Subpage under development, new version coming soon!
Topic closed!!!
Subject: [NT] Asian Cup || III edition
XxSaimonxX to
All
GROUP PHASE
Weeks 10, 11, 12 [these weeks are immovable]
ELIMINATING STAGE
Week 13 = 8th Finals (Round 16)
Week 14 = 4th of Final (Round of 8)
Week 15 = Semifinals
Week 00 = Final
ALL TEAMS SHOULD RESERVE WEEKS 10, 11, 12 TO PLAY THE TOURNAMENT.
For the weeks of the knockout phase you can book friendlies in case you do not get to play these weeks (as happens for example in other tournaments that have been like the Mini World Cup)
That is to say:
Week 13 - vs Cambodia or 8th of Final Asian Cup
Week 14 - vs Cyprus the 4th of Final Asian Cup
Week 15 - vs Mexico or Semifinals Asian Cup
Week 00 - vs Cook Islands or Final Asian Cup
TEAMS THAT WILL PLAY THE ASIAN CUP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
________________________________________________________________________________
GROUP A
GROUP B
GROUP C
GROUP D
GROUP E
________________________________________________________________________________
FIXTURE - ASIAN CUP
GROUP A
DATE 1
DATE 2
DATE 3
GROUP B
DATE 1
DATE 2
DATE 3
GROUP C
DATE 1
DATE 2
DATE 3
GROUP D
DATE 1
DATE 2
DATE 3
GROUP E
DATE 1
DATE 2
DATE 3
8TH OF FINAL
They rank the top three in each group and the fourth best place
The second phase is drawn in two BOMBS. The first BOMBO contains the best 8 of the first round and the second BOMBO the 8 following countries in the ranking of ranking by position. The matches will be played in the following way:
a. A1 vs A2
b. B1 vs B2
c. C1 vs C2
d. D1 vs D2
e. E1 vs E2
f. F1 vs F2
g. G1 vs G2
h. H1 vs H2
4TH OF FINAL
1. (a) vs (b)
2. (c) vs (d)
3. (e) vs (f)
4. (g) vs (h)
SEMIFINALS
I. (1) vs (2)
II. (3) vs (4)
FINAL
THIRD PLACE || Lose (I) vs Lose (II)
FINAL || Win (I) vs Win (II)
IMPORTANT || RULES:
FIRST ROUND
1. Once the invitation has been sent, publish it in the forum.
2. The maximum term to agree on the friendly is until the sokker update of Wednesday.
3. If the deadline has expired, the 3 points are assigned by W.O to the team that complied with rule 1.
4. In case both teams have not complied with any of the above rules will be assigned the w.o. to both.
5. If a team gets 2 W.O will be definitely eliminated from the tournament and will not be able to play their next match.
SECOND ROUND
1. The invitation must be sent in COPA SYSTEM.
2. Invitations must be sent by the team that will be local.
3. If the game is paced in league mode, in case of a tie passes the team Visitor.
4. The maximum term to agree the friendly is until the sokker update of Wednesday.
5. If the deadline expires the victory will be assigned to the rival team (3-0).
List of participants
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
NOTE: This list is to ensure a quota, after the elections each DT that comes out elected must confirm their participation.
(edited)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
NOTE: This list is to ensure a quota, after the elections each DT that comes out elected must confirm their participation.
(edited)
List of participants
1. Indonesia
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
1. Indonesia
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
Australia (registering for the next NT coach, will be up to them to confirm)
List of participants
1. Indonesia
2. Australia
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
1. Indonesia
2. Australia
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Invited
19. Invited
20. Invited
Singapore ( also registering for the next NT coach, will be up to them to confirm)
XxSaimonxX to
etalor
List of participants
1. Indonesia
2. Singapore
3. Malaysia
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Nicaragua (Invited)
19. Australia (Invited)
20. Invited
1. Indonesia
2. Singapore
3. Malaysia
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Nicaragua (Invited)
19. Australia (Invited)
20. Invited
List of participants
1. Indonesia
2. Singapore
3. Malaysia
4. Nippon
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Nicaragua (Invited)
19. Australia (Invited)
20. Invited
1. Indonesia
2. Singapore
3. Malaysia
4. Nippon
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18. Nicaragua (Invited)
19. Australia (Invited)
20. Invited
So I can play, plaese add Severna Makedonija to the list