo daleko. Ukrajinci by opět neměli nastoupit s Andrejem Voroninem, útočník Liverpoolu se v současnosti nenachází v takové formě, aby největší evropskou zemi posunul do závěrečného turnaje.
V kvalifikačních bilancích prozatím vede Ukrajina - dvakrát vyhrála, jednou remizovala a jednou odešli šťastnější Řekové. Z posledních deseti zápasů si ale potomci bájných bohů přinesli pouze tři výhry, tři prohry a čtyři remízy. To Ukrajinci jsou na tom podstatně lépe, do baráže se dostali díky výhře 1:0 doma nad Anglií, když gólem Nazarenka z třicáté minuty dali konec chorvatským nadějím.
Podobnou výhru by si i tentokrát přál hlavní ukrajinský trenér. "Není čas odpočívat. Musíme se řádně na odvetu připravit, zítra se nebude nic vznášet v teoretické rovině, zítra to bude boj. Nechci do prodloužení, beru pouze výhru v řádné hrací době. Jinak to budou nervy a Řekové mají častokrát velké štěstí," řekl Michajličenko.
Naopak trenér Otto Rehhagel bude ctít svou starou zásadu, že nejlepší obranou je obrana. "Stále se nám nedaří vyhrát. Nejlepším řešením proto je nedostat gól," řekl zkušený německý kouč, který se bude vepředu spoléhat zejména na útočníka Leverkusenu Theofanise Gekase.
Právě útočník německého celku byl nejčastěji zpovídán ukrajinskými médii po pondělím pozdním příletu Řeků, kteří si na obličeje kvůli prasečí chřipce nasadili ochranné roušky. "Je to náš sen. Pro nás by to byl obrovský úspěch se dostat do Jihoafrické republiky. Máme vynikající příležitost, doma to bylo peklo. Pro mě osobně je šampionát vrcholem kariéry. Není nic lepšího, než když si zahrajete proti nejlepším hráčům planety," řekl.
Řekové, ať jejich země se píše do zeměpisných atlasů nepoměrně delší dobu než Ukrajina, na turnaji startovali stejně jako Ukrajinci jen jednou. Na rozdíl od slovanské země se ale balkánský tým na MS prodral v roce 1994 do USA, odkud se pakoval po třech zápasech bez jediného vstřeleného gólu, s deseti inkasovanými a velkou ostudou.
Francie má k postupu nejblíž. Ale Irové se nevzdávají
Francouzi si výhrou v Dublinu trochu ulevili od enormního tlaku fanoušků a médií, ve středu však svou práci musejí dokončit. V domácí odvetě totiž potřebují potvrdit těsný náskok z venkovního duelu a postoupit na mistrovství světa v Jižní Africe. Že jim to Irové nehodlají usnadnit, je všem jasné.
První pětačtyřicetiminutovka zahajovacího klání této čtvrtiny baráže nám všem ukázala letošní Francii ve své nahotě. Utrápenou, bez pořádného systému, hrající bez branek. Les Bleus se v "zelném pekle", o němž před zápasem hovořila irská média, smažili a nevěděli si rady, kterak docílit kýženého gólu na půdě soupeře. K němu naopak měli párkrát blízko Ostrované. Jen velice šťastný zásah Nicolase Anelky pak daroval favoritům lepší výchozí pozici do odvety. Teď bude zajímavé sledovat, jak se s ní svěřenci Raymonda Domenecha poperou. Přece jen v letošním kvalifikačním cyklu jsme je plny elánu ještě neviděli, Irové je tak klidně mohou přehrát i na jejich hřišti. Stačí do toho dát skutečně všechno, na Francouze, kteří moc rádi drží balon co možná nejdéle na svých kopačkách, vyrukovat s celoplošným presinkem, energicky poletovat po celém hřišti a mohlo by být vystaráno.
Les Bleus na přemožitele čekají déle než rok, naposledy na ně vyzráli Rakušané v otevíracím souboji kvalifikace. Dlouhotrvající neporazitelnost tedy uhájili i v sobotu, třebaže o jejich marodce nemůžeme hovořit jako o prořídlé. Mimo hru pochopitelně zůstávají osobnosti jako Clichy, Briand či Ribéry, které se dřív ani nevešli do nominace.
Ovšem mužstvo čerstvě opustili i středopolaři Diaby s Toulalanem, u nichž se ukázalo, že jejich zranění jsou až příliš vážná na to, aby ještě byla šance, že ve středu nastoupí. Domenech musí rovněž lepit jednu díru v základní sestavě, neboť Croke Park opustil s bolavým stehnem Eric Abidal. Nahradit by ho měl někdo z dvojice Squillaci-Escudé.
Giovanni Trapattoni chystá naproti tomu spíše nevynucené změny v zahajovací jedenáctce. Boj o základ by se měl týkat McGeadyho s Bestem, přičemž žlutá karta a výbušná nátura Keitha Andrewse by mohly zapříčinit, že se na trávník v Saint Denis přinejmenším postupem času podívá i Darron Gibson.
Francouzi si výhrou v Dublinu trochu ulevili od enormního tlaku fanoušků a médií, ve středu však svou práci musejí dokončit. V domácí odvetě totiž potřebují potvrdit těsný náskok z venkovního duelu a postoupit na mistrovství světa v Jižní Africe. Že jim to Irové nehodlají usnadnit, je všem jasné.
První pětačtyřicetiminutovka zahajovacího klání této čtvrtiny baráže nám všem ukázala letošní Francii ve své nahotě. Utrápenou, bez pořádného systému, hrající bez branek. Les Bleus se v "zelném pekle", o němž před zápasem hovořila irská média, smažili a nevěděli si rady, kterak docílit kýženého gólu na půdě soupeře. K němu naopak měli párkrát blízko Ostrované. Jen velice šťastný zásah Nicolase Anelky pak daroval favoritům lepší výchozí pozici do odvety. Teď bude zajímavé sledovat, jak se s ní svěřenci Raymonda Domenecha poperou. Přece jen v letošním kvalifikačním cyklu jsme je plny elánu ještě neviděli, Irové je tak klidně mohou přehrát i na jejich hřišti. Stačí do toho dát skutečně všechno, na Francouze, kteří moc rádi drží balon co možná nejdéle na svých kopačkách, vyrukovat s celoplošným presinkem, energicky poletovat po celém hřišti a mohlo by být vystaráno.
Les Bleus na přemožitele čekají déle než rok, naposledy na ně vyzráli Rakušané v otevíracím souboji kvalifikace. Dlouhotrvající neporazitelnost tedy uhájili i v sobotu, třebaže o jejich marodce nemůžeme hovořit jako o prořídlé. Mimo hru pochopitelně zůstávají osobnosti jako Clichy, Briand či Ribéry, které se dřív ani nevešli do nominace.
Ovšem mužstvo čerstvě opustili i středopolaři Diaby s Toulalanem, u nichž se ukázalo, že jejich zranění jsou až příliš vážná na to, aby ještě byla šance, že ve středu nastoupí. Domenech musí rovněž lepit jednu díru v základní sestavě, neboť Croke Park opustil s bolavým stehnem Eric Abidal. Nahradit by ho měl někdo z dvojice Squillaci-Escudé.
Giovanni Trapattoni chystá naproti tomu spíše nevynucené změny v zahajovací jedenáctce. Boj o základ by se měl týkat McGeadyho s Bestem, přičemž žlutá karta a výbušná nátura Keitha Andrewse by mohly zapříčinit, že se na trávník v Saint Denis přinejmenším postupem času podívá i Darron Gibson.
Uruguay je blízko postupu do Afriky, stačí jí i remíza
Ač si Uruguay odvezla z barážového utkání z Kostariky jednobrankový náskok, kouč Jihoameričanů Óscar Wáshington Tábarez nehodlá v odvetě na domácí půdě rozhodně nic podcenit. Podle něho je totiž výhra jedinou jistou cestou, jak se s konečnou platností dostat na mistrovství světa do Jižní Afriky.
Uruguay v prvním střetnutí slavila v kostarickém San Jose výhru 1:0, takže pokud by nakonec postoupil soupeř, bylo by to velké překvapení. K postupu jí stačí uhrát i bezbranková remíza. "My se ale musíme pokusit vyhrát, protože až to by byl poslední úder. Teď ještě není nic rozhodnuto," připomněl uruguayský kouč.
Domácí by se na mistrovství světa podívali po osmi letech, minule v Německu nestartovali. "Jsme blízko, ale ještě ne v Jižní Africe. Nejhorší věcí je myšlení na to, co bude po zápase, a ne na zápas samotný," uvedl Tábarez. I kapitán Diego Lugano, autor vítězné víkendové trefy na Estadio Ricardo Saprissa, nebere nic jiného než vítězství: "Výhra venku byla velmi důležitá. Nesmíme to už ztratit, důvěřujeme si. Po celých 90 minut musíme sevřít pevně svůj sen."
Jestli Kostaričané nevstřelí v Montevideu branku, neprobojují se na mistrovství světa po osmi letech. Předchozí dva závěrečné turnaje totiž absolvovali. "Tým je silný a umí pořádné věci. Jestli Uruguay v roce 1950 na Marakaně vyhrála mistrovství světa, proč bychom neměli vyhrát my v Centenariu," nehází flintu do žita kouč Rene Simoes.
"První zápas byl vyrovnaný, vytěžili gól z jedné šance. Jedeme do Urugaye vyhrát," burcoval záložník Luis Antonio Marin.
Ač si Uruguay odvezla z barážového utkání z Kostariky jednobrankový náskok, kouč Jihoameričanů Óscar Wáshington Tábarez nehodlá v odvetě na domácí půdě rozhodně nic podcenit. Podle něho je totiž výhra jedinou jistou cestou, jak se s konečnou platností dostat na mistrovství světa do Jižní Afriky.
Uruguay v prvním střetnutí slavila v kostarickém San Jose výhru 1:0, takže pokud by nakonec postoupil soupeř, bylo by to velké překvapení. K postupu jí stačí uhrát i bezbranková remíza. "My se ale musíme pokusit vyhrát, protože až to by byl poslední úder. Teď ještě není nic rozhodnuto," připomněl uruguayský kouč.
Domácí by se na mistrovství světa podívali po osmi letech, minule v Německu nestartovali. "Jsme blízko, ale ještě ne v Jižní Africe. Nejhorší věcí je myšlení na to, co bude po zápase, a ne na zápas samotný," uvedl Tábarez. I kapitán Diego Lugano, autor vítězné víkendové trefy na Estadio Ricardo Saprissa, nebere nic jiného než vítězství: "Výhra venku byla velmi důležitá. Nesmíme to už ztratit, důvěřujeme si. Po celých 90 minut musíme sevřít pevně svůj sen."
Jestli Kostaričané nevstřelí v Montevideu branku, neprobojují se na mistrovství světa po osmi letech. Předchozí dva závěrečné turnaje totiž absolvovali. "Tým je silný a umí pořádné věci. Jestli Uruguay v roce 1950 na Marakaně vyhrála mistrovství světa, proč bychom neměli vyhrát my v Centenariu," nehází flintu do žita kouč Rene Simoes.
"První zápas byl vyrovnaný, vytěžili gól z jedné šance. Jedeme do Urugaye vyhrát," burcoval záložník Luis Antonio Marin.
všetci sme tam boli v severojužnom sektore