Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
2015-11-09 00:14:01
Ak chceš založiť svoj tím, prejdi do menu Registrácia na hlavnej stránke. Musíš uviesť svoje osobné údaje a e-mailovú adresu. Použi, prosím, tvoju skutočnú e-mailovú adresu, pretože musíš byť schopný poslať späť potvrdzujúci e-mail. Registračný proces môžeš výrazne zjednodušiť pomocou existujúceho Facebook účtu, kde väčšina údajov sa vyplní automaticky, stačí napísať názov tímu a môžeš hrať.

Do hry sa budeš môcť prihlásiť ihneď po potvrdení registrácie (okrem prípadu, ak nie sú k dispozícii žiadne voľné tímy v tvojej krajine). Po založení svojho tímu si môžeš nastavovať zostavu, tréning, sledovať zápasy a tak sa postupne oboznamovať so Sokkerom. Kým však bude tvoja registrácia definitívne potvrdená administrátorom, budeš mať obmedzené práva a nebudeš môcť robiť nasledovné:
- písať vo fóre a hlasovať v anketách na fóre;
- posielať správy ostatným používateľom;
- kupovať službu Plus;
- predávať, kupovať alebo inzerovať hráčov;
- dávať ponuky na trénerov;
- hlasovať vo voľbách, alebo kandidovať na trénera národného tímu;
- tipovať výsledok zápasu a písať komentáre v Televíznom štúdiu;
- posielať návrhy na priateľstvo.

V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k situácii, že všetky ligy v tvojej krajine budú plné. To znamená, že na pridelenie tímu si budeš musieť pár dní počkať. Buď však, prosím, trpezlivý, pretože všetky ligy sú neustále prehodnocované, aby sa vytvoril väčší priestor pre nové tímy, ak je to potrebné. Rozšírenie počtu líg sa zvyčajne koná v období medzi sezónami.

Tím, o založenie ktorého žiadaš, musí byť v krajine, v ktorej v súčasnej dobe bývaš, okrem prípadu, že táto krajina na Sokkeri neexistuje. Ak pochádzaš z inej krajiny, než z tej, z ktorej žiadaš o založenie tímu a chceš si v nej založiť tím, kontaktuj administrátora.

Prosím, postupuj podľa pravidiel fair play uvedených v druhej časti. Napríklad, ak sa domnievaš, že zdieľaš IP adresu s iným užívateľom, prosím kontaktuj administrátora e-mailom na admins@sokker.org .


Služba Plus (ďalej len "Plusko") na skúšku

Novo registrovaní užívatelia získajú okamžite na vyskúšanie 2 dni Pluska a potom ešte raz na ďalšie 2 dni po mesiaci hrania. Užívatelia, ktorí majú Plusko na skúšku, nemôžu vytvárať asociácie a priateľské ligy, ani pridávať správy do knihy návštev.

Plusko na skúšku bude tiež aktívna pre všetkých užívateľov každoročne 25. decembra.


Vedenie účtu

Tvoj Sokker účet môže byť zmazaný z niekoľkých dôvodov:

- financie tvojho tímu sú po dobu 14 dní pod hranicou bankrotu;
- tvoj účet bol zablokovaný kvôli porušeniu pravidiel fair play alebo pravidiel fóra, ako je uvedené v druhej časti;
- neprihlásiš sa počas 50-tich po sebe nasledujúcich dní (keď sú ligy v krajine takmer plné, môže sa táto lehota v najnižšej lige skrátiť až na 15 dní. O tomto bude informovať personál Sokkeru na národnom fóre). Ak bol tvoj účet zmazaný pre neaktivitu, ale tvoj tím stále existuje (teda nebol nahradený novým tímom) môžeš kontaktovať administrátora, aby zistil, či môžeš svoj tím dostať späť.;
- účet môže byť zmazaný na žiadosť užívateľa.

V každom prípade, ak sa chceš nanovo registrovať na Sokker, môžeš tak urobiť, ale musíš počkať 50 dní od tvojho posledného prihlásenia. Admini môžu túto lehotu skrátiť, ak ide o užívateľa, ktorý bol registrovaný najmenej 18 mesiacov a má dobrú históriu.


Užívateľské pozvánky

Keď pozveš svojho priateľa, aby sa registroval na Sokkeri, môžeš mu povedať, aby počas registrácie vyplnil tvoje ID (tvoje identifikačné číslo), alebo nech sa registruje cez nasledujúcu adresu:

www.sokker.org/?tvoj_nick

Keď si užívateľ, ktorého si pozval, prvý krát kúpi Plusko, dostaneš aj ty 30-dňové Plusko zadarmo. Ak už Plusko máš, predĺži sa ti jeho trvanie o 30 dní.
2015-11-03 23:36:35
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ SOKKER MANAŽÉRA

Ako užívateľ si povinný dodržiavať nasledujúce pravidlá. Pri hre je zakázané:
• vlastniť alebo celkovo ovládať viac ako jeden tím;
• predať alebo prenechať tím inému užívateľovi (bez ohľadu na to, či už Sokker hrá, alebo je nový);
• mať tím v inej ako tvojej krajine alebo v krajine, kde dlhodobo žiješ. V prípade registrácie z inej krajiny alebo krajiny, ktorá zatiaľ na Sokkeri nie je vytvorená, oznám to, prosím, na admins@sokker.org;
• predávať hráča medzi tímami, ktoré používajú rovnakú IP adresu, alebo ktoré sa prihlasujú z jedného počítača;
• pomáhať iným tímom úmyselným prihadzovaním na predávaných hráčov nad ich trhovú hodnotu;
• predávať hráčov drahšie ako je ich reálna trhová hodnota;
• nabúrať sa, alebo sa snažiť získať heslo k cudziemu účtu;
• používať programy, ktoré môžu ohroziť Sokker;
• zverejniť alebo propagovať materiál, ktorý je nelegálny na tejto stránke (tzn. uverejniť akýkoľvek rasistický, fašistický, alebo pornografický materiál, prezentovať ilegálne programy, alebo materiály, ktoré porušujú softvérové licencie alebo autorské práva), alebo môžu spôsobiť škodu v počítači iného užívateľa (napr. obsahujú vírusy);
• zneužívať prípadné chyby na Sokkeri vo svoj prospech (každá zaznamenaná chyba by mala byť oznámená administrátorom);
• porušovať Sokker Pravidlá alebo pravidlá Fóra uvedené na inom mieste.

ZDIEĽANÉ PRIPOJENIE, ALEBO POČÍTAČA VIAC AKO JEDNÝM UŽÍVATEĽOM

Je absolútne zakázané ovládanie viac ako jedného tímu ktorýmkoľvek užívateľom Sokkeru. Toto je najdôležitejšie pravidlo tejto hry.

Pri registrácii - povolení, administrátori môžu dovoliť viacerým užívateľom vytvoriť tímy z rovnakej IP adresy, alebo počítača (napr. súrodenci v domácnosti, alebo kamaráti na ubytovni - internáte).

Na zaregistrovanie tímu a získanie povolenia na zdieľanie IP adresy, či počítača, musíš poslať email (v angličtine) na adresu: admins@sokker.org s popisom situácie, aby si zdôvodnil túto požiadavku. Musíš tam uviesť všetky mená tímov spolu s identifikačným číslom a mená používateľov, ktorí budú zdieľať počítač, alebo internetové pripojenie (napr. login: rysio [1], team: Testowa [785]). Tento email by mal byť poslaný PRED samotnou registráciou. Ak na to zabudneš, môžeš byť potrestaný na podklade podozrenia z ovládania viacerých tímov.

VO VŠETKÝCH PRÍPADOCH, aj pri registrácii a povolení zdieľať počítače, či IP adresy, SÚ AKÉKOĽVEK PREVODY medzi užívateľmi, ktorí KEDYKOĽVEK zdieľali IP adresu, považované za ILEGÁLNE.

Porušenie týchto Sokker pravidiel alebo pravidiel o registrácii (pokus o zaregistrovanie viac tímov), bude potrestané niektorým z trestov alebo vylúčením z hry.


ZDIEĽANIE TÍMOV / PRIHLASOVANIE NA CUDZÍ ÚČET

Tímy na Sokkeri sú kontrolované len jedným užívateľom a nie je dovolené prihlasovať sa do cudzieho tímu.

• V neobvyklých situáciách, kedy vlastník týmu nemá dlhú dobu možnosť prihlásiť sa (vojenské služba, hospitalizácia apod.), môžu urobiť administrátori výnimku na určitú dobu. Podmienkou je samozrejme informovanie administrátorov na mail (admins@sokker.org).
• V prípade, že bude výnimka udelená, bude mať "zástupca" oprávnenie len nastaviť zápasy (taktika musí byť rovnaká ako v niektorom z predchádzajúcich zápasov) a prijať alebo vyhodiť nových juniorov.
• Zástupca nemôže kupovať ani predávať hráčov (okrem predaja juniorov), posielať správy ani robiť čokoľvek, čo by daný tím zvýhodnilo alebo poškodilo.
• Pokiaľ je vlastník týmu naviac trénerom reprezentácie, bude zverejnená informácia o zastupovaní. Aj v tomto prípade bude možné len vykonávať akcie nevyhnutné k odohraniu zápasu. V najhoršom prípade môžu administrátori vyhlásiť nové voľby.
• Akonáhle sa pôvodný vlastník vráti k tímu, musí si zmeniť svoje heslo.
• Je zakázané zastupovať tím z vlastnej ligy.


SOKKER PERSONÁL A TRESTY

K dozoru nad hrou, autori hry určili Administrátorov. Ich úlohou je pomáhať ďalším užívateľom, uplatňovať pravidlá hry a zaistiť bezpečnosť a správne vytváranie užívateľských účtov. Administrátorom je daná právomoc trestať užívateľov, ktorí porušujú pravidlá Sokkeru. Podľa svojho uváženia Administrátor môže:
- dať tímu pokutu;
- dať užívateľovi posledné varovanie (žltú kartu) – čo znamená posledná šanca, aby užívateľ hral poctivo;
- zablokovať účet užívateľa (vrátane zablokovania opätovnej registrácie);
- uložiť inú, zatiaľ nešpecifikovanú sankciu.

Administrátori môžu pre zachovanie bezpečnosti a spravodlivosti v hre uvedené sankcie kombinovať.

Administrátori majú právo:
• nezverejňovať podrobnosti o svojej práci či rozhodnutiach užívateľom;
• zaistiť diskrétnosť v prípade užívateľa, ktorého prípad je analyzovaný;
• upraviť prestupovú cenu, pokiaľ výrazne prevyšuje trhovú hodnotu hráča;
• dať pokutu alebo zablokovať účet užívateľa, ktorý spamuje poštu inému užívateľovi alebo uráža, či sa vulgárne vyjadruje o ostatných užívateľoch (vrátane súkromných správ);
• zablokovať účet užívateľa pri každom podozrení, že ovláda viac ako jeden tím (bez ohľadu na to, či boli Administrátori informovaní o zdieľanej IP adrese alebo počítači);
• ignorovať všetky žiadosti o obnovu dát (hráči, štadión, tréneri, juniori), pokiaľ nebol účet užívateľa riadne zaistený (napr. heslo bolo oznámené inej osobe, uložené v prehliadači na verejne prístupnom počítači) alebo užívateľ omylom spravil nesprávny úkon. V ďalších prípadoch (napr. ak tretia osoba vnikla do účtu) môže byť obnova vykonaná, pokiaľ je to technicky možné, alebo
• požadovať skutočné informácie od užívateľa, pokiaľ je to potrebné z dôvodu bezpečnosti alebo spravodlivosti.

Administrátori spravidla nebudú uskutočňovať nasledujúce akcie s výnimkou mimoriadnych prípadov:
• zasahovať v prípadoch neprihodenia dohodnutej prestupovej sumy, t. j. toto je výlučne vecou zainteresovaných manažérov a nie je to kontrolované personálom Sokkeru;
• odstrániť hráča z prestupovej listiny na žiadosť predávajúceho, kupujúceho alebo ďalších osôb;
• odstrániť hráča z prestupovej listiny pokiaľ ho tam majiteľ dal v afekte;
• prihlásiť sa do účtu užívateľa bez jeho súhlasu (napr. k odstráneniu rasistických článkov z klubových novín neaktívneho alebo potrestaného užívateľa).

Každý prípad bude posudzovaný individuálne s prihliadnutím na doterajšiu prax v podobných prípadoch, aby nedošlo k znevýhodneniu niektorého užívateľa. Výsledkom môže byť zvýšenie alebo zníženie trestu za konkrétne porušenie pravidiel, záleží na rozhodnutí Administrátora.

Nekontaktuj Administrátorov z účtov iných užívateľov. Pokiaľ bol tvoj účet zablokovaný, jediný povolený spôsob kontaktu s personálom je e-mail na admins@sokker.org. Pokiaľ v nejakej veci potrebuješ kontaktovať Administrátora, kontaktuj najviac dvoch. Pozri sa, kto je on-line a pošli sk-mail najviac dvom z nich a vyčkaj, kým sk-mail nebude prečítaný.

Každá záležitosť, ktorá nie je v pravidlách, bude posudzovaná Administrátormi.

Administrátorom pomáhajú Moderátori fóra. Moderátori sledujú diskusie, články v klubových novinách, odkazy v knihách návštev, logá a názvy tímov a všetky verejné aktivity užívateľov, aby udržali kultúru a slušnosť vo všetkých diskusiách. Pokiaľ Moderátor zistí, že užívateľ porušuje pravidlá, má právo:
- dať varovanie;
- zablokovať možnosť písania na fórum;
- požiadať Administrátorov o prísnejšie potrestanie užívateľa (pokutou alebo zablokovaním účtu).

Pravidlá fóra sú k dispozícii na hornej lište na hlavnej stránke fóra alebo cez tento link.

Rozhodnutie o AKEJKOĽVEK sankcii (či už bola udelená Moderátorom alebo Administrátorom) je výlučne na uvážení Moderátora alebo Administrátora a verejná debata o nej nie je prípustná. V prípade nesúhlasu s rozhodnutím, užívateľ môže požiadať o preskúmanie prípadu e-mailom na admins@sokker.org. Rozhodnutie Administrátora alebo Administrátorov je, po opätovnom prešetrení, konečné.


Neznalosť pravidiel nie je ospravedlnením pri ich porušení, ani poľahčujúcou okolnosťou.
2013-01-16 23:30:08
Tvoj klub, rovnako ako skutočný futbalový klub, má svoj vlastný štadión, svojich hráčov, trénerov a asistentov a má tiež svoju juniorskú školu. Viesť klub znamená, samozrejme, mať tiež určité náklady, napríklad platy, obchodovanie s hráčmi, rekonštrukcia štadióna atď. Tieto výdaje musia byť pokryté, inak klubu bude hroziť bankrot. Viac informácií ohľadom hospodárenia klubu nájdeš ďalej.

Bankrot

Manažér klubu, ktorý prekročí limit bankrotu (zostatok na účte je nižší ako -500 000 €), má 72 hodín od posledného prihlásenia na to, aby vylepšil stav klubových financií (predaj hráčov, vyhodenie trénerov atď.). Po uplynutí týchto 72 hodín sa nebude môcť znovu prihlásiť až do doby, keď zostatok na účte bude vyšší, ako –500 000 €. Ak sa však v priebehu 14 dní od prekročenia limitu bankrotu zostatok na účte dostatočne nezlepší, tím oficiálne zbankrotuje, ako je uvedené v prvej časti pravidiel.
2015-11-15 20:57:58
Každý hráč má 8 základných schopnosti. Sedem z nich (rýchlosť, prihrávky, tvorba hry, obrana, útok, technika a chytanie) je v hodnotách od tragického (0) po superbožského (17+). Kondícia je v stupňoch od tragického (0) po impozantného (11). Čím je vyššia úroveň tej-ktorej schopnosti, tým viac sa hráč v danej schopnosti prejaví v hre.


Základné schopnosti:

Rýchlosť

Touto schopnosťou je vyjadrená rýchlosť hráča a to ako pri pohybe bez lopty, tak s loptou. Čím je hráč rýchlejší, tým väčšiu šancu má súperovi utiecť, ale taktiež ho dobehnúť. Rýchlosť je tiež dôležitou schopnosťou brankárov v súbojoch s útočníkmi.

Prihrávanie

Schopnosť "prihrávanie" vyjadruje presnosť prihrávok (počítajú sa sem aj nahrávky hlavou). Pod touto schopnosťou sa rozumie nielen správny smer prihrávky, ale aj jej razancia. Čím lepší je hráč v tejto schopnosti, tým ľahšie sa budú k lopte dostávať jeho spoluhráči.

Tvorba hry

Hráči s vysokou tvorbou hry sa rozhodujú rýchlejšie a ich prihrávky väčšinou mieria na najlepšie postaveného spoluhráča. Ak je hráč slabý v tejto schopnosti, môže mu prihrávka pri rozhodovaní trvať príliš dlho, v dôsledku čoho môže spomaliť a/alebo stratiť loptu. Vyššia tvorba hry rovnako zvyšuje hráčovu schopnosť poslať prihrávku do behu.

Obrana

Čím vyššia je táto schopnosť, tým väčšiu bude mať hráč šancu, že pripraví súpera o loptu. Preto je bránenie najdôležitejšou schopnosťou obrancov. Ale aj záložníci a útočníci si môžu vďaka dobrému bráneniu vytvoriť príležitosť, ak oberú súpera o loptu na jeho polovici. Schopnosť účinne odobrať loptu je závislá aj na technike útočiaceho hráča, pretože čím vyššia je jeho technika, tím väčšiu má hráč šancu cez obrancu prejsť.

Útok

Schopnosť útočenia vyjadruje presnosť a razanciu striel. Hráčom, ktorí sú dobrí v tejto schopnosti, sa nestáva často, aby nepresne zakončovali (aby napr. vysoko prekopli bránu), ich strely sa oveľa ťažšie chytajú. Táto schopnosť je dôležitá nie len pre útočníkov, ale pre všetkých hráčov, ktorí sa budú dostávať do zakončenia.

Technika

Technika je spojená s množstvom herných situácii:
- spracovanie lopty, t. j. hráčom so zlou technikou môže odskočiť od nohy aj úplne jednoduchá lopta;
- rýchlosť pohybu s loptou, t. j. hráči so zlou technikou podstatne strácajú na rýchlosti, ak bežia s loptou;
- schopnosť prejsť cez obrancu v súboji jeden na jedného, to znamená, že čím je hráč technicky zdatnejší, tím skôr bude mať loptu pod kontrolou počas kľučkovania;
- určuje pravdepodobnosť, že hráč urobí chybu pri pokuse o prihrávku na jeden dotyk.

Chytanie

Táto schopnosť rozhoduje o tom, aký dobrý je brankár. Závisí na tom efektivita a kvalita zákrokov. Čím vyššia je jej úroveň, tým väčšiu má brankár šancu chytiť loptu, alebo vyraziť nebezpečnú strelu mimo dosahu útočníkov.

Kondícia

Počas zápasu sa hráči postupne unavujú. To spôsobuje väčšinu nepresností, hráči postupne strácajú určitú časť svojich schopností (výnimkou je len tvorba hry). Miera vyčerpania nie je priamo závislá na čase strávenom na ihrisku, ale skôr na aktivite konkrétneho hráča. Čím viac behá a zapája sa do hry, tím viac bude unavený. Pokiaľ má hráč dobrú kondíciu, bude sa únava prejavovať na jeho schopnostiach menej. Treba si uvedomiť, že ak nie je kondícia trénovaná, bude sa časom znižovať.


Ďalšie hráčske parametre:

Forma

Forma môže manažérovi poradiť, či bude hráč schopný využiť svoje schopnosti naplno. Hráči, ktorí sú z formy, budú podávať horšie výkony.

Taktická disciplína

Odráža to, do akej miery je schopný hráč plniť zvolenú taktiku počas zápasu.

Taktická disciplína hráča závisí od dvoch „podschopností“: skúsenosti a tímové spolupracovanie.

Skúsenosti:
- čím viac odohraných zápasov, tým je hráč skúsenejším;
- aktivita počas odohraných zápasov (percentuálne hodnotenie ofenzívnej a defenzívnej činnosti);
- záležia od typu odohraných zápasov (priateľské, oficiálne, reprezentačné);
- pri nižších úrovniach skúseností bude trvať postup na ďalší level kratšiu dobu, ako pri vyšších úrovniach.

V závislosti od skúseností môžu obrancovia buď čiastočne zblokovať, alebo aspoň spomaliť súperov bežiacich za loptou, pri hlavičkových súbojoch sa však táto schopnosť neprejaví.

Tímová spolupráca:
- vyjadruje to, ako je tréner schopný učiť tvojich hráčov taktiku a čo sa konkrétny hráč naučil vo svojom klube;
- táto schopnosť sa zvyšuje každý týždeň v tréningu, nezáleží od typu tréningu, ale výška jej rastu je závislá na priemernej schopnosti hlavného trénera i asistentov (môže klesnúť v prípade výmeny hlavného trénera za horšieho);
- závisí na čase strávenom na ihrisku každý týždeň (podobne ako pri ostatných schopnostiach);
- asistenti trénera tiež pomáhajú zvyšovať tímovú spoluprácu hráčov, ale ich vplyv je nižší, ako na ostatné schopnosti;
- u starších hráčov stúpa a klesá pomalšie (sú proti zmenám „odolnejší“);
- po každom prestupe hráča jeho hodnota tímovej spolupráce klesne na minimum.


Talent

Talent hráča je skrytá schopnosť, na ktorej závisí, ako rýchlo sa budú hráčom zlepšovať schopnosti. Na ňom je závislá efektivita tréningu hráča a to ako v seniorskom mužstve, tak aj v juniorke.

Vek

Po každej sezóne hráči „zostarnú“ o jeden rok. Mladí hráči zlepšujú svoje schopnosti rýchlejšie. Keď sa hráč blíži k tridsiatke, môžu jeho schopnosti začať klesať, to znamená, že čím je hráč starší, tým rýchlejší bude tento pokles.

Hodnota

Približná hodnota hráča závisí na kvalite jeho schopností. Táto hodnota nemá súvislosť s trhovou cenou (teda s cenou, za ktorú sa predá).

Plat

Týždenný plat hráča je stanovený v zmluve a tiež závisí na kvalite jeho schopností. Platy sú znovu prepočítané na začiatku každej sezóny.

Výška

Výška hráča je viditeľná v 3D zápase, kde vyšší hráči majú väčšie šance vyhrať viac vzdušných súbojov, naproti tomu nižší hráči majú výhodu pri zrýchlení a teda ich akcelerácia bude lepšia ako u vyšších hráčov, no nemá to dopad na ich maximálnu rýchlosť.

Hmotnosť hráča

Hmotnosť hráča je viditeľná v 3D zápase, kde hráči vyzerajú rozdielne v závislosti na ich výške a váhe.

Ak je hráč príliš ľahký, bude mať slabšie zrýchlenie, pretože má menej svalovej hmoty.
Na druhej strane, aj príliš ťažký hráč bude mať tiež slabšie zrýchlenie kvôli svojej váhe.
Ťažší hráči sa unavia skôr v porovnaní s ľahšími. Hmotnosť hráča sa bude môcť meniť tréningom,
zápasovou praxou a zraneniami (ešte neimplementované).

Hmotnosť hráča je počítaná na základe Body Mass Index (BMI) podľa vzorca:
BMI = hmotnosť / (výška x výška).

Ideálny BMI pre hráča na Sokkeri je nastavený na 23,75.


Vyhodenie hráča

Ak hráč nemá šancu sa v tvojom tíme presadiť a si presvedčený o tom, že nemá zmysel dávať tohto hráča na prestupovú listinu, môžeš ho vyhodiť. Ak hráča vyhodíš, opusti tvoj tím a nebude dostupný ani pre iných manažérov. Za vyhodenie hráča neplatíš nič, ale budeš mu musieť zaplatiť jeho týždenný plat (jednorázovo).

Hráči, ktorí sú členmi národného tímu a odohrali v ňom aspoň jeden zápas, nemôžu byt vyhodení. Hráči, ktorí nie sú v národnom tíme, môžu byť vyhodení, aj keď majú lepšie schopnosti ako reprezentanti.

Hráči, ktorí sú členmi národného tímu a hrajú v tíme, ktorý neovláda manažér (tzv. bot tím), budú poslaní na prestupovú listinu v okamihu, keď tím dostane nového manažéra.
2015-11-14 22:39:16
Kam by si sa dostal s tímom bez trénera? Nikde, pretože by tam nebolo vidieť žiadny pokrok.
Tvoji tréneri zvyšujú hráčove schopnosti počas tréningu a starajú sa o juniorku.


Tréning schopností

Každý tréner sa hodnotí podľa efektivity tréningu v každej z ôsmych trénovateľných schopností. Tieto schopnosti sú dôležité len pre hlavného trénera, asistenti hlavného trénera a tréner juniorského tímu potrebujú len celkové hodnotenie (pozri "celkové hodnotenie"). Mal by si sa teda pokúsiť mať hlavného trénera s čo najvyššou možnou úrovňou v schopnosti, ktorú chceš trénovať, pretože tá má priamy dosah na frekvenciu skokov na trénovanej schopností. K efektivite tréningu formou RPP (poznámka: z angličtiny „random popup“ – „náhodné zlepšenie“) prispievajú asistenti podľa súčtu ich celkových hodnotení.


Celkové hodnotenie

Celkové hodnotenie trénera závisí na súčte úrovní všetkých trénerových schopností. Je to veľmi dôležité pre asistentov. Ich vyššie hodnotenie má väčšiu efektivitu pri pomoci hlavnému trénerovi.
Trénera pre juniorku by si mal vyberať taktiež s čo najvyšším možným celkovým hodnotením. Čím vyššie hodnotenie, tým rýchlejšie sa budú tvoji juniori zlepšovať. Zlepšovanie tímovej práce závisí iba na celkovom hodnotení tvojich trénerov (z väčšej časti na celkovom hodnotení hlavného trénera, ale aj celkové hodnotenie tvojich asistentov má vplyv).


Platy

Platí, že čím lepší tréner, tým má vyšší plat. Na začiatku nebudeš schopný najať vynikajúcich trénerov, iba ak by si chcel zbankrotovať. Plat trénera je nemenný. Znamená to, že jeho plat je rovnaký počas celého pôsobenia v tvojom tíme.


Vek

Tvoj tréner je tiež len človek a v určitom období sa môže stať, že skončí so svojou trénerskou kariérou. Nebuď preto prekvapený, keď tvoj postarší tréner podá výpoveď a odíde na zaslúžený odpočinok na
Karibik.


Hľadanie trénerov

Keď začínaš na Sokkeri, má tvoj tím k dispozícii niekoľko trénerov. Nebudú to najlepší tréneri, akých by si mohol mať. V klube zostali vďaka ich známosti s predchádzajúcim majiteľom. Majú však jednu podstatnú výhodu, ich platy sú nízke. Môžeš ich bez problémov vyhodiť a poobzerať sa po lepších tréneroch.

Ako najať nového trénera?
Pre najatie nového trénera môžeš využiť formulár "Vyhľadanie trénera". Vyhľadanie nového trénera stojí peniaze. Čím presnejšie definuješ jeho schopnosti, tým vyšší poplatok musíš zaplatiť – dokonca, aj keď nebol nájdený vhodný tréner, ktorý by spĺňal tvoje požiadavky. Dostaví sa tréner so schopnosťami približne rovnakými schopnosťami, aké si vybral. Keď splní tvoje očakávania, môžeš ho najať do tímu. Podpísanie zmluvy si nevyžiada žiadne ďalšie náklady, ale keď kontrakt ukončíš, tréner dostane svoj týždenný plat. Keď tvoje požiadavky nespĺňa, nemusíš s ním podpísať zmluvu, môžeš ho prepustiť a poobzerať sa po inom. Prepustený tréner bez podpísanej zmluvy ťa nebude stáť nič.

Tip: Vyber všetky schopnosti vo formulári, keď hľadáš asistenta či trénera juniorky, (napr. všetky excelentný, ak hľadáš excelentného trénera).

Prepustenie trénera
Ako už bolo uvedené vyššie, prepustenie trénera, ktorý nemal podpísanú zmluvu, ťa nebude stáť nič. Ak ale raz prijmeš trénera, budeš mu musieť dávať týždenný plat až do prepustenia. Keď je tréner prepustený, je pridaný na prestupový trh trénerov. Pozor na nezaradených (resp. nevyhodených) trénerov, každú sobotu im totiž vyplácaš týždennú mzdu.

Úlohy trénera
Akonáhle prijmeš trénera, tento je pridaný do tvojho tímového personálu a môžeš ho nájsť v odkaze "Tréning" pod "Bez funkcie". To znamená, že tréner bol najatý, ale zatiaľ nemá pridelenú prácu v klube. Určiť, ako hlavného trénera, asistenta a trénera juniorky, môžeš len trénera, ktorý má platnú zmluvu. Trénerovi by si mal preto prideliť post, na ktorý si ho vyhľadal. Úlohu trénera môžeš zmeniť zadarmo, kedykoľvek chceš (napr. povýšiť asistenta na hlavného trénera atď.).

Prestupový trh trénerov
Tréneri, ktorí boli prepustení z ktoréhokoľvek klubu, sú na trhu trénerov. Môžeš za nich ponúknuť viac, ako ostatní manažéri v aukcii. Peniaze príjme priamo tréner a nie jeho predchádzajúci klub.
Ak nie je jednanie s trénerom do jedného týždňa uzavreté (víťaz aukcie nepodpíše s trénerom kontakt), aukcia sa ruší a klub, ktorý dal najväčšiu ponuku, zaplatí 10% z čiastky, ktorú ponúkol v aukcii. V prípade, že tréner nie je kúpený žiadnym iným tímom, bude z trhu odstránený.
2015-11-15 16:23:09
V záujme zlepšovania a rozvoja svojho tímu, musia byť tvoji hráči správne trénovaní. Každý týždeň si môžeš vybrať schopnosť, ktorá bude trénovaná počas individuálneho tréningu. Väčšina typov tréningov vyžaduje, aby hráč počas týždňa hral na rovnakej pozícii, v priateľskom/pohárovom zápase a/alebo ligovom zápase.

Hráč, ktorý hral na rovnakej pozícii (napr. ako obranca) dvakrát počas týždňa, bude trénovať lepšie ako ten, ktorý hral iba priateľský zápas. Podobne hráč, ktorý hral v oficiálnom zápase bude trénovať lepšie ako hráč, ktorý hral iba v priateľskom. Ak hráč nastúpi na dvoch rôznych pozíciách počas týždňa, počíta sa iba posledný zápas. Výhoda hrania v dvoch zápasoch na rovnakej pozícii je malá – hráči totiž dostanú takmer plný tréning, aj keď hrajú iba 1 zápas. Ak hrajú iba medzinárodný zápas, dostanú približne 50% normálneho tréningu. Hráči nedostávajú tréning za nadstavený čas, pretože sú príliš unavení.

Rozdiely v efektivite tréningu vyplývajúce z hráčových vystúpení počas týždňa sú malé. Hráč, ktorý hral iba v jednom priateľskom zápase, bude mať len o trocha menšiu efektivitu tréningu ako hráč, ktorý hral v ligovom zápase. Ešte menšie rozdiely v tréningu sú u hráča, ktorý hral v dvoch zápasoch namiesto iba jedného.

Skrytým prvkom každého hráča je jeho talent. Talentovanejší hráč vie efektívnejšie využiť tréning a zlepšuje svoje schopnosti rýchlejšie. S rastúcim vekom schopnosť zlepšovania klesá, starším hráčom trvá vylepšenie schopností dlhšie. Popri individuálnom tréningu existuje aj tréning všeobecný. Dostanú ho všetci hráči, ktorí v danom týždni nastúpia na zápas. Efektivita všeobecného tréningu je značne nižšia, ako efektivita individuálneho tréningu.

Kvalita oboch, všeobecného a individuálneho tréningu, záleží najviac na hlavnom trénerovi. Prvok, ktorý sa najviac počíta, sú jeho individuálne schopnosti. Jeho celkové hodnotenie nemá vplyv na efektivitu tréningu. Preto je potrebné vybrať hlavného trénera, ktorý má vysokú schopnosť tréningu tej vlastnosti, ktorú si vybral pre individuálny tréning. Rozhodni sa, ako sú pre teba dôležité ostatné trénerove schopnosti a či si môžeš dovoliť platiť lepšieho trénera.

Asistenti pomáhajú hlavnému trénerovi zvyšovať tréningovú efektivitu – čím lepší asistent (podľa celkového hodnotenia), tým viac pomôže hlavnému trénerovi. Avšak, nenajímaj príliš veľa asistentov. Keď najmeš viac ako troch, budú sa hádať a dôsledkom toho bude efektivita nižšia alebo dokonca môžeš tréning aj stratiť.

V prípade, že vystriedaš hráča, bude mať iba tréning zodpovedajúci odohranému času na ihrisku. Hráč musí hrať na rovnakej pozícii v oboch zápasoch v jednom týždni, inak sa mu započíta do tréningu iba posledný zápas (aj v prípade trénovania rýchlosti). Pozícia v zápase sa neberie do úvahy iba pri tréningu kondície.


Tréning kondície

Tento typ tréningu sa trénuje najrýchlejšie. Všetci hráči ju trénujú bez ohľadu na to, či hrali v týždni zápas, alebo nie. Hráči trénujú s rovnakou efektivitou bez ohľadu na vek alebo talent. Avšak netrénovaná kondícia môže časom klesnúť, dokonca, aj u mladších hráčov. Maximálna úroveň kondície môže byť impozantná (11/17+).

Poznámka: Tréning kondície hráč nedostane, ak je zranený (ak sa hráč stihne do štvrtka zotaviť na „ľahké zranenie“, tréning kondície dostane).


Tréning rýchlosti

Rýchlosť trénujú všetci hráči, ktorí hrali počas týždňa aspoň jeden zápas, bez ohľadu na pozíciu. Hoci je tréning rýchlosti podobný tréningu kondície, rýchlosť je fyzický tréning, a preto jeho efektivita závisí od veku a talentu hráča.


Tréning útočenia

Útočenie najefektívnejšie trénujú útočníci (ATT). Ak chceš zvýšiť efektivitu tréningu na inej pozícii ako u útočníka (ATT), môžeš tak učiniť. Avšak, bude to mať za následok výrazné zníženie efektivity tréningu u útočníkov (ATT).

Poznámka: Ak nastavíš tréning útočenia u tvorcov hry/záložníkov (MID) alebo u obrancov (DEF), tak ich efektivita bude približne 50 % (približne 50 % dostanú zároveň aj útočníci (ATT) v danom týždni).


Tréning prihrávok

Prihrávky je najefektívnejšie trénovať u tvorcov hry/záložíkov (MID), ostatné pozície trénujú pomalšie. Ak chceš zvýšiť efektivitu tréningu na inej pozícii ako u tvorcov hry/záložníkov (MID), môžeš tak učiniť. Avšak, bude to mať za následok výrazné zníženie efektivity tréningu u tvorcov hry/záložníkov (MID).

Poznámka: Ak nastavíš tréning prihrávok u útočníkov (ATT) alebo u obrancov (DEF), tak ich efektivita bude približne 50 % (približne 50 % dostanú zároveň aj tvorcovia hry/záložníci (MID) v danom týždni).


Tréning tvorenie hry

Tvorenie hry je podobné prihrávaniu. Najviac z tohto tréningu získavajú tvorcovia hry/záložníci (MID). Tak isto ako pri prihrávkach, môžeš zvýšiť efektivitu tréningu pre ostatné pozície, ale bude to mať za následok zníženie efektivity tréningu u tvorcov hry/záložníkov (MID).

Poznámka: Ak nastavíš tréning tvorenia hry u útočníkov (ATT) alebo u obrancov (DEF), tak ich efektivita bude približne 50 % (približne 50 % dostanú zároveň aj tvorcovia hry/záložníci (MID) v danom týždni).


Tréning bránenie (odoberanie lopty)

Môžeš si zvoliť pozíciu, ktorá bude najefektívnejšie trénovať bránenie v danom týždni. Môžeš si vybrať medzi ATT, MID a DEF. Zvyšné pozície budú trénovať pomalšie.


Tréning techniky

Obdobne ako pri obrane, najintenzívnejšie ju trénujú hráči na vybranej pozícii pre daný týždeň.


Tréning chytanie

Tento typ tréningu trénujú len brankári (GK), ktorí hrali počas týždňa.


Taktická disciplína

Taktická disciplína stúpa/klesá nezávisle od tréningu iných schopností. Skúsenosti sa získavajú alebo strácajú na základe odohratých zápasov, aktivity v zápase a typu zápasu. Hráči s menšími skúsenosťami zvyšujú svoju disciplínu rýchlejšie, ako hráči skúsenejší.
Tímová spolupráca vyjadruje schopnosť trénera učiť taktiku a zároveň vyjadruje, koľko sa hráč naučil. Závisí to najmä od celkového hodnotenia hlavného trénera a odohratého času v zápasoch. U starších hráčov tímová spolupráca stúpa a klesá pomalšie (sú "odolnejší" voči zmenám). Po každom prestupe tímová spolupráca klesne na najnižšiu úroveň.
2015-11-14 22:44:49
Súčasťou tvojho tímu je samozrejme aj juniorka. V nej sa tréningom zlepšujú mladí hráči, ktorí majú príliš málo skúseností a schopností hrať v seniorskom tíme.


Veľkosť juniorky

V juniorke budeš musieť určiť maximálny počet juniorov, ktorí budú môcť trénovať. Každý týždeň ti do juniorky príde niekoľko nových hráčov, ale iba vtedy, ak pre nich budeš mať dostatoční počet voľných miest (najviac môže prísť 6 nových hráčov). Ak príde do juniorky väčší počet juniorov, ako bude voľných miest, tak budú prebytoční juniori odmietnutí. Nikdy sa však už nedozvieš, či náhodou nebola odmietnutá budúca futbalová hviezda. Maximálny počet juniorov v juniorke je 30.


Juniori

U každého juniora vidíš niekoľko parametrov. Vek juniora, preferovanú pozíciu, odhadovanú celkovú úroveň juniora a počet týždňov potrebných k jeho vytrénovaniu a preradeniu do seniorského tímu. U juniorov neuvidíš rozloženie jednotlivých schopností, môžeš ich ale nasadzovať do juniorských zápasov a podľa ich výkonu môžeš mať približnú predstavu o ich schopnostiach. Keď je junior pripravený pripojiť sa k seniorom, môžeš s ním podpísať profesionálny kontrakt. Po podpísaní kontraktu už uvidíš jednotlivé schopnosti (ex)juniora.


Tréner juniorky

Samozrejmosťou je, že na tréning juniori potrebujú trénera. Rýchlosť tréningu však neovplyvňujú jeho jednotlivé schopnosti, ako je tomu u seniorského tímu, ale jeho celkové hodnotenie. Čím lepšieho trénera (vyššie celkové hodnotenie) v juniorke máš, tým presnejšie odhadne ich schopnosti. Odhad trénera sa tiež spresňuje pozorovaním juniora v zápasoch juniorskej lige, čiže juniori na súpiske budú presnejšie odhadnutí, ako tí na lavičke.


Tréning juniorov

Ako má junior rozložené jednotlivé schopnosti, je dané už pri jeho príchode do juniorky. Následne sa tieto schopnosti zlepšujú pri každom tréningu (Pozor! Nepliesť si to s odhadom trénera. Tréner môže hráča
pri príchode odhadnúť na vyššiu úroveň schopností a potom zmeniť svoj odhad nadol). To, ako rýchlo juniori trénujú, záleží len od úrovne trénera juniorky a od toho, aký majú juniori talent. Ten poznáš práve podľa toho, ako rýchlo sa tvoji juniori zlepšujú a je len na tebe, či si ponecháš hráča, ktorý sa zlepšuje pomaly. To, či juniori hrajú v juniorských zápasoch alebo nie, nemá žiadny vplyv na kvalitu ani na rýchlosť zlepšovania sa.


Juniorské zápasy

Hrajú sa presne podľa takých pravidiel, aké sú v seniorských zápasoch. Aby však boli zápasy dynamickejšie a zábavnejšie, bola juniorom mierne zvýšená rýchlosť a ich forma je v zápase vždy na maximálnej možnej úrovni. Ďalšou odlišnosťou oproti seniorskému tímu je to, že ak dôjde v juniorskom zápase k zraneniu, ihneď po zápase je toto zranenie ošetrené, junior plnohodnotne trénuje a môže nastúpiť v ďalšom juniorskom zápase. Ani žlté a červené karty u juniorov nie sú započítavané, takže sa o svojich juniorov vôbec nemusíte báť.


Juniorská liga

Novovytvorený juniorský tím sa vždy pridáva do najnižšie možnej ligy v danej krajine bez ohľadu na to, v ktorej lige hrá seniorský tím. Počet líg sa u juniorov nemení a je rovnaký ako u seniorov, no počet tímov v lige už nie je pôvodných 8, ale tímy z danej divízie majú spoločnú ligovú tabuľku. Každý týždeň sa zápasy náhodne losujú. Liga je vždy rozdelená na polovicu a tímy z hornej polovice hrajú navzájom spolu presne tak, ako aj tímy z dolnej polovice. Domáci tím sa určuje vždy náhodne a vstupné zo zápasov ostáva domácemu tímu. V poslednej lige, keďže len do nej sú nové tímy prideľované, sa môže stať, že počet tímov bude nepárny a teda sa môže stať, že niektoré kolo tvoj tím vynechá, no v nasledujúcom kole bude už určite hrať. Zápasy juniorov nemajú žiadny vplyv na hodnotenie tímu, no na náladu fanúšikov už áno, avšak, v porovnaní so zápasmi seniorov je vplyv omnoho nižší. Pôsobenie v juniorskej lige tiež mierne ovplyvní aj počet fanúšikov.


Postupy a zostupy

Každá sezóna má 14 kôl, tak isto, ako u seniorských líg. Po jej skončení sa najlepšie juniorské tímy kvalifikujú priamo do vyššej súťaže. Počet postupujúcich je ekvivalentom seniorských súťaží, postupuje a zostupuje teda vždy polovica juniorských tímov podľa tabuľky. Pokiaľ nižšia liga nebude plne obsadená, je počet zostupujúcich prispôsobený a teda zostúpi najnižší možný počet tímov. Napríklad, ak je v druhých ligách 32 tímov, 16 ich zostúpi, teda 16 ich musí nahradiť z tretej ligy. Môže sa však stať, že v druhej lige bude len 20 tímov kvôli tomu, že niektorí odstúpili a v tom prípade zostúpia len 4 tímy a z tretej ligy príde plných 16, aby doplnili počet.

POZOR: Pokiaľ juniorský tým kontumuje dva po sebe idúce zápasy, je automaticky vyradený z juniorskej ligy.
2015-11-14 22:45:24
Jedným zo základných spôsobov ako môžeš získať nových hráčov je, že ho kúpiš od iného majiteľa. Prestupový trh funguje ako aukcia.
Predaj hráča začína umiestnením hráča na trh a stanovením minimálnej prestupovej sumy. Táto suma sa nemôže rovnať nule, musíš dať minimálnu sumu aspoň 1 €, aby bol hráč pridaný na trh.

Pri umiestnení hráča na Prestupovú listinu manažér zaplatí poplatok vo výške 2,50 % zo zadanej minimálnej ceny. Po uskutočnení prestupu predávajúci zaplatí poplatok 5,00 % z konečnej ceny. Ak má prestupujúci hráč 23 rokov (alebo menej), a nepochádza z klubu, ktorý ho predáva, ďalších 5,00 % z konečnej ceny ide na účet klubu, z ktorého hráč pochádza.

Potom, ako je hráč umiestnený na prestupovú listinu, bude na nej dva dni, ak ho jeho zamestnávateľ nestiahne skôr. Stiahnuť hráča je však možné iba v prípade, ak na neho žiadny tím nedal ponuku. Ak príde k zvýšeniu prestupovej čiastky, musí ostatným manažérom ostať čas na prípadnú odpoveď (aspoň 2 minúty), preto sa môže pôvodne naplánovaná uzávierka výrazne posunúť. V okamihu, keď skončí prestupový termín, sa hráč presťahuje do klubu, ktorý zaňho ponúkol najviac peňazí (k tomu je treba potvrdenie buď novým alebo predchádzajúcim manažérom). Po tomto potvrdení je transakcia úspešne dokončená.

Obchod je ešte možné zrušiť, ak kupujúci neprivedie hráča do nového klubu, alebo predávajúci ho nepošle do jeho nového pôsobiska. K tomu je treba, aby obidve strany počkali týždeň od okamžiku prestupu, potom bude obchod automaticky zrušený. Jeden aj druhý manažér však zaplatia 10,00 % z konečnej prestupovej čiastky.


Daytrading

Sokker má pravidlá obmedzujúce množstvo prestupov. Každý hráč môže odmietnuť umiestnenie na prestupovú listinu.

Možnosti, pre ktoré môže hráč odmietnuť prestup:
- počet zápasov odohraných za klub - čím menej zápasov odohral, tým väčšia pravdepodobnosť odmietnutia;
- počet hráčov predaných alebo umiestnených na prestupovú listinu klubom v posledných dvoch týždňoch;
- forma hráča – čím nižšia forma, tým väčšia šanca odmietnutia (menší vplyv, ako pri prvých dvoch faktoroch);
- nálada fanúšikov – čím horšia, tým pravdepodobnejšie bude hráč súhlasiť s prestupom (menší vplyv, ako pri prvých dvoch faktoroch).

Poznámka: Toto obmedzenie sa netýka tvojich juniorov a hráčov, ktorých si dostal spolu s tímom.


Inzerovanie hráčov

Pokiaľ chceš upozorniť na svojho hráča, ktorého predávaš, môžeš tak urobiť niekoľkými spôsobmi:

1. Vytvorením inzerátu na hráča (maximálne 3). Inzerát vytvoríš tak, že klikneš na položku "Predať" v menu a kliknutím na tlačidlo "Vytvoriť inzerát". Tým vytvoríš ku svojmu hráčovi tému a zároveň zviditeľníš jeho schopnosti pre ostatných. Takto inzerovaní hráči sa dajú vyhľadať na trhu, keď v kolónke "Typ výpisu" vyberieš namiesto "výpis prestupov" možnosť "inzeráty". Majiteľa následne môžeš kontaktovať priamo v téme ku hráčovi pomocou príspevku ako do fóra, alebo cez sokker poštu.

2. Hráči, ktorí spĺňajú určité podmienky, môžu byť inzerovaní tiež na medzinárodných fórach ako napríklad: Transfer (en), Transfer Star (en) a Transfer Junior (en), dostaneš sa k ním po kliknutí na tlačidlo "Ukázať ostatné fóra" (nájdeš na konci zoznamu sledovaných fór). Každé z týchto fór má svoje osobitné pravidlá, ktoré si určite prečítaj skôr, než na ne začneš inzerovať.

3. Môžeš samozrejme inzerovať aj priamo na fórach konkrétnych krajín, maj však na pamäti, že všetky fóra sú uzavreté a to znamená, že na nich môžeš inzerovať iba hráča národnosti príslušnej k danému fóru. Na domácom fóre môžeš inzerovať akýchkoľvek hráčov.


Pri obchodovaní by si mal dodržiavať pravidlá fair-play (pozri Kapitola č. 2 - Pravidlá fair-play)!
2015-11-14 22:02:43
Každé mužstvo má štadión, na ktorom hrá domáce zápasy. Správne zvolená kapacita štadióna, druhy tribún a cena vstupeniek je veľmi dôležitá z hľadiska finančnej stability tímu, vstupné patrí medzi tvoje najdôležitejšie zdroje príjmu.


Druhy tribún

- Tráva (státie) - v každom sektore, kde je len tráva, je povolených iba 100 miest na státie aj pri postrannej čiare.
- Terasy sú postavené z betónu a sú na státie. Je to druhý najlacnejší typ tribúny. Vzhľadom na predpisy Futbalovej Asociácie žiaden štadión nemôže pozostávať len z terás.
- Lavičky (miesta na sedenie) sú menej pohodlné ako sedačky.
- Sedačky sú drahšie a pohodlnejšie miesta. Stavba sedačiek je drahšia ako stavba lavičiek, ale môžu pritiahnuť viac divákov, pretože viacerí diváci, ktorí chcú sedieť, dajú prednosť sedačkám pred lavičkami.


Návštevnosť

Veľkosť návštevy je závislá od:
- veľkosti fanklubu oboch tímov,
- nálady fanúšikov oboch tímov,
- druhu zápasu,
- počasia (strecha pomôže udržať návštevnosť pri zlom počasí),
- cien vstupeniek,
- kapacity štadióna a druhy tribún,
- fanúšikov, tí uprednostňujú rôzne druhy tribún.


Preferencie fanúšikov

Fanúšikovia obľubujú rôzne miesta. Niektorí uprednostňujú sedadlá, ďalší lavičky, iní terasy, alebo aj státie na tráve. Ak sú ich obľúbené miesta vypredané, sú ochotní kúpiť si lístky na lepšie miesta, ale odmietajú ísť na menej pohodlné. V prípade zlého počasia si časť fanúšikov kúpi vstupenky, len ak sú ich obľúbené miesta zastrešené.


Cena vstupeniek

Návštevnosť na zápase môžeš ovplyvniť cenou vstupeniek. Daj si pozor, lebo ak ceny nastavíš príliš vysoké, na zápas príde príliš málo divákov a budeš mať nízke tržby. Podobne, ak budú ceny veľmi nízke, je možné, že vypredáš štadión, ale peňazí z toho veľa mať nemusíš. Najvyšší príjem budeš mať, keď pri nastavovaní ceny vstupného vezmeš do úvahy všetky okolnosti ovplyvňujúce návštevnosť.

Samozrejme, ak máš malý štadión a očakávaš, že záujem o zápas prevýši jeho kapacitu, môžeš zvýšiť ceny vstupeniek, aby si dosiahol vyšší príjem. Avšak nebude to až taký zisk, ako z väčšej kapacity štadióna.

Ceny vstupeniek nastavíš na stránke štadióna, keď klikneš na "Zmeniť cenu" pre každú tribúnu zvlášť. Cena vstupenky sa dá nastaviť od 0,25 € do 250,00 €. Prednastavené ceny vstupného nájdeš tu


Výstavba

Opatrne s úpravami na štadióne! Mysli na to, že návratnosť investície do štadióna je pomalá, takže hoci to môže byť dobrá investícia v strednodobom a dlhodobom horizonte, z krátkodobého pohľadu môže byť stratová. Príliš malá kapacita štadióna znamená straty na príjmoch zo vstupného, na druhej strane príliš veľká kapacita zapríčiní zvýšené týždenné náklady na údržbu štadióna.

Štadión má osem tribún. Príkaz na prestavbu dáš kliknutím na "výstavba" na konkrétnej tribúne na stránke štadióna. Potom zadaj počet miest, druh tribúny a označ, či chceš mať nad tribúnou strechu. Počet zadaných miest znamená celkový počet miest po prestavbe.

Keď budeš hotový, kliknutím na "Odhadnúť" zistíš cenu výstavby a odhad jej trvania. Časový odhad je približný, pretože ho robia tvoji stavbári, takže sa môže mierne líšiť od skutočnosti. Ak chceš mať štadión hotový k určitému dátumu, mal by si si pre istotu nechať pár dní rezervu kvôli neočakávaným prestojom.

Pozor! Cena za miesto rastie úmerne s rastúcou kapacitou tribúny. Preto ťa môže vyjsť lacnejšie výstavba dvoch menších tribún ako jednej väčšej. Na druhej strane, pri každom jednom príkaze na výstavbu platíš pevnú sumu za schválenie projektu, preto nie je dobrý nápad rozširovať jednu tribúnu viackrát s menším počtom miest.

Počas výstavby je tribúna zatvorená a zápas spod nej môže sledovať len zopár divákov.


Stav a typy trávnika

Stav (kvalita) trávnika môže ovplyvniť správanie lopty a má taktiež vplyv na pravdepodobnosť zranenia hráčov. Na ihrisku, v oblastiach so slabou kvalitou trávnika, môže lopta odskakovať do nepredvídaného smeru kvôli nerovnostiam a takisto môže odskočiť do smeru, ktorý hráč nechcel, keď kľučkoval s loptou. Takisto sa na ihrisku s nižšou kvalitou zvyšuje pravdepodobnosť zranenia a naopak, táto pravdepodobnosť sa znižuje na ihrisku s lepším stavom trávnika (viac ako 50,00 %).

Pri riadení stavu ihriska sa najskôr rozhodni, ktorý typ trávnika chceš mať na štadióne.
Existujú rôzne typy trávy, každá má iný optimálny stav v závislosti od jej kvality. Napríklad záhradná tráva nedosiahne viac ako 50,00 %, takže nebude príliš dobrá. Trávnik sa bude postupne zhoršovať každým zápasom a bude potrebovať čas na obnovu. Rýchlosť obnovy záleží na počasí, to znamená, že tráva bude rásť najlepšie, ak nie je ani veľmi horúco a ani veľmi mokro.


Starostlivosť o trávnik

Obnovu trávnika môžeš urýchliť pomocou zaplatenia starostlivosti o trávnik. Máš dve možnosti starostlivosti s rôznymi cenami. Plná údržba nastaví starostlivosť na 100% a stojí štvrtinu z toho, ako položenie úplne nového trávnika. Polovičný balík nastaví starostlivosť na 50% a bude stáť osminu ceny z nového trávnika. Mal by si využiť túto starostlivosť len vtedy, ak chceš urýchlene zlepšiť stav hracej plochy.

Tu je kompletný prehľad typov trávnika a cien údržby:

Typ trávy: Cena za položenie / Plná údržba / Polovičná údržba
Záhradná tráva pre domáci trávnik: 5 000 € / 1 250 € / 625 €
Amatérska športová a parková tráva položená skalnými fanúšikmi klubu: 10 000 € / 2 500 € / 1 250 €
Poloprofesionálna buffalo tráva kúpená v miestnom záhradníctve: 25 000 € / 6 250 € / 3 125 €
Profesionálna modrá tráva dodaná v zelenej farbe: 50 000 € / 12 500 € / 6 250 €
Jemná profesionálna bermuda položená na troch vrstvách pôdy od ProGrass: 100 000 € / 25 000 € / 12 500 €
Anjelská tráva od DivineGrass: 125 000 € / 31 250 € / 15 625 €


Strih trávnika a logo

Na štadióne môžeš upraviť vzhľad hracej plochy a vybrať si z rôznych vzorov strihu trávnika:
- kockovaný;
- vertikálne pruhovaný;
- horizontálne pruhovaný;
- šachovnicový;
- kruhový;
- bez strihu;
- so sklonom nahor;
- so sklonom nadol;
- kosoštvorcový.

Používatelia so zaplateným Pluskom majú možnosť umiestniť na trávnik logo svojho tímu a vybrať jeho pozíciu a veľkosť. Je odporúčané používať logo vo formáte PNG pre lepšiu správu priehľadnosti (loga).


Veľkosť ihriska

Môžeš zmeniť veľkosť ihriska podľa toho, ako veľkú (alebo malú) hraciu plochu chceš mať v rámci povolených rozsahov. Táto nová funkcia môže byť využívaná ako súčasť taktiky. Cena za úpravy ihriska bude rôzna v závislosti na druhu a strihu trávnika, ktorý máš nastavený. Veľkosť hracej plochy musí byť v nasledujúcom rozsahu:

Šírka: 64 až 78 metrov, štandardná šírka je 72 metrov.
Dĺžka: 95 až 110 metrov, štandardná dĺžka je 102 metrov.

Je možná akákoľvek kombinácia (v rozsahu limitov).
2015-11-03 23:53:54
Každý klub má určitý počet fanúšikov pripravených podporiť svoj obľúbený tím. Najoddanejší z nich vstúpia do fanklubu (ich celkový počet môžeš vidieť v kancelárii). Bez ohľadu na veľkosť fanklubu sú vždy na každom zápase ďalší príležitostný diváci, pričom ich počet závisí od počasia, veľkosti hosťujúceho fanklubu a nálade ich členov.

Aktuálnu náladu svojich fanúšikov môžeš nájsť v kancelárii.
Sú určité skupiny fanúšikov, ktoré na zápas nemusia prísť, ak nie je štadión v najlepšom stave.
Niektorí napríklad neprídu vtedy, keď pre nich nebude dostatok krytých sedačiek.

Počet fanúšikov vo fanklube sa mení každý týždeň a záleží na:
- lige;
- ligovej prestíži;
- sile súpera.

Barážové zápasy majú väčší vplyv na náladu fanúšikov ako ligové zápasy.
2015-12-15 20:16:01
Zápasy sa hrajú s rovnakými pravidlami ako pri skutočnom futbale.

Výber zostavy

Pre každý zápas by si mal vybrať 11 hráčov do zápasu a 5 na lavičku. Hráči so zranením trvajúcim dlhšie ako 7 dní nemôžu do zápasu nastúpiť. Hráči, ktorý ešte nie sú úplne uzdravení (menej ako 7 dní do uzdravenia, sú označený ako ľahko zranení), môžu nastúpiť v zápase, ale ich výkon nebude najlepší (hráč bude hrať s obmedzením). Hráč s tromi alebo viacerými žltými kartami, prípadne s červenou kartou, nemôže nastúpiť v jednom ligovom, pohárovom alebo barážovom zápase (vedľa jeho mena nájdeš červenú kartu, takýto hráč ale stále môže nastúpiť v priateľskom zápase). Hráči, ktorí nie sú pripravení hrať, alebo sú potrestaní, sa nezapoja do zápasu ani v prípade, keď ich zaradíš do zostavy (nahradí ho prvý hráč zo striedačky s rovnakou pozíciou).

Pre každého hráča by si mal vybrať jednu z týchto pozícii:
GK – brankár;
DEF – obranca;
MID – tvorca hry/záložník;
ATT – útočník.

Toto nastavenie určí, ako bude daný futbalista hrať (napríklad obranca by mal častejšie oberať súpera o loptu, ako sa pokúšať obchádzať súpera a tým vystavovať svoj tím možnosti straty lopty). Každá pozícia má maximálny počet hráčov, ktorí na nej môžu nastúpiť. Sú to: 1 pre GK, 5 pre DEF, 5 pre MID a 3 pre ATT. Keď bude hrať na určitej pozícii viac hráčov ako je dovolené (napr. 6 pre DEF), hráči nebudú trénovať (stratíš tréning). Pokyn striedajúceho hráča (viac nižšie) bude rovnaký, ako pokyn hráča, ktorý je striedaný.
Poznámka: Minimálny počet hráčov na daných pozíciách nie je vymedzený. To znamená, že je možné hrať aj v rozostavení: 2-5-3, 5-2-3, či 5-5-0.

Prečítaj si kapitolu „Tréning“, tam zistíš, ako trénovať dané pozície.

Ak niektorý tím zadá menej ako 10 hráčov, alebo ak zmaže taktiku určenú na zápas, tak súper vyhrá zápas kontumačne. V takto skontumovanom zápase futbalisti víťazného mužstva, ktorí boli vybraní v základnej zostave na zápas, dostanú tréning rovnako, ako keby sa zápas odohral bez striedaní.


Striedanie

Počas zápasu je možné, niekedy aj potrebné (napr. pre zranenie), hráča na ihrisku vystriedať za hráča z lavičky. V tomto momente sa na ihrisko dostane hráč umiestnený na vrchu zoznamu náhradníkov pre danú pozíciu.

Okrem zostavy sa dajú nastaviť aj iné príkazy. Aby došlo k vystriedaniu hráča z iného dôvodu, ako je zranenie, je potrebné určiť minútu, v ktorej má striedanie prebehnúť a podmienku, ktorá má byť splnená, aby došlo ku striedaniu. Je tiež možné určiť hráča na penaltu alebo priamy kop na súperovej polovici. Zahrávanie rohového kopu nemôžeš určiť, rohový kop zahráva ten hráč, ktorý je najbližšie pri lopte.

Pre doluvymenované podmienkové príkazy, ich nastavená minúta, znamená minútu, kedy sa začne sústavne kontrolovať stav podmienky a nie minútu, kedy sa podmienka "len" prekontroluje (ak je nastavená v podmienke prvá minúta, situácia môže nastať aj v 89. minúte, keďže sa to bude kontrolovať počas celého zápasu a nie iba v takto nastavenej minúte, ako to bolo pravidlom predtým).
Podmienky, ktoré sa kontrolujú neustále od nastavenej minúty:
*hráč dostane žltú kartu;
*hráč dostane červenú kartu, alebo strata hráča;
*hráč má ľahké zranenie.

Poznámka: Ak neurčíš hráča, ktorý má zahrávať štandardné situácie, bude ich zahrávať ten, ktorý je momentálne najbližšie pri lopte.


Kontumácia

Zápas môže byť kontumačne prehratý v týchto prípadoch:
- jeden z tímov určí na zápas menej ako 10 hráčov (0:5), alebo
- nastavená zápasová taktika bola pred zápasom vymazaná z editora taktík (0:5).

Ak obidva tímy urobili vyššie uvedené chyby:
• zápas skončí 0:0, ak ide o ligový zápas, alebo
• zápas skončí výhrou domáceho tímu 1:0, ak ide o zápas hraný s pohárovými pravidlami.


TV reportáž zo zápasu

Pri každom zápase môžeš sledovať televízny prenos, kde môžeš vidieť, ako sa darilo tvojím hráčom počas zápasu, pozrieť si najzaujímavejšie akcie a sledovať, ako funguje tvoja taktika.

Pre navigáciu použi nasledujúce klávesy:
- [Home], zobrazenie mien hráčov zapnuté / vypnuté;
- [Space], panel s klávesmi zapnuté / vypnuté;
- [left][right] šípky, spomalenie / zrýchlenie záznamu, priamy prenos nemôže byť upravovaný;
- [down] šípka, pauza;
- [alt] + [F4], ukončí prenos.


Pozápasové štatistiky

U obidvoch tímoch si môžeš pozrieť tieto pozápasové štatistiky:

- držanie lopty – čas držania lopty sa počíta od momentu získania lopty až po moment jeho straty (štandardné situácie sa nepočítajú);
- hranie na danej polovici – je čas, kedy bola lopta na polovici jedného z tímov. Ak tvoje tímové hodnotenie prekročí 50,00 %, nemáš dôvod na spokojnosť. To znamená, že tvoji hráči viac bránili ako útočili.;
- strely na bránu;
- fauly;
- udelené žlté a červené karty;
- efektivita streľby, prihrávanie a bránenie sa počíta ako priemer známok pri individuálnych akciách všetkých hráčov (napr. ak obranca úspešne oberie protihráča, tak sa jeho schopnosť bránenia zahrnie do celkového hodnotenia tímu). Koľko svojou schopnosťou do celkového hodnotenia hráč prispeje, závisí na jeho schopnostiach, aktuálnej forme a úspechu. Aj tí najlepší hráči urobia niekedy chybu. Pamätaj, hodnotenie zahŕňa individuálne výkony hráčov a nie tímovú súhru. Tá záleží na tebe a najmä na tvojej vybranej taktike.


Individuálne pozápasové hodnotenie

Po kliknutí na „osobné hodnotenie“ (alebo po kliknutí na "Domáci", alebo "Hostia") sa zobrazí stránka so štatistikami všetkých hráčov, ktorí v danom zápase nastúpili. Stĺpce obsahujú nasledovné informácie:
Známka: a) celkové hodnotenie hráča závisí na celkovom výkone, to znamená, že čím viac príležitostí hráč dostane k využitiu svojich schopností, tým vyššie hodnotenie dostane,
b) hodnotenie závisí od pozície, t. j. do úvahy sa berú odlišné faktory pri jednotlivých pozíciách, napr. pre útočníka je najdôležitejšou schopnosťou jeho útočenie (ak sa dostane do nejakej gólovej šance),
c) forma tiež ovplyvňuje využitie schopností hráča a má tiež vplyv na jeho hodnotenie;
Čas - počet odohraných minút;
Strely - strely na bránu;
Fauly - počet faulov, ktoré hráč učinil počas zápasu
Útok - percentá ofenzívnych akcií celého tímu rozdelené medzi jednotlivých hráčov, t. j. čas, kedy sa konkrétny hráč pohyboval s loptou, viedol ju, kľučkoval okolo protihráčov atď.
Obrana – percentá defenzívnych akcií celého tímu rozdelená medzi jednotlivých hráčov, t. j. čas, počas ktorého hráč napádal súpera, alebo prenasledoval súpera s loptou. Všimni si, že tento faktor nemusí byť najvyšší u obrancov. U tímoch, ktoré preferujú útočnú hru, býva zväčša najaktívnejšia u záložníkov a niekedy aj u útočníkov.


Komentár

Komentár zahŕňa najdôležitejšie akcie, ktorými sú:
- góly;
- strely, ktoré mierili do tyče, alebo tesne minuli bránu;
- strely, ktoré mal brankár problém chytiť;
- žlté a červené karty;
- striedania;
- štandardné situácie a penalty.
2015-11-26 22:22:29
Ligové súťaže

Systém líg v každej krajine sa delí do divízií, ktoré sa skladajú z určitého počtu tímov (v ligách). Počet líg je závislý od úrovne divízie. Úplne najvyššia je prvá divízia, ktorá má jednu ligu, najdôležitejšiu a najprestížnejšiu pre danú krajinu. Každá nižšia divízia obsahuje štyrikrát viac líg ako divízia nad ňou:

prvá divízia: 1 liga;
druhá divízia: 4 ligy;
tretia divízia: 16 líg;
štvrtá divízia: 64 líg;
piata divízia: 256 líg; ...

Každá liga ma 8 tímov hrajúcich systémom dvakrát každý s každým, na konci sezóny má každý tím odohraných 14 zápasov. Body sa udeľujú rovnako ako v skutočnom futbale a to tak, že za víťazstvo dostane tím 3 body, za remízu 1 bod a za prehru žiaden bod. Poradie v tabuľke je závislé (v zostupnom poradí dôležitosti) od:
- bodov;
- skóre;
- počtu strelených gólov;
- počtu víťazstiev;
- umiestnení v lige na konci minulej sezóne.

Na konci sezóny sa stáva víťaz ligy z najvyššej divízie majstrom v danej krajine.


Postupy a zostupy

Najlepších 25 % víťazov líg určitej divízie (samozrejme okrem Super ligy) postupuje priamo do vyššej súťaže bez toho aby museli hrať baráž. To znamená, že 25 % tímov (poradie sa určuje na základe získaných bodov, potom podľa rozdielu strelených a dostaných gólov, potom podľa počtu strelených gólov, potom podľa počtu víťazstiev a nakoniec podľa pozície v ligovej tabuľke na konci predchádzajúcej sezóny) zostúpi automaticky.
To znamená, že tím, ktorý skončil na ôsmom mieste, nemusí vždy automaticky zostúpiť. Víťazi ostatných líg (ktorí automaticky nepostúpili) budú hrať baráž (kvalifikáciu) s ostatnými tímami na piatom až ôsmom mieste z vyššej ligy.

Dvojice v baráži sa určujú na základe získaných bodov a rozdielu strelených a inkasovaných gólov, takže najslabší tím z vyššej ligy bude čeliť najsilnejšiemu kandidátovi na postup. Ak zápas skončí v riadnom hracom čase remízou, bude nasledovať predĺženie a eventuálne aj penalty. Barážový (kvalifikačný) zápas sa vždy bude hrať na štadióne tímu z vyššej ligy.


Pohár

Národný pohár začína pred prvým kolom novej sezóny. Počet tímov kvalifikovaných do pohára je najvyššia možná mocnina dvoch. Napríklad v krajine s tromi divíziami (21 líg, 168 tímov) je počet tímov nasadených do pohára 128. Účasť a nasadenie tímov do pohára závisí na ich bodovom ohodnotení (ranku) v národnom rebríčku mužstiev. Tento systém zvyšuje dôležitosť priateľských zápasov pre tímy v najnižších ligách, pretože prípadný pokles v národnom rebríčku môže tím z pohára vyradiť a naopak. Tímy, ktoré sa nekvalifikujú do pohára, sú označené v rebríčku šedým pozadím.

Tímy sú vždy rozdelené do dvoch výkonnostných košov, podľa poradia v národnom rebríčku na konci predchádzajúcej sezóny v pondelok v pätnástom týždni. K tímom z prvého výkonnostného koša sú náhodne vylosované tímy z druhého koša. Hrá sa len na jeden zápas a to na štadióne slabšieho tímu.

Zápasy sa hrajú pohárovým systémom s prípadným predĺžením a penaltami.


Liga majstrov

Najlepšie tímy zo všetkých krajín na Sokkeri si zahrajú Ligu majstrov. Celkový počet zúčastnených je 128.

V Lige majstrov si zahrá každý víťaz najvyššej ligy z každej krajiny, ktorá má národný tím. Celkový počet účastníkov sa doplní víťazmi Národného pohára z najlepších krajín podľa NT ranku. Ak jeden tím vyhrá ligu aj pohár, do Ligy majstrov sa dostane víťaz Národného pohára z nasledujúcej krajiny podľa NT ranku.

Liga majstrov sa hrá play-off systémom. Žrebuje sa podľa aktuálneho ranku tímu.


Priateľské zápasy

Tímy, ktoré sa nekvalifikovali do pohára alebo už boli vyradené, majú uprostred týždňa voľno. Môžu sa pripojiť do niektorého z turnajov (ak také existujú) alebo si dohodnúť klasický priateľský zápas s iným tímom. Zápas môže byť hraný s ligovými pravidlami (bez prípadného predĺženia a penált) alebo s pohárovými pravidlami. Ak chceš vyzvať tím k priateľskému zápasu, pozri si jeho zápasový kalendár (klikni na jeho zápasy). Ak tento tím môže hrať priateľský zápas, nájdeš tam odkaz (ak tento tím už má zápas dohodnutý, odkaz tam nenájdeš).
Poznámka: Jedine u priateľských zápasoch karty nemajú vplyv na oficiálne zápasy (vrátane Ligy majstrov) a naopak.


Turnaje

Len predplatitelia Pluska si môžu založiť vo svojej krajine turnaj. Každý manažér sa môže pripojiť do už vytvoreného turnaja.
Zakladateľ môže vytvoriť len jeden turnaj. Možnosť na vytvorenie pohára nájdeš v kancelárii v odkaze priateľské.

Zakladateľ určuje:
- kedy turnaj začne;
- ktoré z prihlásených tímov zoberie do turnaja;
- či sa bude hrať na jeden zápas, alebo na odvety.

Zakladateľ turnaja sa nemôže vzdať hrania vo svojom turnaji, ale nemusí ho aktivovať, pripadne ho môže zmazať.

Keď je turnaj pripravený, môžu sa do turnaja prihlásiť tímy. Zakladateľ potom vyberie tímy do turnaja a môže turnaj spustiť.

Turnaj môže začať s nasledujúcimi podmienkami:
- počet tímov nie je nepárny, v turnaji sú aspoň štyri tímy a neprekračuje sa maximum, ktoré je závislé na počte týždňov ostávajúcich do konca sezóny;
- tímy vybrané zakladateľom nemajú dohodnutý priateľský zápas, alebo nehrajú pohár.

Turnaj spustený medzi štvrtkom až nedeľou sa začne nasledujúcu stredu, rozlosovanie prebehne v pondelok. Medzi pondelkom až stredou môžeš vytvoriť nový turnaj alebo sa do niektorého pripojiť, ak je ešte neaktívny, ale už nemôžeš svoj turnaj aktivovať (musíš opäť počkať do štvrtka).

Stav ligy, ktorá nebola aktivovaná, zostáva nezmenený. Liga môže byť aktivovaná v nasledujúcich týždňoch alebo naďalej môže zostať neaktívna.

Turnaje, ktoré boli už dohraté, sa stávajú zase neaktívne, takže je možné založiť nový turnaj, pripadne opäť spustiť starý turnaj a pod.


Arkádové zápasy

Arkádové zápasy sú priateľského typu medzi dvoma užívateľmi, ktorí majú Plusko. Zápasy tohto typu užívatelia môžu hrať každý deň okrem nedele a stredy (výnimka: ak je v spomínané dni voľno). Arkáda je čisto pre zábavu a nemá žiadny vplyv na Sokker realitu (t. j. zranenia, karty a nemajú žiadny efekt na tréning). Avšak arkádové zápasy majú vplyv na tvoj rank klubu. Všetci hráči v tvojom tíme sú k dispozícii počas arkády, aj keď má hráč zranenie alebo červenú kartu.
2015-11-06 22:16:56
Každá sezóna má 16 týždňov (00-15). V určitom dni v týždni prebiehajú rôzne aktualizácie. Niektoré udalosti sa vyskytujú iba v konkrétnom týždni. Zoznam, čo sa deje každý (jednotlivý) deň, pozri nižšie.


Každý deň:

- lekárska prehliadka zranených hráčov;
- kontrola stavebných prác na štadióne;
- aktualizácia hodnôt hráčov;
- zverejnená predpoveď počasia na daný deň.


Sobota:

- výplaty hráčom a trénerom, platba za údržbu štadiónu;
- príchod juniorov do juniorky;
- na klubový účet prichádzajú peniaze od sponzorov;
- zápasy seniorskej reprezentácie;
- (týždeň 00) žrebovanie kvalifikačných zápasov Svetového pohára;
- (týždeň 01) žrebovanie finálových zápasov Svetového pohára.


Nedeľa:

- aktualizácia schopností starších hráčov;
- (týždeň 01) koniec volieb reprezentačných trénerov;
- (týždeň 01 až 14) hrajú sa ligové zápasy;
- (týždeň 15) barážové zápasy;

Poznámka: V týždni 00 nie sú k dispozícii žiadne ligové zápasy.


Pondelok:

- rozlosovanie priateľských turnajov;
- aktualizácia počtu fanúšikov vo fanklube;
- aktualizácia formy hráčov;
- aktualizácia ligových tabuliek;
- (týždeň 00) posezónne bonusy (1,5 x Posledný sponzorský príspevok + 125,00 € x Počet fanúšikov);
- (týždeň 15) začiatok volieb reprezentačných trénerov.


Utorok:

- (týždeň 01-14) ligové zápasy juniorov.


Streda:

- žrebovanie ďalšieho kola juniorskej ligy;
- zmazanie inzerátov ohľadom priateľských zápasov (priateľské zápasy už nemôžu byť dohodnuté v stredu);
- odohranie priateľských alebo pohárových zápasov (Slovenský pohár začína v týždni 00).


Štvrtok:

- zápasy Ligy majstrov, ktoré začínajú v týždni 15;
- losovanie ďalšieho kola pohára (ak ešte neskončil);
- aktualizácia tabuliek priateľských turnajov;
- tréning juniorov a aktualizácia ich úrovne schopností;
- tréning hráčov, aktualizácia ich schopností a formy.


Piatok:

- žrebovanie ďalšieho kola Ligy majstrov;
- zápasy reprezentácie U21;
- (týždeň 15) aktualizácia veku a platu hráčov.
2015-11-14 22:57:33
Každý štát, ktorý pôsobí na Sokkeri najmenej jednu sezónu a má dostatočný počet užívateľov, má svoj národný tím.

Reprezentačný tréner povoláva do národného mužstva hráčov. Samozrejme iba tých, ktorí majú príslušnú národnosť. Každý užívateľ môže sledovať reprezentačné zápasy bez ohľadu na to, či má Plusko, alebo nie.


Voľby trénera reprezentácie

O post trénera národného mužstva sa môže uchádzať hociktorý manažér bez ohľadu na jeho národnosť.

Tréner je zvolený demokraticky vždy na konci sezóny, každý užívateľ v príslušnom štáte má právo hlasovať za jedného z kandidátov. Tréner nemá možnosť vidieť schopnosti hráčov, výnimku tvoria hráči, ktorí sú práve na predaj a tiež hráči, ktorí patria do ligového tímu reprezentačného trénera.


Hráči

Momentálne je limit určujúci maximálny počet hráčov v reprezentácii 40 aktívnych reprezentantov. Hráč, ktorý je súčasťou reprezentačného tímu je v istom zmysle „chránený“, ak sa stane jeho tím „botom“. Ak odohral za národný tím aspoň jeden zápas, bude umiestnený na transfer listinu v momente, keď bude tento tím pridelený novému užívateľovi.


Zápasy

Priateľské zápasy

Priateľské zápasy sa hrajú každý týždeň, ak nie je na programe zápas Majstrovstiev sveta.

Dohodnutie priateľských zápasov je v kompetencii národného trénera a prebieha rovnako ako dohodnutie normálnych priateľských zápasov na Sokkeri. Tréner národného tímu môže povolať do reprezentácie akéhokoľvek hráča príslušnej národnosti a toho hráča potom v tíme nasadiť podľa svojich predstáv.


Kvalifikácia na Majstrovstvá Sveta

Kvalifikácie sa zúčastňujú všetky existujúce národné tímy. Tie budú rozdelene do niekoľkých košov na základe medzinárodného rebríčka. Mužstvá z pozícii 1-7 budú v koši A, tímy 8-14 v koši B atď. Tímy z koša A budú nalosované ako prvé do jednotlivých skupín, tímy z koša B ako druhé atď.

Kvalifikačné zápasy sa nehrajú každý týždeň, takže ostane priestor aj na priateľské zápasy.


Majstrovstvá sveta

Najlepších 32 tímov sa kvalifikuje na záverečný turnaj. Kritéria kvalifikácie sú nasledovné:
a) pozícia v kvalifikačnej skupine po odohratí všetkých zápasov;
b) body získané v kvalifikačných zápasoch;
c) vstrelené góly;
d) obdržané góly;
e) počet víťazstiev;
f) body v medzinárodnom rebríčku v dobe losovania.

Pred záverečným turnajom MS bude vytvorených 8 skupín po štyroch tímoch na základe výsledkov kvalifikácie – 8 najlepších tímov je zaradených do prvého losovacieho koša, ďalších 8 do druhého, ďalších 8 do tretieho a posledných 8 do štvrtého koša.
2015-11-15 21:34:56
V tejto časti je opísané menu hry, odkiaľ sa dá dostať k pokynom, ktoré môžeš nastaviť podľa informácii uvedených nižšie.


Užívateľské menu – ikony na pravej strane

Vpravo je menu s deviatimi ikonami odkazujúcimi na najdôležitejšie stránky tvojho klubu (poradie je zhora nadol):
- Novinky - odkaz na hlavnú stránku, v ktorej sa objavujú novinky tykajúce sa hry;
- Stránka klubu - odkaz na hlavnú klubovú stránku. Z nej sa dá dostať na tabuľku tvojej ligy, k výsledkom posledných zápasov alebo k nastaveniu účtu, kde môžeš meniť údaje ako prezývka, heslo, e-mail a pod.;
- Hráči - odkaz na zoznam hráčov aktuálne pôsobiacich v tvojom klube. Tu sa dajú získať všetky informácie k nastaveniu zostavy. Ďalej sa môžeš dostať na podstránky jednotlivých hráčov, ak chceš o nich vedieť viac, alebo ich chceš napr. umiestniť na prestupovú listinu, alebo vyhodiť z klubu.;
- Zápasy - odkaz na zoznam zápasov tvojho klubu. Nájdeš tu odohráte zápasy, ale aj zápasy, ktoré sa ešte nehrali.;
- Tréning - tu sa dá nastaviť všetko, čo sa týka tréningu (ale aj taktiky). Napríklad vybrať nových trénerov alebo priradiť trénerovi s platnou zmluvou určitý druh práce. Každý tréner, rovnako ako hráč, ma svoju podstránku, kde sa môžeš pozrieť na jeho schopnosti, podpísať s nim kontrakt, prepustiť ho atď. Na stránke tréningu sa tiež nastavuje typ tréningu a trénovaný post.;
- Financie - odkaz na stránku, kde môžeš kontrolovať príjmy a výdaje tvojho klubu v aktuálnom a predchádzajúcom týždni a môžeš sledovať stav klubového účtu;
- Štadión - na tejto stránke si môžeš pozrieť svoj štadión, plánovať jeho rozšírenie (začať so stavebnými prácami) a meniť cenu vstupeniek;
- Kancelária - v kancelárii môžeš nájsť ďalšie informácie o tom, čo sa práve deje v tvojom klube. Dá sa tu zistiť počet členov tvojho fanklubu a náladu fanúšikov. Môžeš tu sledovať prestupy, o ktorých tvoj klub jedná. V kancelárii sú ďalšie užitočné odkazy:
+ Juniori - toto je tvoja juniorská škola (poznámka: ak si si ju otvoril), v ktorej si určuješ maximálny počet juniorov a s vytrénovanými juniormi môžeš potom podpísať profesionálne kontrakty a tým ich preradiť do prvého tímu;
+ Média – tu sa dá zmeniť názov štadióna, či klubu. Ďalej tu môžeš meniť skiny (grafickú podobu) Sokkeru. Pre predplatiteľov Pluska sú tu ďalšie možnosti, ako napr. odkaz na klubové logo, či odkaz na fotku prezidenta klubu, farby dresov alebo publikovanie článkov v klubových novinách.;
+ Priateľské - tu nájdeš rôzne údaje o priateľských zápasoch (napríklad prezrieť si Inzeráty, či naopak, Zverejniť inzerát) a ak si predplatiteľom Pluska, môžeš si vytvoriť vlastný turnaj;
+ Súbor - na tejto stránke nájdeš hráčov a tímy, ktoré pozoruješ (len pre manažérov s predplateným Pluskom);
- Poštová schránka - v nej sa dajú posielať súkromné sk-maily ostatným manažérom.


Hlavné menu – ikony na ľavej strane

V tomto menu sú odkazy na dôležité stránky Sokkeru:
- Svet - tu sa nachádza kompletný prehľad všetkých zemí, ktoré pôsobia na Sokkeri
- Štát - hlavná stránka tvojej krajiny, kde nájdeš všetky základné informácie, ako napríklad zoznam súťaží (oficiálnych a priateľských), ktoré sa v tvojej krajine práve hrajú. Tiež sa tu nachádzajú ďalšie odkazy na jednotlivé podstránky:
+ Regióny - zoznam regiónov daného štátu
+ Štatistiky - súhrnné štatistiky daného štátu (len pre predplatiteľov služby Plus)
+ Udalosti - zoznam dnešných udalostí
+ Národný tím - hlavná stránka reprezentácie tvojho štátu
- Hľadať - stránka vyhľadávač užívateľov, hráčov a tímov
- Prestupy - stránka s prestupovou listinou
- Fórum - odkaz na stránku s diskusiami. Pri jednotlivých diskusiách môžu byť vedľa názvu fóra čísla vo forme (+x / +y). To znamená, že je tu „x“ komentárov v „y“ vláknach, ktoré si si ešte neprečítal. Pre fóra platia určité pravidlá, ktoré si nezabudni prečítať!!!
- Pravidlá - odkaz na pravidlá, ktoré práve čítaš :)
- Plus - tu nájdeš informácie o službe Plus a výhodách, ktoré s touto službou môžeš získať. Sú tu aj informácie o tom, ako si túto službu môžeš predplatiť


Nastavenie zostavy

Ak pozeráš zoznam zápasov svojho klubu, tak pod každým zápasom uvidíš „Pokyny k zápasu.“ Tento odkaz vedie na stránku, ktorá ti umožňuje vybrať hráčov na daný zápas, určiť im príkazy a vybrať správnu taktiku.

Prehľad taktík ukazuje priemernú pozíciu hráča vo vybranej taktike a môže sa líšiť od toho, čo si nastavil pre jednotlivé pozície v editore taktík (viac nižšie). Klikni na „Zostava“, priraď svojich hráčov k jednotlivým číslam dresov (okrem jedenástich hráčov základnej zostavy môžeš vybrať aj náhradníkov pre dané posty), vyber ich pokyn (DEF, MID, ATT), urči taktiku a klikni na „Uložiť“. Znovu uvidíš hlavnú stránku s vybranou zostavou. Aby si sa uistil, že sa tvoja voľba uložila, tak opusti editor zostavy a otvor ho znova. Niektoré prehliadače môžu totiž za istých okolností pokyny zle uložiť.


Úprava zápasových pokynov

Na stránke, kde sa určuje zostava pre daný zápas, je okrem odkazu „Zostava“ tiež voľba „Príkazy“. Tu môžeš zadať exekútora priamych kopov a penált a tiež tu môžeš nastaviť striedania. Okrem minúty striedania, striedaného a striedajúceho hráča sa dá tiež nastaviť, za akých okolností má striedanie prebehnúť. Po nastavení znovu klikni na „Uložiť“, čím sa dostaneš naspäť na hlavnú stránku zostavy, kde môžeš všetko skontrolovať.


Úprava taktiky

K editoru taktík sa môžeš dostať buď cez odkaz zo stránky tréningu alebo zo stránky, kde sa nastavuje zostava. Môžeš upravovať len svoje vlastné taktiky – ak žiadnu nemáš, budeš musieť najskôr skopírovať jednu zo základných taktík a tú ďalej upravovať. Ako na to? Pod inštrukciou Vytvoriť novú taktiku podľa: vyber existujúcu taktiku, ktorá ti poslúži ako základ novej taktiky. Taktiku si pomenuj a klikni na „Vytvoriť“. Meno taktiky sa ti objaví pod zoznamom základných taktík a z tade ju môžeš ďalej upravovať. Vytvoriť si môžeš maximálne sto vlastných taktík.

Klikni na jednu z vytvorených taktík, tá sa objaví na futbalovom ihrisku napravo. Taktiku si môžeš prehliadnuť tak, že podržíš myšou loptu, ktorá je uprostred a pohybuješ s ňou po rôznych častiach ihriska. Podľa toho, ako pohybuješ s loptou, tak sa pohybujú aj hráči na ihrisku. Pre každého hráča je priradená určitá pozícia, ktorú sa snaží zaujať v závislosti na svojej kondícii a rýchlosti vzhľadom na postavenie lopty. Taktiku možno meniť tak, že „presunieš“ loptu do jednej časti ihriska a upravíš pozície hráčov. To urob v každej časti ihriska. Dávaj si pozor na to, aby bol pohyb hráčov pri pohybe lopty v susedných častiach plynulý. Ak to tak nebude, tak sa hráči nemusia dostať na svoje pozície včas a celá taktika bude zbytočná. Keď si myslíš, že máš taktiku hotovú, nezabudni si taktiku uložiť (na ihrisku vpravo dole nájdeš "Save").
Je len na tebe, aký štýl budeš preferovať čí sa napr. tvoji obrancovia budú zapájať do útočných akcii, alebo postavíš svojich hráčov viac do stredu ihriska, aby zhusťovali priestor, alebo budeš preferovať útoky po krídlach. Existujú milióny kombinácií, ktoré môžeš vyskúšať.

Na stránkach, kde sa nastavuje zostava a na stránkach po zápasového hodnotenia sa vygeneruje priemerná pozícia hráča vzhľadom k jeho pozíciám vo všetkých častiach. Nebuď preto prekvapený, že sa tento obrázok bude líšiť od toho, ktorý môžeš vidieť v editore taktík. Tam totiž vidíš vždy iba pozície hráčov v konkrétnej časti (tá časť, kde sa práve nachádza lopta).
2015-11-15 21:36:31
Programy alebo scripty, ktoré:
- spracovávajú alebo upravujú sokkerové dáta;
- menia vzhľad alebo používanie sokkerových stránok;
- poskytujú nové alebo zmenené funkcie stránok;
sú obyčajne vítané ako spestrenie Sokkeru pre užívateľov.

No i tak, pokiaľ niektorá z možností scriptu alebo programu bude škodiť sokkeru (napr. spamovanie, nadmerné preťažovanie stránok, znižovanie výnosu z reklám atď.), majú admini a tvorcovia možnosť:
- zamedziť akejkoľvek diskusii alebo zverejňovaniu týchto programov (scriptov) na sokkerovských fórach.
- zakázať používanie týchto programov a potrestať ich užívateľov
- vykonať ďalšie právne kroky proti autorovi

Ber, prosím, na vedomie, že jedinou povolenou metódou získavania dát zo sokkeru je cez XML umiestneným na http://online.sokker.org/xmlinfo.php. Je to obrovské množstvo dát, ktoré sú poskytnuté na tvorbu nástrojov ku zvýšeniu radosti z hry.

Je povolené používať pluginy na manipuláciu s obrazovým obsahom stránok, ak splnia hore uvedené podmienky a nie sú považované za škodlivé pre hru. Sokker nedohľiada na vývoj takýchto pluginov, takže pri ich používaní buď opatrní, pretože môžu spôsobovať rôzne chyby. Pokiaľ na nejakú narazíš, vždy skús najprv vypnúť plugin predtým, než nám pošleš informáciu o chybe. V prípade objavenia chyby informuj priamo autora pluginu, prípadne k diskusii použi príslušné téma k tomuto pluginu.

Poradie schopností

0. tragic
1. hopeless
2. unsatisfactory
3. poor
4. weak
5. average
6. adequate
7. good
8. solid
9. very good
10. excellent
11. formidable
12. outstanding
13. incredible
14. brilliant
15. magical
16. unearthly
17. divine
17+. superdivine (schopnosť hráča dosiahla maximum)

Nálada fanúšikov

1. are furious
2. are losing hope
3. are depressed
4. believe in their club
5. are satisfied
6. are delighted with their club`s performance
7. are madly in love with their club

Očakávania fanúšikov

1. Totally outclassed here. Even your stars will be happy to get an opponent players autograph.
2. Your supporters hope the team won`t bring them too much shame in this match.
3. Supporters think the opponent is better, but with a little luck you could spring a surprise.
4. This match is expected by supporters to be a tough and even game, with slight advantage to opponent team.
5. This match is expected to be a tough and even game by your supporters.
6. This match is expected by supporters to be a tough and even game, with slight advantage to your team.
7. Rival is respectable by your supporters, but they expect a win.
8. Your supporters are sure of an easy win in this match.
9. Supporters come to eat popcorn, relax and watch a festival of goals from your team.

Týždenné náklady na údržbu štadióna (1 miesto):0.75 $
Týždenné náklady na jedno miesto v juniorke:1 000.00 $
Úroková sadzba v prípade dlhu:4.5%
Najväčší možný dlh:-250 000 $
Limit bankrotu:-500 000 $
Cena sezónnej permanentky:125.00 $

Vstupné

Tribúna pozdĺž postrannej čiary za bránou a v rohoch
Miesto na státie 2.00 $ 2.00 $
Miesto na státie pod strechou 2.00 $ 2.00 $
Terasy 4.00 $ 4.00 $
Terasy pod strechou 5.00 $ 5.00 $
Lavičky 6.25 $ 6.25 $
Lavičky pod strechou 7.50 $ 6.25 $
Sedačky 7.50 $ 6.25 $
Sedačky pod strechou 8.75 $ 7.50 $